საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ლევან ხარატიშვილმა TAIEX-ის (ევროკომისიის ტექნიკური დახმარებისა და ინფორმაციის გაცვლის ინსტრუმენტი) პროგრამის ფარგლებში, ექსპერტთა მისია გახსნა თემაზე: ,,საგანგებო სიტუაციების დროს საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის უძრავი და მოძრავი ძეგლების დაცვა და რისკების მართვა“.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ინიციატივით, ექსპერტთა აღნიშნული მისია 2-4 დეკემბერს ტარდება და მისი მიზანია საქართველოში კულტურული მემკვიდრეობის რისკების პრევენციისა და მართვის კუთხით არსებული მდგომარეობის შეფასება, ევროპული კანონმდებლობის, სტრატეგიებისა და საუკეთესო პრაქტიკის გაცნობა და რეკომენდაციების შემუშავება საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაწესებულებებისთვის სამოქმედო გეგმის მოსამზადებლად.
ღონისძიებაში მონაწილეობენ საქართველოს სსიპ - კულტურული მემკვიდრეობის ორგანიზაციების, შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის, საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს ეროვნული გვარდიის სამოქალაქო უსაფრთხოების სამმართველოს, „ლურჯი ფარის“ საქართველოს ეროვნული კომიტეტისა და ICOM საქართველოს ეროვნული კომიტეტის წარმომადგენლები.

Levan Kharatishvili opened the TAIEX mission
Levan Kharatishvili, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, within the framework of the TAIEX (European Commission Technical Assistance and Information Exchange Instrument) Program, launched an Expert Mission on the following topic: "Safeguarding and Risk Management of Georgian Cultural Heritage in Emergency Situations".
Owing to the initiative of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, the expert mission is being held on December 2-4 and aims to: assess the current state of cultural heritage risk prevention and management in Georgia, learn about European legislation, strategies and best practices, and develop recommendations for Georgia.
Representatives of LEPL - Cultural Heritage Organizations of Georgia, Ministry of Internal Affairs Emergency Management Service, National Guard Division of Civil Security of the Ministry of Defense of Georgia, Blue Shield National Committee of Georgia and ICOM National Committee of Georgia participated in the event.