მიხეილ ჩხენკელი: „ჩვენი კულტურული მემკვიდრეობის მარგალიტი სწორედ ჩვენი საგალობლები და მრავალხმიანობაა. მნიშვნელოვანია, რომ ეს საგანძური მომავალ თაობებს გადავცეთ“
02.12.2019
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა არტემ ერქომაიშვილის სახელობის პრემიის გადაცემის საზეიმო ცერემონიალში მიიღო მონაწილეობა. მინისტრმა სიტყვით მიმართა დამსწრე საზოგადოებას და ხაზი გაუსვა ქართული პოლიფონიისა და საგალობლების შესწავლისა და პოპულარიზაციის მნიშვნელობას ახალგაზრდა თაობაში.
„არსად ისე არ ჩანს ჩვენი ხასიათი, როგორც ქართულ მრავალხმიანობაში. ჩვენი კულტურული მემკვიდრეობის მარგალიტი სწორედ ჩვენი საგალობლები და მრავალხმიანობაა. მსურს, მადლობა გადავუხადო მის უწმინდესობას და ფონდ „ქართული გალობის“ დამაარსებელს, ბატონ ვანო ჩხარტიშვილსა და მის ოჯახს ქართული გალობის აღორძინებასა და ამ დარგის განვითარებაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის.
აღსანიშნავია ისიც, რომ მსოფლიოს ბევრმა ქვეყანამ ქართული კულტურა სწორედ გალობითა და ჩვენი უნიკალური პოლიფონიით გაიცნო. მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენი მრავალხმიანობა და საგალობლები  მომავალ თაობებს გადავცეთ,” - განაცხადა მიხეილ ჩხენკელმა სიტყვით გამოსვლისას.
სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის ილია II-ის ლოცვა-კურთხევით ფონდი „ქართული გალობა“ არტემ ერქომაიშვილის სახელობის პრემიას 2016 წლიდან ყოველწლიურად გასცემს გალობის სფეროში საუკეთესო სამეცნიერო კვლევებისა და ქართული ტრადიციული გალობის შემსრულებელი საუკეთესო საეკლესიო გუნდების გამოსავლენად.
წელს პრემია გადაეცა თბილისის ბიჭვინთის ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის ხატის სახელობის ტაძრის მგალობელთა გუნდს „იალონი“, რუსთავის წმინდა მეფე ვახტანგ გორგასლის სახელობის საკათედრო ტაძრის მგალობელთა გუნდს, ოზურგეთის წმინდა კვირიკესა და ივლიტას სახელობის ტაძრის მგალობელ-მომღერალთა ტრიოს „რეხეული“ და      ქუთაისის ავტოქარხნის  წმინდა გიორგის სახელობის ტაძრის მგალობელთა გუნდს.
ფონდი „ქართული გალობა“ 2012 წელს დაარსდა და მიზნად ისახავს ქართული გალობა-სიმღერისა და ტრადიციული ხელოვნების სხვა დარგების თანადგომას, მათ განვითარება-პოპულარიზაციასა და მეცნიერული კვლევების ხელშეწყობას.

Mikheil Chkhenkeli: “Our canticles and polyphony are truly the gems of our cultural heritage. It is important to pass on this treasure to future generations. ”
02.12.2019
The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Mikheil Chkhenkeli participated in the Artem Erkomaishvili Prize awarding ceremony. The Minister addressed the audience and emphasized the importance of studying and popularizing Georgian polyphony and canticles among the younger generation.
“Nowhere does our character fully appear as in Georgian polyphony. Our canticles and polyphonic singing are truly the gems of our cultural heritage. I would like to thank His Holiness, the Patriarch of Georgia and the founder of the Georgian Canticle Fund - Mr. Vano Chkhartishvili and his family for their special contribution to the revival of the Georgian hymns and the further development of this field.
It is also noteworthy that many countries around the world have been introduced to Georgian culture through our unique polyphony. It is important to give our polyphony and hymns to future generations” stated Mikheil Chkhenkeli in his speech.
With the blessing of the Catholicos-Patriarch of All Georgia, Ilia II, since 2016, the Georgian Chant Foundation has been awarding the Artem Erkomaishvili Prize annually to scientists for their outstanding researches and findings, as well as endowing the very best church choirs performing traditional Georgian hymns.
This year, the prize was awarded to the Bichvinta Virgin Mary Church choir "Ialoni", Rustavi King Vakhtang Gorgasali Cathedral choir, Kvirike and Ivlita church vocal trio "rekheuli" and Kutaisi Auto St. George Cathedral choir team.
The Georgian Chant Foundation was founded in 2012 and aims to support Georgian chanting, songwriting and other fields of traditional art, whilst promoting the scientific research and findings.