მსოფლიოს პირველი ქვიშის თამაშები საზეიმოდ გაიხსნა
კატარის დედაქალაქ დოჰაში მსოფლიოს პირველი ქვიშის თამაშების გახსნის საზეიმო ცერემონია გაიმართა. ღონისძიებას დოჰას კულტურულ ცენტრში მდებარე ამფითეატრმა უმასპინძლა. ორგანიზატორებმა მაყურებელს კატარის კულტურა წარუდგინეს და ქვეყნის ისტორია გააცოცხლეს.
ქვიშის თამაშები ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტების ასოციაციის ეგიდით ტარდება. თამაშებში 97 ქვეყნის 1200-ზე მეტი სპორტსმენი იღებს მონაწილეობას. საქართველოს დელეგაციის შემადგენლობაში 4 სპორტსმენია. ქვიშის ჭიდაობაში მედლებისთვის ლევან ქელეხსაშვილი (70 კგ), დავით ხუციშვილი (80 კგ), დათო მარსაგიშვილი (90 კგ) და მამუკა კორძაია (+90 კგ) იბრძოლებენ. მოჭიდავეთა ნაკრები შეჯიბრებაში 14 ოქტომბერს ჩაერთვება.
საქართველოს დელეგაციას ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტის პრეზიდენტი, ოლიმპიური ჩემპიონი ლერი ხაბელოვი ხელმძღვანელობს. მსოფლიოს პირველი ქვიშის თამაშები - „კატარი 2019“ 16 ოქტომბერს დასრულდება.

The world's first sand games have been officially opened
The sand games are held under the auspices of the National Olympic Committee. More than 1,200 athletes from 97 countries participate in the games. There are currently four competitors in the Georgian delegation. Levan Kelekhsashvili (70kg), David Khutsishvili (80kg), Dato Marsagishvili (90kg) and Mamuka Kordzaia (+90kg) will compete in the sand wrestling medals. The wrestling team will compete on October 14.
The Georgian delegation is headed by the President of the National Olympic Committee, the Olympic Champion - Leri Khabelov. The world's first sand games - Qatar 2019 - will end on October 16.