თამარ ქიტიაშვილი დუალური პროგრამების სტუდენტებსა და პარტნიორ ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შეხვდა
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე, თამარ ქიტიაშვილი კოლეჯში „აისი“, დუალური პროგრამის სტუდენტებსა და პროგრამაში ჩართული კერძო საწარმოების წარმომადგენლებს შეხვდა.
შეხვედრაზე მონაწილეებმა კახეთის რეგიონში მიმდინარე სამუშაოზე დაფუძნებული სწავლების პროგრამების მიმდინარეობა და არსებული გამოწვევებზე იმსჯელეს. შეხვედრაზე დუალური პროგრამების სტუდენტებმა ისაუბრეს იმ გამოცდილებაზე, რომელსაც ისინი იღებენ სწავლების პროცესში - როგორც კოლეჯში, ასევე პარტნიორ ორგანიზაციაში. სტუდენტებმა ყურადღება გაამახვილეს ასევე პროგრამის განვითარების შესაძლებლობებზე და იმ გამოწვევებზე, რომლებსაც ისინი სწავლების პროცესში აწყდებიან.
შეხვედრაზე მინისტრის მოადგილემ რეგიონის შრომის ბაზრისთვის აქტუალურ თემებზე ისაუბრა ადგილობრივ დამსაქმებლებთან, რომლებიც ეხებოდა სამუშაოზე დაფუძნებული პროგრამების რაოდენობის ზრდას, ადგილობრივი კერძო სექტორის საჭიროებებსა და პროფესიული სტუდენტების კომპეტენციების განვითარების საჭიროებებს სხვადასხვა მიმართულებით.
საგულისხმოა, რომ სსიპ კოლეჯი „აისი“ სამუშაოზე დაფუძნებულ პროგრამებს 2017 წლიდან ახორციელებს საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს, გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) მხარდაჭერით. მიმდინარე პერიოდში კოლეჯი 4 დუალურ პროგრამას ახორციელებს, რომელშიც 28 ადგილობრივი საწარმოა ჩართული.

Tamar Kitiashvili met with the students of Dual Program and representatives of partner organizations
30.11.2019
The participants discussed the current work-based learning programs in the region of Kakheti and the current challenges. At the meeting, students of dual degree programs talked about the experiences they receive in during the learning process - both in college and in the industry. Additionally, students also focused on program development opportunities and the challenges they face on daily basis.
At the meeting, the Deputy Minister spoke with local employers on the industry general issues for the region's labor market, in conjunction with putting an emphasis on increasing the number of work-based programs, the needs of the local private sector and the development of competences for vocational students in various fields and disciplines.
It is noteworthy that LEPL College Aisi has been implementing work-based programs since 2017 with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, the United Nations Development Program (UNDP) and the German International Cooperation Society (GIZ). Currently, the College is implementing 4 dual degree programs involving 28 local enterprises.