6-14 დეკემბერს თბილისში „კლასიკური მუსიკა ალტერნატიულ სივრცეში“ გაჟღერდება
6-14 დეკემბერს, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერითა და ელისო ვირსალაძის კლასიკური მუსიკის ცენტრის ორგანიზებით, პროექტის „კლასიკური მუსიკა ალტერნატიულ სივრცეში“ ფარგლებში კონცერტები ჩატარდება და მასში მონაწილეობას საერთაშორისო კონკურსების ლაურეატები და მსოფლიოში გამოჩენილი მუსიკოსები მიიღებენ.
კონცერტების ციკლი 6 დეკემბერს ცნობილი გერმანელი მევიოლინე კოლია ბლახერისა და აშშ-ში მცხოვრები თურქი პიანისტის ოზგურ აიდინის წარმოდგენით გაიხსნება და მას საქართველოს ხელოვნების სასახლე უმასპინძლებს.  8 დეკემბერს საქართველოს მწერალთა სახლში გაიმართება კონცერტი, რომელშიც მონაწილეობენ კამერული ორკესტრი „ოპერის კამერატა“ (ხელმძღვანელი - ლელა მჭედლიძე), რევაზ ჯავახიშვილის დირიჟორობით და სოლისტები: ბრიუსელის დედოფალი ელისაბედის 2019 წლის საერთაშორისო კონკურსის ლაურეატები ჯულია პუსკერი და ევა რაბჩევსკა.  10 დეკემბერს საფორტეპიანო მუსიკის კონცერტს გამართავს კანადაში მცხოვრები გამოჩენილი ვიეტნამელი პიანისტი დანგ ტაი შონი. საღამო საქართველოს ხელოვნების სასახლის დარბაზში ჩატარდება. 14 დეკემბერს მოსწავლე-ახალგაზრდობის ეროვნული სასახლე  უმასპინძლებს პოლონეთის ახალი თაობის ერთ-ერთი წამყვანი სიმფონიური ორკესტრის - ბეთჰოვენის აკადემიის ორკესტრის (დირიჟორი - მირიან ხუხუნაიშვილი) და პოლონელი პიანისტის, შიმონ ნერინგის  კონცერტს - „პოლონური მუსიკა თბილისში“. ღონისძიება თანადაფინანსებულია პოლონეთის კულტურისა და ეროვნული მემკვიდრეობის სამინისტროს მიერ, კულტურის ხელშეწყობის ფონდიდან.
მსოფლიოს მდიდარი მუსიკალური ტრადიციების ქვეყნებში უკვე დიდი ხანია კლასიკური მუსიკის კონცერტების ჩასატრებლად წარმატებით იყენებენ არატრადიციულ, ალტერნატიულ სივრცეებს, ისეთებს, როგორიცაა ამორტიზებული ფაბრიკები და ქარხნები, მუზეუმებისა და გალერეების დარბაზები, ბიბლიოთეკები და სხვა, რაც, ერთი მხრივ, ემსახურება კლასიკური მუსიკის პოპულარიზაციას და, მეორე მხრივ, ზრდის მსმენელთა უფრო ფართოდ მოზიდვას.
ფესტივალის მხარდამჭერები არიან:  სასტუმრო IOTA, ევგენი მიქელაძის სახელობის ეროვნული მუსიკალური ცენტრი, საქართველოს მწერალთა სახლი, მოსწავლე-ახალგაზრდობის ეროვნული სასახლე, საქართველოს ხელოვნების სასახლე, რადიო „ფორტუნა“, Artarea TV, პირველი არხი - საზოგადოებრივი მაუწყებელი.

On December 6-14, "Classical Music in Alternative Space" will be aired in Tbilisi
On December 6-14, with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia and organized by Eliso Virsaladze Classical Music Center, concerts will be held within the framework of the project "Classical Music in Alternative Space" and will be attended by laureates of international competitions and prominent musicians worldwide.
The concert will open on December 6 with the performance of renowned German violinist - Colia Blacher and US-based Turkish pianist Ozgur Aydin and will be hosted by the Georgian Art Palace. On December 8, the Georgian Writers' House will host a concert featuring the chamber orchestra Opera Camerata (led by Lela Mchedlidze), conducted by Revaz Javakhishvili with soloists: Julia Pusker and Eva Rabetska, laureates of the Queen Elizabeth II International Competition in Brussels in 2019. On December 10, a prominent Vietnamese pianist Dang Tai Shon, who now resides in Canada will perform a solo concert. The evening will be held at the Palace of Fine Arts of Georgia. Furthermore, on December 14, the National Youth Palace will host one of the leading Polish Symphony Orchestras - the Beethoven Academy Orchestra (conductor - Mirian Khukhunaishvili) in conjunction with a performance conducted by pianist - Shimon Nering. The event is co-sponsored by the Ministry of Culture and National Heritage of Poland from the Fund for the Promotion of Culture.
Countries with rich musical traditions have long used unconventional, alternative venues such as depreciated factories and museums, abandoned galleries, libraries, and many more to promote classical music concerts, which on the one hand serves to promote classical music and, on the other, attracts more audience.