მიხეილ ჩხენკელი: „განათლების საერთაშორისო ცენტრი ჭეშმარიტად ინტელექტუალური ოქროს ფონდია“
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა, მიხეილ ჩხენკელმა განათლების საერთაშორისო ცენტრის 2019 წლის შემაჯამებელი ღონისძიება გახსნა. ღონისძიებას ასევე ესწრებოდნენ ვიცე-პრემიერი, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი მაია ცქიტიშვილი და საქართველოს თავდაცვის მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი.
განათლების საერთაშორისო ცენტრის 2019 წლის შემაჯამებელ ღონისძიებაზე ცენტრის დირექტორმა, ნინო ჭელიძემ, საზოგადოებას მიმდინარე და ახალი სასტიპენდიო სქემების, საუნივერსიტეტო მხარდაჭერის პროგრამის შესახებ შემაჯამებელი ანგარიში წარუდგინა და ცენტრის საქმიანობის ახალ პერსპექტივებზე ისაუბრა.
განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა სიტყვით გამოსვლისას ცენტრის საქმიანობა დადებითად შეაფასა. მინისტის თქმით, მნიშვნელოვანია, რომ ახალგაზრდებს საშუალება აქვთ მსოფლიოს წამყვან უნივერსიტეტებსა და სამეცნიერო ცენტრებში მიიღონ განათლება. მიხეილ ჩხენკელმა ჩართულობისთვის განსაკუთრებული მადლობა გადაუხადა საერთაშორისო პარტნიორებს, რომლებსაც ცენტრის წარმატებასა და ქვეყნის ადამიანური რესურსის განვითარებაში უზარმაზარი წვლილი შეაქვთ.
„როდესაც გაჩნდა განათლების საერთაშორისო ცენტრის ჩამოყალიბების იდეა, აქტიურად ვიყავი ჩართული და მოხარული ვარ, რომ ეს ცენტრი დღემდე დიდი პოპულარობით სარგებლობს. განსაკუთრებული მადლობა ირაკლი ღარიბაშვილს, რომლის დროსაც შეიქმნა ეს ცენტრი,  მადლობა მაია ცქიტიშვილს, რომელიც დიდ მზრუნველობას იჩენს ამ ცენტრის მიმართ. უდიდესი მადლობა ქალბატონ ნინო ჭელიძეს და ცენტრის თითოეულ თანამშრომელს. ეს არის უზარმაზარი შრომა და პასუხისმგებლობა. განათლების საერთაშორისო ცენტრი ჭეშმარიტად ინტელექტუალური ოქროს ფონდია.
ცენტრის ბენეფიციართა ჩართულობა საგანმანთლებლო სისტემაში არის და იქნება უაღრესად მნიშვნელოვანი. თითოეულ სტიპენდიატს მოგეცათ  შესაძლებლობა, გესწავლათ მსოფლიოს წამყვან უნივერსიტეტებში და, ამასთანავე, მიგეღოთ ამ უნივერსიტეტებში აკადემიური ცხოვრების გამოცდილებაც, რაც არანაკლებ მნიშვნელოვანია. თქვენი გამოცდილება ჩვენი უნივერსიტეტებისთვის საჭირო და აუცილებელია“, - განაცხადა მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა.
განათლების საერთაშორისო ცენტრმა 2019 წელს 170 გამარჯვებული გამოავლინა და ჯამურად, 6  წლის განმავლობაში, 850-ზე მეტი სტიპენდია გასცა.  მიმდინარე წელს ბენეფიციართა საზღვარგარეთ სწავლა სახელმწიფომ 7 332 391 ლარით დააფინანსა.

Mikheil Chkhenkeli: "International Center for Education is a truly an intellectual gold fund"
At the International Education Center's 2019 Summary event, the Center's Director, Nino Chelidze, presented the community with a summary report on current and new scholarship schemes, university support programs, and discussed new perspectives for the Center's activities.
The Minister of Education, Science, Culture and Sport Mikheil Chkhenkeli positively assessed the activities of the Center. The minister said it is important that young people have access to education at the world's leading universities and research centers. Mikheil Chkhenkeli expressed his special gratitude for the engagement to the international partners who have contributed greatly to the success of the center and the country's human resource development.
“When the the idea of ​​establishing the International Center for Education was born, I was actively involved in the process, and I am glad that this center is now this popular. Special thanks goes to Irakli Gharibashvili, who created this center, as well as Maya Tskitishvili, who takes great care of this center. My gratitude extends to Mrs. Nino Chelidze and every employee of the center. This is a tremendous amount of hard work and responsibility. The International Center for Education is a truly intellectual gold foundation of Georgia.
The involvement of the beneficiaries of the center in the educational system is and will be extremely important in the coming future. Each scholarship provided you with the opportunity to study at leading universities around the world and, at the same time, to enjoy the academic life experience of these universities, which is no less important. Your experience is necessary and necessary for our universities.” Stated Minister Mikheil Chkhenkeli.
The International Center for Education has identified 170 winners in 2019 and has awarded over 850 scholarships in a total of 6 years. This year the state funded the study abroad with 7 332 391 GEL.