ირინა აბულაძე ჰააგაში საერთაშორისო ბაკალავრიატის ორგანიზაციის (IB) წარმომადგენლებს შეხვდა
17 ოქტომბერს ჰააგაში საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურის და სპორტის მინისტრის მოადგილემ ირინე აბულაძემ შეხვედრა გამართა საერთაშორისო ბაკალავრიატის ორგანიზაციის (IB) წარმომადგენლებთან.
შეხვედრაზე, რომელსაც ევროკომისიის წარმომადგენლებიც ესწრებოდნენ, განხილულ იქნა ზოგადი განათლების სისტემაში მიმდინარე რეფორმები, მათ შორის მასწავლებელთა წახალისებისა და პროფესიული განვითარების, "ახალი სკოლის მოდელის" დანერგვის და ტექნოლოგიების ინტეგრირების საკითხები. შეხვედრაზე მხარეები შეთანხმდნენ იმ კონკრეტულ ნაბიჯებზე, რომელიც განხორციელდება საქართველოში მიმდინარე წლის სექტემბერში ევროკომისიის მაღალი რანგის ვიზიტის ფარგლებში დაანონსებული ევროპული სკოლის დაფუძნებისა და ხარისხის მართვის მიმართულებით. ევროპული სკოლა ევროკავშირის აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამეზობლო პოლიტიკის ფარგლებში ინიცირებული პროექტია და საერთაშორისო ბაკალავრიატის პროგრამაზე სწავლის შესაძლებლობა ამ პროექტის ფარგლებში საქართველოსა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების მოსწავლეებს ევროკავშირისა და შესაბამისი მთავრობების ფინანსური ხელშეწყობით მიეცემათ.
საერთაშორისო ბაკალავრიატის ორგანიზაციამ გამოთქვა მზაობა, ჩაერთოს საქართველოს განათლების რეფორმის მიმდინარეობის პროცესში, ეროვნული სასწავლო გეგმის, სახელმძღვანელოების ევროპულ სტანდარტთან დაახლოებისა და მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების პროგრამების შემუშავების მიმართულებით.

Irina Abuladze held a meeting with the representatives of International Baccalaureate Organization (IB) in Hague
18.10.2019
The meeting, also attended by representatives of the European Commission, discussed the ongoing reforms within the general education system framework, including teacher professional development, the introduction of the "new school model" and the subsequent technology integration. Furthermore, the parties agreed on concrete steps to be taken within the scope of Quality Management and Assurance, in the light of the new school opening, scheduled for September. The European School is a project initiated under the EU's Eastern Partnership Neighborhood Policy, where students of Georgia and Eastern Partnership countries will be provided with the financial support of the EU and relevant government institutions.
The International Baccalaureate organization is ready to get involved in Georgia's education reform process, which means co-jointly working on the national curriculum, revising national textbooks to the European standard and the implementation of teacher professional development programs.