Follow the Journey of Georgian Characters - საქართველო ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობაზე მრავალფეროვანი პროგრამითაა წარმოდგენილი
16.10.2019
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსა და  საქართველოს მწერალთა სახლის მხარდაჭერით, საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაციის ორგანიზებით, საქართველოს ეროვნული სტენდზე ხუთი დღის განმავლობაში ჟანრობრივად და თემატურად მრავალფეროვანი პროგრამა არის დაგეგმილი, რაც მოიცავს თანამედროვე პოეზიასა და პროზას, კლასიკურ ლიტერატურას, დოკუმენტურ პროზას, საბავშვო ლიტერატურასა და ილუსტრაციებს, ხელოვნებას, საგამომცემლო საქმესა და პოლიტიკას.
წელს საქართველო ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობის 3 სივრცეში იქნება წარმოდგენილი: საქართველოს ეროვნული სტენდი,  გამოცემული და გამოუცემელი ქართული საბავშვო წიგნების სტენდი -  Frankfurt Kids Foyer  და ცალკე გამოყოფილი სივრცე „გაატარე 4 სეზონი საქართველოში“. აღნიშნულ სივრცეებში დაგეგმილ 20-მდე ღონისძიებაში 10-მდე ქართველი ავტორი, მეცნიერი და ილუსტრატორი მიიღებს მონაწილეობას: ბექა ადამაშვილი, ზაზა ბიბილაშვილი, გიორგი ლობჟანიძე, დავით ლორთქიფანიძე, თათია ნადარეიშილი, ეკა ტაბლიაშვილი, ივა ფეზუაშვილი, ზურაბ ქარუმიძე, არჩილ ქიქოძე.
ქართველ ილუსტრატორებს ფრანკფურტის ბაზრობის მესამე დარბაზში სპეციალური სტენდი დაეთმობა ილუსტრირებული წიგნების გამოსაფენად და ვორკშოპების ჩასატარებლად. გერმანელი კრიტიკოსები წარადგენენ ქართველი კლასიკოსი მწერლების ნაწარმოებებს (მიხეილ ჯავახიშვილის „ჯაყოს ხიზნები“, დანიელ ჭონქაძის „სურამის ციხე“). გაიმართება დისკუსიები ქართველი და ნორვეგიელი მწერლების მონაწილეობით სერიაში „ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობის საპატიო სტუმარი ქვეყნები - საქართველო (2018) და ნორვეგია (2019), ქართველი პოეტები წარადგენენ ქართული პოეზიის ანთოლოგიას „საქართველოს გული - 33 პოეტი საქართველოდან“. გაიმართება რეზო გაბრიაძისა და  მერაბ მამარდაშვილის ახალი,  გერმანულენოვანი წიგნების პრეზენტაცია, ხოლო სპეციალურ სტენდზე „გაატარე ოთხი სეზონი საქართველოში“ დაგეგმილია ღონისძიებები სლოგანით „აღმოაჩინე საქართველო“.

Follow the Journey of Georgian Characters - Georgia is featured in a variety of programs at the Frankfurt Book Fair
16.10.2019
Owing to the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport, the Georgian Writers' House, and the Georgian Book Publishers and Distributors Association, a five-day genre-themed program is planned at the National Stand of Georgia, featuring contemporary poetry and prose, classical lit Era, documentary prose, children's literature and illustrations, art, publications, and politics.
This year, Georgia will be represented at 3 venues at the Frankfurt Book Fair: the National Stand of Georgia, the Frankfurt Kids Foyer stand-by unpublished Georgian stand, and a separate space, "Spend 4 Seasons in Georgia." About 10 Georgian authors, scholars and illustrators will participate in  20 carefully orchestrated featurette comprised of: Beka Adamashvili, Zaza Bibilashvili, Giorgi Lobzhanidze, David Lortkipanidze, Tatia Nadareishvili, Eka Tabliashvili, Iva Fezuashvili, Zurab Karumidze, and many more.
Georgian illustrators will be given a special stand at the Third Hall of the Frankfurt Market to display illustrated books and conduct various workshops. German critics present works by Georgian classical writers (Mikhail Javakhishvili's "Jako’s Khiznebi” Daniel Chonkadze's "Surami Fortress"). Discussions will be held with the participation of Georgian and Norwegian writers in the series "Honorable Visitor Countries of Frankfurt Book Fair - Georgia (2018) and Norway (2019). Georgian poets will present anthology of Georgian poetry" Heart of Georgia - 33 Poets from Georgia ". There will also be a presentation of new German-language books by Rezo Gabriadze and Merab Mamardashvili and a special stand "Spend Four Seasons in Georgia" is planned under the slogan "Discover Georgia".