მომზადება-გადამზადების მოკლევადიანი პროგრამების განხორციელების უფლების მიმნიჭებელი საბჭოს წევრებისთვის სამდღიანი სემინარი იმართება
29.11.2019
პროფესიული განათლების რეფორმის ფარგლებში, მომზადება-გადამზადების მოკლევადიანი პროგრამების განხორციელების უფლების მიმნიჭებელი საბჭოს წევრებისთვის სამდღიანი სემინარი იმართება, რომელიც საქართველოს განათლების მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ, თამარ ქიტიაშვილმა გახსნა.
„ვფიქრობ რომ ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი ეტაპი ჩვენს ცხოვრებაში, როდესაც ჩვენს სისტემაში კერძო სექტორი შემოდის როგორც გადაწყვეტილების მიმღები და ხარისხის სტანდარტის განმსაზღვრელი. ვფიქრობ ეს გამოიწვევs ძალინ დიდ გარდატეხას და საბოლოო ჯამში ჩვენი ეკონომიკა მიიღებს მაღალ კვალიფიციურ მუშახელს,“-განაცხადა თამარ ქიტიაშვილმა საბწოს წევრებთან მიმართვისას.
საბჭო არის კოლეგიალური ორგანო, რომლებმაც უნდა მიიღოს გადაწყვეტილება თუ რომელ ორგანიზაციას შეეძლება ამა თუ იმ მომზადება-გადამზადების პროგრამების მიწოდება. საბჭოში ძირითადად წარმოდგენილნი არიან კერძო სექტორისა და სხვადასხვა ასოციაციების წარმომადგენლები.
სემინარის ფარგლებში განიხილავენ ისეთ საკითხებს როგორიცაა პროფესიული განათლების ახალი სტანდარტები, საკანონმდებლო ჩარჩო, ასევე, მონაწილეობას მიიღებენ სიმულაციურ სამუშაოებში და ადგილზევე შეაფასებენ კოლეჯების მზაობას.

Three-day Seminar for Board Members in charge of Granting Implementation of Short-Term Training Programs
29.11.2019
“I think this is a very important stage in our lives, when the private sector comes into our system as a decision maker. I think this will lead to a huge breakthrough and ultimately, in consequence, our economy will receive highly skilled workers” Tamar Kitiashvili told members of the government.
The Board is a collegial body that is in charge of deciding which organization is to provide training programs/modules. The Council is mainly exemplified by representatives of the private sector and various associations.
The seminar will discuss issues such as the new standards of vocational education, the legislative framework, in conjunction with testing simulation work and evaluate the college’s preparation process.