2019 წლის 18-19 ნოემბერს საქართველოში პირველად გაიმართა დუალური პროფესიული განათლების პროგრამის „კულინარიის ხელოვნება“ საკვალიფიკაციო გამოცდა სახელმწიფო კოლეჯების „ბლექსისა“ და „ახალი ტალღის“ 21 პროფესიული სტუდენტისათვის. აღნიშნული დუალური პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამა 2017 წლის შემოდგომიდან ხორციელდება გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) მხარდაჭერით სამ სახელმწიფო კოლეჯში: „ბლექსი“, „ახალი ტალღა“ და „მერმისი“. დუალური პროგრამების განსაკუთრებულობა მდგომარეობს იმაში, რომ მისი შემუშავება-განხორციელების ყველა ეტაპზე აქტიურად და პირდაპირ არის ჩართული კერძო სექტორი.
საკვალიფიკაციო გამოცდის თეორიული ნაწილი ჩატარდა კოლეჯებში, ხოლო პრაქტიკული კი – სასტუმრო „პარაგრაფში“, სადაც სტუდენტებმა ორწლიანი პროგრამის ფარგლებში მიღწეული უნარ-ჩვევების შესაბამისად მოამზადეს კერძები. საგამოცდო კომისია შედგებოდა სასწავლო კომპანიების ინსტრუქტორებისა და კოლეჯების პედაგოგებისგან.
საკვალიფიკაციო გამოცდების ჩატარების გამოცდილების გაზიარებისა და ინსტიტუციური მდგრადობის უზრუნველსაყოფად გამოცდას აკვირდებოდნენ განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრისა და საქართველოს ტურიზმის ასოციაციის წარმომადგენლები.
კულინარიის ხელოვნების პროგრამა მომზადდა პროგრამის „კერძო სექტორის განვითარება და პროფესიული განათლება სამხრეთ კავკასიაში“ (PSD TVET SC) დახმარებით, რომელიც ხორციელდება საქართველოში, აზერბაიჯანსა და სომხეთში შესაბამისი პასუხისმგებელი სამინისტროების მიერ და გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) მხარდაჭერით, გერმანიის ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ფედერალური სამინისტროს (BMZ) სახელით. პროგრამის თანადაფინანსება ხორციელდება ევროკავშირის მიერ.

First qualification exam in Culinary Arts
On November 18-19, 2019, for the first time in Georgia, 21 professional students of Dual Vocational Education Program - Culinary Arts took the qualification exam. The aforementioned dual vocational education program has been implemented in the fall of 2017 with the support of the German Society for International Cooperation (GIZ) at three state colleges: Blacksea, New Wave and Mermisi. The peculiarity of dual vocational education program, is that the private sector is actively and directly involved in all stages of its development.
Theoretical part of the qualification exam was held at the vocational colleges, whilst the practical part was in the Hotel Paragraph, where the students prepared the dishes according to the skills gained within their two-year curriculum.
Representatives of the National Center for Educational Quality Enhancement and the Georgian Tourism Association were observing the exam in order to share their experience on the qualification exams and ensure institutional sustainability.
Culinary arts program was prepared with the support the private sector and professional education in the South Caucasus" (PSD TVET SC), which is carried out in Georgia, Azerbaijan and Armenia in partnership with German Society for International Cooperation (GIZ). The program is co-funded by the European Union.