ქართული გალობის ანთოლოგია პრინსტონის უნივერსიტეტს საჩუქრად გადაეცა
ქართული ტრადიციული საეკლესიო გალობის ანთოლოგიის რვატომეული პრინსტონის უნივერსიტეტის ბიბლიოთეკას საჩუქრად გიორგი დონაძემ გადასცა. ფოლკლორის ცენტრის დირექტორმა და ანსამბლ "ბასიანის" ხელმძღვანელმა უნივერისტეტის ბიბლიოთეკას "შენ ხარ ვენახის" ნოტირებული მასალა და აუდიო ვერსიებიც გადასცა. უძველესი ქართული საგალობელი წიგნის სახით სპეციალურად ფრანკფურტის ბაზრობისთვის 2018 წელს გამოიცა. რაც შეეხება გალობის ანთოლოგიის რვატომეულს, მასში მე-19 და მე-20 საუკუნეებში გამოცემული, აგარეთვე, ხელნაწერებში დაცული ქართული საგალობლებია თავმოყრილი.
საქართველოს სახელმწიფო ანსამბლი "ბასიანი" აშშ-ში საშემოდგომო ტურნეს ფარგლებში იმყოფება. პრინსტონის უნივერსიტეტში შესრულდა საგალობლები ანთლოგიიდან და "შენ ხარ ვენახის" სხვადასხვა ვარიანტი. "ბასიანის" წევრებმა მასტერკლასიც გამართეს და სტუდენტებს რამდენიმე ქართული საგალობელი და ხალხური სიმღერა შეასწავლეს. ტურნეს ფარგლებში ლინკოლნ-ცენტრში "ბასიანის" კონცერტმა სრული ანშლაგით ჩაიარა. სოლო კონცერტები გაიმართა ბერკლისა (კალიფორნია) და პრინსტონშიც.

The anthology of Georgian polyphonic singing was given to Princeton University as a gift
Giorgi Donadze donated an eight-volume of Georgian polyphonic singing and Church choirs to Princeton University Library. The director of the Folklore Center and the head of the ensemble "Basiani" also donated audio versions of "You Are a Vineyard" to the University Library. The oldest Georgian hymn was published as a book specifically for the Frankfurt book fair in 2018. As for the eight-volume chanting anthology, it contains Georgian hymns preserved in manuscripts published in the 19th and 20th centuries.
Georgian State Ensemble "Basiani" is currently in the USA, within the framework of their autumn tour. Hymns from the Anthology and various versions of "You're a Vineyard" were performed at Princeton University. Basiani members also held a master class and taught the students several Georgian folk songs. As part of the tour, the "Basiani" concert at the Lincoln Center was in full swing. Solo concerts were also held in Berkeley (California) and Princeton.