ზუსტ და საბუნებისმეტყველო საგნების ოლიმპიადებში გამარჯვებული, ბაქსვუდის სამეცნიერო სკოლის მონაწილე საუკეთესო მოსწავლეები და მათი პედაგოგები შვეიცარიაში, ბირთვული კვლევების ევროპულ ცენტრში (CERN) იმყოფებოდნენ.
ტექნოლოგიური მეცნიერებებით დაინტერესებული მოსწავლეების ცერნში ვიზიტი საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მიერ ინიცირებული პროექტის ფარგლებში განხორციელდა, რომლის მიზანია ახალგაზრდა თაობის მიზიდვა და დაინტერესება ფიზიკით, ფუნდამენტური კვლევებით, ინჟინერიით, IT ტექნოლოგიებითა და მათემატიკით.
ცერნში რამდენიმედღიანი სტუმრობისას მოსწავლეები ქართველ და უცხოელ მეცნიერებს შეხვდნენ, უახლეს ტექნოლოგიებს, ახალ აღმოჩენებს და იმ მნიშვნელოვან პროექტებს გაეცნენ, რაზეც ცერნის მეცნიერები მუშაობენ. ცერნში ფიზიკით გატაცებული ახალგაზრდები ქართველი მეცნიერების, ირაკლი მინაშვილისა და ალექსანდრე მესტვირიშვილის ატლასისა და CMS ექსპერიმენტებს გაეცნენ, ეს უკანასკნელი 90 მეტრის სიღრმეზე მიმდინარეობს ულტრათანამედროვე და მასშტაბურ ლაბორატორიაში. ატლას და CMS ექსპერიმენტები დიდ ჰადრონულ კოლაიდერზე მიმდინარე სამ უდიდეს ექსპერიმენტს შორისაა.
ატომური კვლევების ევროპული ორგანიზაცია (CERN), მსოფლიოს უდიდესი ლაბორატორიაა ელემენტალური ნაწილაკების ფიზიკაში. აქ უწყვეტ რეჟიმში მიმდინარეობს ფუნდამენტალური კვლევები, ხორციელდება ახალი აღმოჩენები. ჩვენთვის განსაკუთრებით საამაყოა ის ფაქტი, რომ უცხოელ მეცნიერებთან ერთად, კვლევებში აქტიურად არიან ჩართულნი ქართველი მეცნიერები.

Georgian students at the Nuclear Research Center
Winners of the Olympiads in Exact and Natural Sciences, the best students from Buckswood School of Science together with their teachers travelled to Switzerland, at the European Center for Nuclear Research (CERN).
The visit was made possible, within the scope of the project, initiated by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, which aims to attract and interest young generation in physics, fundamental research, engineering, IT technologies and mathematics.
During their several-day visit to CERN, the students met with Georgian and foreign scientists, got acquainted with the latest technologies, new discoveries and important projects that CERN scientists are currently working on. Students got acquainted with Atlas and CMS experiments of Georgian scientists: Irakli Minashvili and Alexander Mestvirishvili, which takes place in a 90 meters deep ultra-modern laboratory. The Atlas and CMS experiments are among the three largest experiments on a large hadronic collider.
The European Organization for Atomic Research (CERN) is the world's largest laboratory for particle physics. We are especially proud of the fact that alongside foreign scientists, Georgian scientists are actively involved in research.