ირინა აბულაძე ჰააგაში ევროპული სკოლის კონცეფციას გაეცნო
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ირინე აბულაძე ჰააგაში ევროპული სკოლის დირექტორს ფრანს ვან დე კერხოფს და სკოლის სხვა წარმომადგენლებს შეხვდა.
ჰააგის ევროპულ სკოლაში ევროპული ბაკალავრიატის პროგრამას სკოლამდელ, დაწყებით და საბაზო საფეხურზე 1000 -ზე მეტი მოსწავლე ეუფლება, რაც გულისხმობს მაღალი ხარისხის ევროპული განათლების ხელმისაწვდომობას მრავალეთნიკურ და მულტიკულტურულ გარემოში.
შეხვედრაზე განხილულ იქნა საქართველოს კონტექსტის შესაბამისად ევროპული სასკოლო განათლების დანერგვის შესაძლებლობები და აქცენტი გაკეთდა მშობლიური ენის, ეროვნული იდენტობის გაძლიერების გზით ევროპული გამოცდილებისა და ღირებულებების დანერგვის უპირატესობაზე, რაც სწორედ ევროკავშირის მიერ აკრედიტებული ევროპული სკოლების კონცეფციას წარმოადგენს.
ანალოგიური მოდელის სკოლის დაფუძნება მიმდინარე წლის სექტემბერში ევროკომისიის მაღალი რანგის ვიზიტის ფარგლებში დაანონსდა და პროექტს ევროკავშირთან ერთად საქართველოს მთავრობა დააფინანსებს.
ევროპულ სკოლაში სწავლის შესაძლებლობა საქართველოსა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების მოსწავლეებს მიეცემათ. სკოლის სასწავლო გეგმა გაჯერებული იქნება ევროპული კურიკულუმის საკვანძო ელემენტებით და ავტორიზებული იქნება საერთაშორისო ბაკალავრიატის ორგანიზაციის მიერ. სწავლის დასრულების შემდეგ აღნიშნულ პროგრამაზე ჩარიცხული მოსწავლეები საერთაშორისო ბაკალავრიატის ატესტატს მიიღებენ.
ამისათვის, 2020 წლიდან დაიწყება სკოლის ინფრასტრუქტურული საპროექტო სამუშაოები , მომზადდება მასწავლებელთა გადამზადების პროგრამები - უცხო ენებში, ტექნოლოგიებსა და პედაგოგიკაში.
სკოლა 2023 სასწავლო წლისთვის ავტორიზებულ რეჟიმში დაიწყებს ფუნქციონირებას და მოსწავლეებს ეტაპობრივად მე-7-მე- 12 კლასებში მიიღებს. სკოლას ასევე ექნება საერთო საცხოვრებელი მოსწავლეებისთვის როგორც საქართველოს რეგიონებიდან, ასევე აღმოსავლეთ პარტნიორობის წევრი ქვეყნებიდან.

Irina Abuladze got acquainted with the concept of the European School in The Hague
The Hague European School offers European undergraduate programs to more than 1,000 students at preschool, elementary and high school levels, providing access to high quality European education in a multi-ethnic and multicultural environment.
The meeting focused on the possibilities of introducing European school education within the context of Georgia’s education system and emphasized the importance of introducing European values to the current model, through the strengthening of the mother tongue, national identity.
The establishment of a similar school was announced in September this year as part of a high-profile visit by the European Commission and will be funded by the Georgian government in cooperation with the EU.
European and Eastern Partnership students will have the opportunity to study at the European School. The school curriculum will be fused with key elements of the European curriculum and will be accredited by the International Baccalaureate Organization. Upon completion of their studies, students enrolled in the program will receive an International Baccalaureate DP certificate.
In order to achieve this goal, there will be infrastructure works beginning in the first quarter of 2020, in conjunction with implementing various teacher training programs in foreign languages, IT and pedagogy & education.
The school is set out to start operating in the school year of 2023 and will receive students in for the classes between 7 and 12. The school will also be home to students from both the regions of Georgia and Eastern Partnership member states.