ეკატერინე დგებუაძემ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან სკოლებში ბულინგის პრევენციის საკითხებზე შეხვედრა გამართა
განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ეკატერინე დგებუაძემ და საგანმანათლებლო დაწესებულება მანდატურის სამსახურის ხელმძღვანელმა გელა გელაძემ სკოლებში ბულინგის პრევენციის საკითხებზე საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან სამუშაო შეხვედრა გამართეს.
შეხვედრის მთავარ მიზანს ბულინგის წინააღმდეგ განხორციელებული საქმიანობის გაცნობა და ამ მიმართულებით მხარეების თანამშრომლობის ფორმატისა და სამომავლო გეგმების განსაზღვრა წარმოადგენდა.
შეხვედრის ფარგლებში საუბარი შეეხო, ბულინგის პრევენციის მიზნით, საგანმანათლებლო დაწესებულების მანდატურის სამსახურის მიერ განხორციელებულ ინიციატივებსა და პროექტებს. შეხვედრის მონაწილეებმა, ასევე განიხილეს ბულინგის წინააღმდეგ ბრძოლის სფეროში არსებული მიღწევები, გამოწვევები, მათ მიერ განხორციელებული პროექტები და სამომავლო პერსპექტივები.
შეხვედრის ბოლოს ყველა მხარემ გამოთქვა ურთიერთთანამშრომლობის სრული მზაობა ზემოაღნიშნული პრობლემის დაძლევის მიზნით.
არასამთავრობო სექტორთან შეხვედრების მთავარი მიზანია ბულინგის წინააღმდეგ საბრძოლველად სისტემური ხედვის ჩამოყალიბება, პოლიტიკის დოკუმენტის შემუშავება და მისი პრაქტიკაში დანერგვა.
2019 წელს, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს საგანმანათლებლო დაწესებულების მანდატურის სამსახურის ინიციატივით ბულინგის პრევენციისთვის:
• სკოლებში ჩატარდა 36 შეხვედრა;
• 9 საპილოტე სკოლაში გადამზადდა პერსონალი;
• 63 სკოლაში გადამზადდა 972 პედაგოგი და 52 ფსიქოლოგი;
• თანასწორგანმანათლებელთა მომზადებისათვის 9 საპილოტე სკოლიდან გადამზადდა 12 მასწავლებელი და მანდატურის სამსახურის 4 თანამშრომელი;
• კიბერუსაფრთხოებისა და გაჯეტდამოკიდებულების პრევენციის მიზნით 9 საპილოტე სკოლიდან გადამზადდა 12 მასწავლებელი და მანდატურის სამსახურის 18 თანამშრომელი;
• მშობლების ცნობიერების ამაღლების მიზნით 4 სკოლაში ჩატარდა 6 შეხვედრა და გადამზადდა 70 მშობელი.
მომავალში დაგეგმილია:
• ელექტრონული საკონსულტაციო პლატფორმის შექმნა;
• სასკოლო მედიაციის კომპონენტის დანერგვა;
• ცენტრში მომსახურების მიმღებთა მონაცემებზე დაყრდნობით ბულინგის შემთხვევების სტატისტიკური მონაცემების დამუშავება.

Ekaterine Dgebuadze held a meeting with NGO officials on the issue of bullying prevention at schools
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Ekaterine Dgebuadze and the Head of Resource Office of Georgia - Gela Geladze held a working meeting with representatives of international non-governmental organizations on the subject of preventing bullying at schools.  The main purpose of the meeting was to get acquainted with the activities carried out against bullying and to determine the format and future plans of cooperation between the parties in this regard.
Within the meeting framework, the sides discussed current initiatives and projects implemented by the Resource Officers. The participants also discussed achievements, and future challenges that may arise.  At the end of the meeting all parties expressed their full commitment to cooperate in overcoming the above problem.
The main purpose of the meetings with the non-governmental sector is to develop a systematic approach to the fight against bullying, as well as to develop a policy framework, resulting in putting it into practice.
2019 served as a particularly fruitful yea:
-  Personnel trained in 9 pilot schools;
- 63 schools have trained 972 teachers and 52 psychologists;
- 12 teachers and 4 Resource Officers from 9 pilot schools were trained for peer education;
- 12 teachers and 18 Resource Officers from 9 pilot schools were trained to prevent cyber security and addiction;