„მასწავლებლის ეროვნული სკოლა“- განათლების სამინისტროს სპეციალური პროგრამა ახალი მასწავლებლისა და მოქმედი პრაქტიკოსი მასწავლებლების ხელშეწყობისთვის
განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრომ ახალი, სპეციალური პროგრამა - „მასწავლებლის ეროვნული სკოლა“ წარადგინა, რომელიც მასწავლებლობის მაძიებელთა და მოქმედი პრაქტიკოსი მასწავლებლების დახმარებასა და კიდევ უფრო მეტ ხელშეწყობას გულისხმობს.
კომპლექსური რეფორმის საკვანძო საკითხი მასწავლებლების პირობების გაუმჯობესება, მასწავლებლის პროფესიის დაფასება და აღიარება,  მასწავლებელთა პროფესიული განვითარებისა და პროფესიული ზრდისათვის  მრავალმხრივი შესაძლებლობების გაჩენა წარმოადგენს. რეფორმის ფარგლებში, სამინისტრო მიმართავს სრულ ძალისხმევას, რათა ხელი შეუწყოს როგორც ახალ მასწავლებლებს, ასევე არსებულ, პრაქტიკოს პედაგოგებს მეტი განვითარებისა და სტატუსის ამაღლებისათვის.
უკანასკნელი რამდენიმე თვის განმავლობაში დაანონსებული სიახლეების შედეგად, კომპეტენციის დადასტურების გამოცდაზე, წელს უკვე მეორედ,  უპრეცედენტოდ მაღალი რაოდენობის მოქმედი და მასწავლებლობის მსურველი დარეგისტრირდა, რაც მასწავლებლების პრესტიჟის, მათი ანაზღაურების ზრდის და რეფორმის სხვადასხვა მიმართულების შედეგია.
განათლების რეფორმის მთავარი მიზანი ხარისხიანი განათლების უზრუნველყოფაა, ქალაქის, რაიონის და სოფლის სკოლებში.  კვალიფიციური მასწავლებელი და ხარისხიანი განათლება თანაბრად ხელმისაწვდომი უნდა იყოს ყველა საჯარო სკოლისთვის.
ახალი პროგრამა იძლევა საშუალებას, მოხდეს მცირეკონტინგენტიანი სკოლების განათლების ხარისხის სწრაფი  ამაღლება სპეციალური საგნობრივი და პედაგოგიური უნარებით აღჭურვილს პედაგოგების მომზადებით.
გადამზადებული მასწავლებლები კონკრეტული რეგიონის-მუნიციპალიტეტის და სკოლისთვის მომზადდებიან, მიიღებენ ხელშეწყობას პროფესიულ განვითარებაში და მიიღებენ სახელფასო დანამატს.
ამასთან ერთად, პროგრამა იძლევა საშუალებას, გადამზადებულმა მასწავლებლებმა საგნობრივი ჯგუფის და/ან მომიჯნავე საგნებში, ერთზე მეტი საგანი ასწავლონ.

National Teacher School - a special program of the Ministry of Education to support new teachers and current practitioners
The key to the complex reform is to improve teachers' conditions, to value and recognize their craft and occupation, and to provide multifaceted opportunities for teacher professional development and professional growth. As part of the reform, the Ministry is making full efforts to support both new and existing teachers, in conjunction with aiding practicing teachers to enhance their vocational status.
As a result of the news being announced over the last few months, this year, for the second time, an unprecedentedly high number of appointees and educators have registered for the Competency Assessment exam.
The main purpose of education reform is to provide quality education in schools across the cities, districts and rural areas. Qualified teachers and quality education should be equally accessible to all public schools around the country.
The new program enables the quality of education in small contingent schools to be increased rapidly by providing teachers with special subject and pedagogical skills.
Trained teachers will be qualified for a specific region, municipality, and school, receive professional development support, and receive a salary supplement.
In addition, the program allows trained teachers to teach more than one subject in a subject group and / or a related subject.