2010 წლის 10 ივნისს, საქართველოს პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირმა გაავრცელა ცრუ ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ განათლების  და მეცნიერების სამინისტრო უხეშად ერევა პროფკავშირის საქმიანობაში. ამასთან დაკავშირებით, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო სრული პასუხისმგებლობით აცხადებს, რომ აღნიშნული ბრალდება არ შეესაბამება სიმართლეს და პროფკავშირების საქმიანობაში სამინისტროს მხრიდან არანაირ ჩარევას არ ჰქონია ადგილი.
საქართველოს კანონმდებლობის მიხედვით, იმისათვის, რომ სკოლის ადმინისტრაციამ მასწავლებლის ხელფასიდან რომელიმე პროფკავშირს გადაურიცხოს საწევრო გადასახადი, უნდა არსებობდეს მასწავლებლის წერილობითი თანხმობა და სკოლასა და პროფკავშირს შორის გაფორმებული ხელშეკრულება. აქედან გამომდინარე, ნებისმიერი გადარიცხვა, რომელიც ხორციელდება აღნიშნული მოთხოვნების დაცვის გარეშე, წარმოადგენს კანონის უხეშ დარღვევას.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ მიმართა სკოლებსა და პროფკავშირებს, კანონმდებლობასთან შესაბამისობაში მოიყვანონ არსებული პრაქტიკა.
ამჟამად საქართველოში მოქმედებს 10-ზე მეტი პროფკავშირი, რომლებიც, გარდა საქართველოს პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირისა, პასუხისმგებლობით მოეკიდნენ კანონის მოთხოვნებს და დაიწყეს კანონით გათვალისწინებული პროცედურების გავლა. სამწუხაროდ,  საქართველოს პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირი, ნაცვლად კანონის მოთხოვნების შესრულებისა და შრომითი ურთიერთობების მოწესრიგებისა, ავრცელებს ყოვლად აბსურდულ ინფორმაციას და უსაფუძვლო ბრალს სდებს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს.
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო კიდევ ერთხელ აცხადებს, რომ კანონის უზენაესობა არის სახელმწიფოებრიობის ფუნდამენტური ღირებულება და უმთავრესი პრიორიტეტი. სწორედ ამ მიზნით, სამინისტრო ძალისხმევას არ დაიშურებს მასწავლებელთა უფლებებისა და ინტერესების დასაცავად.

OnJune 10, 2010, Educators and Scientists Free Trade Union of Georgia, made afalse statement that, allegedly, the Ministry of Education and Science (MES) ofGeorgia interferes in the activities of the professional unions. In response,MES declares that these allegations are manifestly ill-founded and nointerference has taken place from the side of MES.
Basedon Georgian legislation, a school administration has to have a teacher’s writtenconsent and contract signed between a school and professional unions in orderto pay the membership fee. Therefore, any transaction made without followingthese legal requirements, is considered as a serious violation of law.
Forthat reason, MES advised schools and professional unions to meet the law andensure compliance with legal framework of Georgia. All existing professionalunions, except Educators and Scientists Free Trade Union of Georgia, consideredthis request and followed all relevant legal procedures. It is unfortunate thatinstead of fulfilling these legal obligations and requirements, Educators andScientists Free Trade Union of Georgia spreads absurd and inaccurateinformation and unjustified accusations towards MES.
Ministryof Education and Science of Georgia reiterates that the rule of law is afundamental value and main priority for the Government of Georgia. To thiseffect, MES will take all possible efforts to ensure the teachers’ rightsand protect their interests.