„მრავალფეროვანი საქართველო“ დაბა შაუმიანსა და მარნეულში
9 დეკემბერს, მარნეულის მუნიციპალიტეტში, პროექტის „მრავალფეროვანი საქართველო“ ფარგლებში, ღონისძიებები ჩატარდება. დაბა შაუმიანის სათემო საგანმანათლებლო ცენტრში დაგეგმილია ცნობილი სომეხი მწერლისა და საზოგადო მოღვაწის ჰოვანეს თუმანიანის საიუბილეო წიგნი-ალბომის პრეზენტაცია, ასევე მოეწყობა საიუბილეო გამოცემაში შესული ილუსტრაციების ამსახველი ფოტოგამოფენა და ბოლო დროის ქართული მოკლემეტრაჟიანი ფილმების ჩვენება. ღონისძიების ფარგლებში ქ. მარნეულის კულტურის ცენტრში კონცერტი გაიმართება და მასში მონაწილეობას მიიღებენ ნეკა სებისკვერაძე, დათო ნოზაძე და მუსიკალური ბენდი „კანუდოსი“. შაუმიანის სკოლებსა და ბიბლიოთეკას საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ხელშეწყობით გამოცემული წიგნები გადაეცემა.
პროექტის მხარდამჭერია ქვემო-ქართლის გუბერნია, ქ. მარნეულის  მუნიციპალიტეტის მერია და მარნეულის კულტურის ცენტრი.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ხელშეწყობით, 2019 წლის 22 აპრილიდან ხორციელდება  სსიპ გიორგი ლეონიძის სახელობის ქართული ლიტერატურის მუზეუმის მიერ ინიცირებული პროექტი „მრავალფეროვანი საქართველო“, რომლის მიზანია საქართველოში მცხოვრები ეთნიკური უმცირესობების ქვეყნის კულტურულ ცხოვრებაში ინტეგრირების ხელშეწყობა.
ღონისძიებების განრიგი: დაბა შაუმიანი და ქ. მარნეული
• 14:30-14:45 – დაბა შაუმიანის სათემო საგანმანათლებლო ცენტრი: საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ხელშეწყობით გამოცემული წიგნების წარდგენა;
• 14:50-15:05 – დაბა შაუმიანის სათემო საგანმანათლებლო ცენტრი: ლექცია თემაზე: „ჰოვანეს თუმანიანი – 150“ – საიუბილეო გამოცემის წარდგენა. წარმდგენი – საქართველოს მწერალთა კავშირის თავმჯდომარე მაყვალა გონაშვილი;
• 15:10-15:25 – დაბა შაუმიანის სათემო საგანმანათლებლო ცენტრი:  ლექცია თემაზე: „ჰოვანეს თუმანიანი და თბილისი“. წარმდგენი - ჰოვანეს თუმანიანის სახელობის მუზეუმის ხელმძღვანელი გისანე ჰოვსეპიანი;
• 15:30-15:45 – დაბა შაუმიანის სათემო საგანმანათლებლო ცენტრი:  ჰოვანეს თუმანიანის  საიუბილეო გამოცემაში შესული ილუსტრაციების ამსახველი ფოტოგამოფენის წარდგენა. წარმდგენი - მხატვარი ივანე კეზუა.
• 15:45-16:00 – მოკლემეტრაჟიანი ანიმაციური ფილმების ჩვენება.
• 17:00-18:20 – ქ. მარნეული (მარნეულის კულტურის ცენტრი) – მუსიკალური კონცერტი: ნეკა სებისკვერაძე და დათო ნოზაძე - „ქართული დუეტის საღამო“; მუსიკალური ბენდი „კანუდოსი“.

Diverse Georgia" in Shaumiani and Marneuli
On December 9, in the Marneuli municipality, within the framework of the Diverse Georgia project, events will take place. A jubilee book-album by prominent Armenian writer and public figure Hovhannes Tumanyan is planned to be presented at the Shaumian Community Educational Center. Additionally, within the event framework, a special concert will be held at Marneuli Cultural Center and will be attended by Neka Sebiskveradze, Dato Nozadze and the music band "Canudos". Books will be handed over to Shaumiani schools and libraries with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia.
The project is supported by Kvemo Kartli Governorate, Marneuli City Hall and Marneuli Cultural Center.
With the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, since April 22, 2019, the project "Diverse Georgia", initiated by the LEPL George Leonidze Museum of Georgian Literature, is being implemented to promote the integration of ethnic minorities living in Georgia into the cultural life of Georgia.
Schedule of Events: Borough Shaumiani Marneuli
14:30 - 14:45 - Daba Shaumiani Community Educational Center: Presentation of books supported by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia;
14:50-15:05 - Shaumiani Community Education Center: Lecture on "Hovannes Tumanyan - 150" - Presentation of Anniversary Edition. Nominee - Chairman of the Georgian Writers' Union - Makvala Gonashvili;
15:10 - 15:25 - Shaumiani Community Education Center: Lecture on "Hovanes Tumanyan and Tbilisi". Nominee - Head of the Hovanes Tumanyan Museum - Gisane Hovsepyan;