საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა გაცნობითი ხასიათის შეხვედრა გამართა მსოფლიო ბანკის რეგიონულ დირექტორთან სებასტიან მოლინეუსთან, რომელსაც განათლების სხვადასხვა სფეროს მიმართულებით მიმდინარე და დაგეგმილი ცვლილებები გააცნო.
მინისტრმა მსოფლიო ბანკის რეგიონულ დირექტორს მადლობა გადაუხადა საქართველოში განათლების სფეროს განვითარების მხარდაჭერისთვის და იმედი გამოთქვა, რომ სამომავლოდ მსოფლიო ბანკთან მჭიდრო თანამშრომლობა ასეთივე ინტენსივობით გაგრძელდება.
შეხვედრისას საუბარი ასევე შეეხო უმაღლესი განათლების დაფინანსების მოდელს. მინისტრის თქმით, ამ მიმართულებით მუშაობა უკვე მიმდინარეობს, რაშიც მსოფლიო ბანკის ჩართულობას დიდი მნიშვნელობა ენიჭება. მიხეილ ჩხენკელმა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის შესახებაც ისაუბრა და სებასტიან მოლინეუსს უნივერსიტეტის კონცეფცია და საგანმანთლებლო პროგრამების მომზადების პროცესი გააცნო.
მინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სამინისტროს ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია პროფესიული განათლების განვითარება, რაც პირდაპირ კავშირშია დასაქმებასთან. მინისტრის აზრით, პროფესიული განათლების ხარისხი აუცილებლად უნდა პასუხობდეს საქართველოში არსებული ბაზრის მოთხოვნებს და აკმაყოფილებდეს საერთაშორისო სტანდარტებს. მისი თქმით, პროფესიული განათლების განვითარების პროცესში აქტიურად უნდა იყოს ჩართული კერძო სექტორი, რომლის ინტერესებშიც შედის კვალიფიციური კადრების მომზადება და დასაქმება.

Mikheil Chkhenkeli briefed the World Bank Regional Director on planned changes in higher and vocational education
The Minister thanked the World Bank Regional Director for supporting the development of education in Georgia and expressed hope that the close cooperation with the World Bank will continue in the future with the same intensity.
During the meeting the discussion also focused on the model of financing of higher education. According to the Minister, work is already underway in this regard, with the involvement of the World Bank being of great importance. Mikheil Chkhenkeli also spoke about Kutaisi International University and introduced Sebastian Molineu to the university general concept and the process of preparation of the educational programs.
The Minister emphasized that one of the main priorities of the Ministry is the further development of vocational education, which is directly related to employment. According to the Minister, the quality of vocational education must meet the requirements of the market existing in Georgia in conjunction with the international standards. Additionally, underlying the importance of the private sector and their active participation in the development of the curriculum, provision of trainings, internships and the employment.