თბილისის პარასპორტის განვითარების ცენტრში შშმ პირთა საერთაშორისო დღე აღინიშნა
თბილისის  პარასპორტის  განვითარების ცენტრში შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გაიმართა. ღონისძიების ფარგლებში ქართველმა და უნგრელმა პარასპორტსმენებმა სპორტის ახალი სახეობის - პარატექვოლის (მჯდომარე მაგიდის ფრენბურთი) საჩვენებელი მატჩი გამართეს. ღონისძიების ფარგლებში, საქართველოში უნგრეთის კონსულმა ანიკო ფარკასმა, ქვეყნის მთავრობის სახელით, საქართველოს პარალიმპიურ კომიტეტს ტექვოლის მაგიდა გადასცა.
დღესვე გაიმართა მჯდომარე ფრენბურთში საერთაშორისო ტურნირის - „თბილისის თასი 2019“ გახსნის ცერემონიალი. პარალელურად, გამოიფინა სკოლის მოსწავლეების მიერ პარალიმპიური მოძრაობის თემატიკაზე შესრულებული ნახატები. საუკეთესო ნამუშევრის ავტორი სპეციალური პრიზებით დაჯილდოვდა.
აღსანიშნავია, რომ ბოლო წლებში პარასპორტს ჩვენს ქვეყანაში განსაკუთრებული ყურადღება ექცევა. 2015 წელს, თბილისში გაიხსნა პარასპორტის განვითარების ცენტრი, რომელიც სრულადაა ადაპტირებული შშმ პირებზე. წელს კი, საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, პარალიმპიური ჩემპიონებისთვის დაწესდა ყოველთვიური სახელმწიფო სტიპენდია 1000 ლარის ოდენობით.
2019 წელს, ქართველმა პარასპორტსმენებმა სპორტის სხვადასხვა სახეობაში, მსოფლიოსა და ევროპის ჩემპიონატებზე, ასევე საერთაშორისო ტურნირებზე მოიპოვეს 150-მდე მედალი. წელს თბილისმა უმასპინძლა ევროპის ამპუტანტ ფეხბურთელთა ჩემპიონთა ლიგის პირველ გათამაშებას, რომელშიც ევროპის 6 გუნდი მონაწილეობდა. ქართველი პარასპორტსმენებისთვის მომდევნო წელი განსაკუთრებით დატვირთულია. ჩვენს პარალიმპიელებს წინ ელით ტოკიოს 2020 წლის პარალიმპიური თამაშები, რომლისთვისაც ისინი აქტიურად ემზადებიან.

The International Day of Persons with Disabilities was celebrated at the Para sport Development Center of Tbilisi
An event dedicated to the International Day of Persons with Disabilities was held at Tbilisi Para sport Development Center. Within the scope of the event, Georgian and Hungarian Paralympians held a demonstration match of the new type of sport - Paratechvol (seating table volleyball). Within the event framework, Hungary's Consul to Georgia - Aniko Farkas presented a textile table to the Georgian Paralympic Committee on behalf of the Government of Hungary.
Additionally, the opening ceremony of the international tournament "Tbilisi Cup 2019" was also held today. Concurrently, the paintings by the schoolchildren on the theme of the Paralympic Movement were displayed on the premises. The author of the best work was awarded with special prizes.
It is noteworthy that in recent years, Georgian Para sport has received special attention in our country. In 2015, a Parasport Development Center was opened in Tbilisi, fully adapted for people with disabilities. This year, by the decision of the Government of Georgia, a monthly state scholarship of 1000 GEL was set for the Paralympic champions.
In 2019, Georgian Paralympians won 150 medals in various sports, at World and European championships internationally. This year Tbilisi hosted the first European Amputee Football Champions League with 6 European teams participating. It is noteworthy, that next year is especially busy for Georgian athletes. Our Paralympians look forward to the Tokyo 2020 Paralympic Games for which they are actively preparing.