ირინა აბულაძე სკოლის დირექტორებს - თქვენი ვალდებულებაა განსაკუთრებული ყურადღებით მოეკიდოთ სსსმ მოსწავლეებს და ამას სამინისტრო მკაცრად გააკონტროლებს
07.10.2019
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ ირინე აბულაძემ და ინკლუზიური განვითარების სამმართველოს უფროსმა ეკა დგებუაძემ საჯარო სკოლის დირექტორებსა და რესურსცენტრების ხელმძღვანელებს ის პროექტები გააცნეს, რომლებიც  სკოლებში ინკლუზიური განათლების მიმართულებით მიმდინარეობს და იგეგმება. შეხვედრაზე ასევე ის  გამოწვევები  განიხილეს, რომლებიც  სასწავლო პროცესში სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეების ეფექტიან ინტეგრაციას უშლის ხელს.
ირინა აბულაძემ შეხვედრაზე ხაზი გაუსვა, რომ სამინისტროსთვის ინკლუზიური განათლება ერთ-ერთ უმთავრეს პრიორიტეტს წარმოადგენს. შესაბამისად,  სკოლების დირექტორებსა და რესურსცენტრების ხელმძღვანელების ვალდებულებაა, განსაკუთრებული ყურადღებით მოეკიდონ სსსმ მოსწავლეებს , რასაც სამინისტრო მკაცრად გააკონტროლებს.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო სისტემაში დანერგილ სერვისებსა და დამატებითი სერვისების იდენტიფიცირებას.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრომ  2019 წელს ინკლუზიური განათლების მიმართულებით, არაერთი მნიშვნელოვანი პროექტი განახორციელა. კერძოდ, მას შემდეგ რაც სპეც.მასწავლებლებს მასწავლებლის სტატუსი მიენიჭათ, მათი ხელფასი 205 ლარით გაიზარდა,  ხოლო 2019 წლის 1 ოქტომბრიდან, საშუალოდ 20%-ის ფარგლებში ხელფასები გაეზარდათ საჯარო სკოლის ინკლუზიური განათლების მხარდამჭერ სპეციალისტებს.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრომ  2019 წელს ინკლუზიური განათლების მიმართულებით, არაერთი მნიშვნელოვანი პროექტი განახორციელა:
2019-2020 სასწავლო წელს პირველად, მინისტრის ბრძანებით, სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე ბავშვების ინტერესებიდან გამომდინარე, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მიერ, 2019-2020 სასწავლო წლისათვის, პირველკლასელთა რეგისტრაციაში ცვლილებები შევიდა. კერძოდ, რეგისტრაციის პირველ ეტაპზე უპირატესობა სწორედ ამ კატეგორიის ბავშვებს მიენიჭა. შემუშავდა და დაინერგა ინკლუზიური განათლების საინფორმაციო სისტემა და პროექტი - InclusiveEdu; ჩატარდა 500 -მე საჯარო სკოლის ინდივიდუალური მონიტორინგი; მიმდინარეობს სპეციალური მასწავლებლის პროფესიული განვითარების სქემაზე აქტიური მუშაობა; განახლდა სკოლის ფსიქოლოგის, სპეციალური მასწავლებლისა და ინდივიდუალური ასისტენტის სტანდარტი;   2 წლიდან 6 წლის ჩათვლით, შემუშავდა ბავშვის ინტელექტის შეფასების ტესტი; დაინერგა ალტერნატიული და სენსორული კურიკულუმი. განხორციელდა პირველიდან-მეექვსე  კლასის ჩათვლით ახალი სახელმძღვანელოების ანალიზი და არ არსებული ახალი ქართული ჟესტების შექმნა.  მნიშვნელოვანია, რომ ახალი სკოლის მოდელში განხორციელდება ინკლუზიური განათლების ინტეგრაცია.
2020 წლისთვის, სამინისტრო ამ მიმართულებით მუშაობას აქტიურად აგრძელებს და დაგეგმილია ისეთი პროექტების განხორციელება, როგორიცაა სკოლებში ინკლუზიური და სპეციალური განათლების ხარისხის განვითარება, სენსორული დარღვევის (სმენა, მხედველობა) მოსწავლეებისთვის განათლების ხელმისაწვდომობის გაზრდა,  FM და ინდუქციული სისტემის დანერგვა სმენადაქვეითებული მოსწავლეებისთვის, ჟესტური ენის განვითარება, მცირემხედველი მოსწავლეების შესაბამისი ტექნიკით აღჭურვა; მოსწავლეების სტუდენტების ბრაილის და ხმოვანი სახელმძღვანელოებით უზრუნველყოფა, სსსმ მოსწავლეებისთვის არსებული დამატებითი მომსახურებების განვითარება და გამრავალფეროვნება, მასწავლებლების კვალიფიკაციის ამაღლება, სპეციალური მასწავლებლის მომზადების საუნივერსიტეტო პროგრამაზე მუშაობა, სპეციალური მასწავლებლები სერტიფიცირება, ადრეული და სკოლამდელი ინკლუზიური განათლების სისტემის გამართვა და დანერგვა, პროფესიული და უმაღლესი განათლების საფეხურზე სსსმ სტუდენტების განათლების ხელმისაწვდომობის და ხარისხის გაზრდა, განათლების მიღმა დარჩენილი პირებისთვის განათლების უფლების უზრუნველყოფა, განათლების სისტემაში სოციალური პოლიტიკის შემუშავება და დანერგვა, მიმდინარეობს მოსწავლის ინდივიდუალურ საჭიროებაზე მორგებული ახალი დაფინანსების მოდელზე მუშაობა, რომელიც 2020 წლიდან ამოქმედდება.

Irina Abuladze to School Principals - It is your responsibility to pay special attention to the students with special educational needs and the Ministry will be strictly controlling the process
07.10.2019
Irine Abuladze - Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia together with Eka Dgebuadze, Head of Inclusive Development Division introduced the school principals and resource centers official the projects that are currently being implemented and planned for schools. The meeting also discussed the challenges that impede the effective integration of students with special educational needs into the curriculum.
Irina Abuladze emphasized that inclusive education is one of the top priorities for the Ministry. Accordingly, it is the responsibility of school principals and heads of resource centers to pay special attention to students with disabilities, which the Ministry will closely monitor.
The meeting focused on identifying services introduced in the system and mentioned the need to introduce additional services.
The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia has implemented many important projects in the field of inclusive education in 2019. Specifically, since special educators were given teacher status, their salaries have increased by 205 GEL, following by the increase by 20% for all public school inclusive education specialists as of October 1, 2019.
For the first time in the academic year of 2019-2020, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia introduced changes to the registration of first graders for the 2019-2020 academic year, in the interest of children with special educational needs. In particular, the first stage of registration was given priority to the children of this category. Furthermore, InclusiveEdu, and inclusive education information system - was developed and implemented; a careful and individual monitoring of 500 public schools was conducted; in conjunction with introducing a special teacher professional development scheme. Moreover, the standards for school psychologist and individidual moral assistance have been update and reworked, together with developing a child intelligence assessment tests. It is important that the new school model integrates inclusive education.
By 2020, the Ministry plans to actively keep pursuing activities in the areas of incluse education, thus increasing the overall quality of education across Georgia. This consists of introduction books in Braille, implementation of audio books and the development of diversified services. Additionally, all teachers involved in inclusive education will be re-trained and given special certificates. The development of social policies that are tailored to the individual needs of students with special needs will also be considered in the coming year, as well new schemes for funding the tuition fees and granting scholarships.