ტექსტილის კომპანიების ჩართულობით ახალი პროფესიული პროგრამები დაინერგება
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა და საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა ნათია თურნავამ ტექსტილის მიმართულებით მომუშავე კომპანიების წარმომადგენლებთან სამუშაო შეხვედრა გამართეს, რომელზეც სექტორში არსებულ გამოწვევებზე იმსჯელეს. შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე თამარ ქიტიაშვილი და შესაბამისი პროფილის პროფესიული სასწავლებლების წარმომადგენლები.
მიხეილ ჩხენკელის თქმით, სამინისტროს ერთ-ერთი პრიორიტეტია პროფესიული განათლების მიმართულებით კვალიფიციური კადრების მომზადება, რომლებიც ბაზრის მოთხოვნებს დააკმაყოფილებენ და სწრაფად დასაქმდებიან. ამისათვის პროფესიულ კოლეჯებსა და კერძო კომპანიებს შორის მჭიდრო თანამშრომლობა უნდა არსებობდეს, მათ შორის, პროფესიული პროგრამების შემუშავების დონეზეც.
შეხვედრაზე ტექსტილის კომპანიების წარმომადგენლებმა საკუთარი საჭიროებები გამოკვეთეს და შესაბამისი მიმართულების პროფესიული პროგრამის შექმნაში მონაწილების მზადყოფნა გამოთქვეს. თავის მხრივ, მიხეილ ჩხენკელმა განაცხადა, რომ სამინისტრო მზად არის, დააფინანსოს ტექსტილის კომპანიების საჭიროების შესაბამისი კვალიფიციური კადრების მოსამზადებელი პროფესიული პროგრამები.
„დღეს ქალბატონ ნათია თურნავასა და მე ტექსტილის მწარმოებელმა კომპანიებმა დეტალურად გაგვაცნეს დარგში არსებული პრობლემატიკა.  მათ აღნიშნეს, რომ ინდუსტრიაში არის მოთხოვნა მაღალკვალიფიციურ სპეციალისტებზე. ჩვენ განვიხილეთ არსებული გამოწვევები და შევთანხმდით, რომ შემუშავდება კონკრეტული პროფესიული პროგრამები მაღალკვალიფიციური სპეციალისტების მოსამზადებლად, რაც ამ დარგის განვითარებას შეუწყობს ხელს,“ - განაცხადა მიხეილ ჩხენკელმა.
შეხვედრის დროს მხარეები თანამშრომლობის დეტალებზე შეთანხმდნენ და მომავალი სამუშაო შეხვედრები დაგეგმეს.

New vocational programs will be introduced with the involvement of textile companies
The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Mikheil Chkhenkeli and the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia - Natia Turnava held a working meeting with the representatives of the textile companies and discussed the challenges in the sector. The meeting was also attended by Tamar Kitiashvili, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport and representatives of vocational schools of corresponding profile.
According to Mikheil Chkhenkeli, one of the priorities of the ministry is to train qualified staff in the field of vocational education, which will meet the requirements of the market, thus being easily employable. To that end, there must be close cooperation between vocational colleges and private companies.
At the meeting, representatives of the textile companies expressed their needs and expressed their readiness to participate in the creation of a vocational program. Mikheil Chkhenkeli, for his part, said that the Ministry is ready to fund various vocational training programs.
“Today, Ms. Natia Turnava and I, had a thorough discussion with various textile companies in the field. They noted that there is a demand for highly qualified specialists in the industry. We discussed the existing challenges and agreed that specific vocational programs will be developed to train highly qualified specialists, which will contribute to the development of this field and our economy” stated Mikheil Chkhenkeli.