სახელმწიფო საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებთან გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრებ 1600-ზე მეტი სტუდენტის სწავლას დააფინანსებს
09.01.2020
საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებთან გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრებ 1600-ზე მეტი სტუდენტის სწავლას სახელმწიფო აფინანსებს.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრომ 2019-2020 სასწავლო წელს აღნიშნული სტუდენტებისთვის სწავლის დასაფინანსებლად  4 000 000 ლარი გამოყო.
სამინისტრო 2013 წლიდან ახორციელებს აკადემიური უმაღლესი განათლების პირველ და მეორე საფეხურზე ჩარიცხული გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები დაზარალებული სტუდენტების დაფინანსებას. პროგრამის ფარგლებში  ფინანსდებიან გორის, კასპის, ქარელის, ხაშურის, დუშეთის, ონის, საჩხერის, წალენჯიხისა და ზუგდიდის  მუნიციპალიტეტებში საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებთან გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში (ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის სოფლები: რუხი, რიყე და ხურჩა) დაზარალებული სტუდენტები.
2013 წლიდან დღემდე ოკუპირებულ ტერიტორიებთან გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები სტუდენტების დაფინანსების სტატისტიკა მზარდია. 2013 წელს სახელმწიფომ 471 სტუდენტი დააფინანსა, წელს კი მათი რიცხვი 1600-ზე მეტი იქნება. უკანასკნელი 7 წლის განმავლობაში სახელმწიფომ ჯამში 7000-ზე მეტი სტუდენტის სწავლა დააფინანსა და 15 მილიონ ლარზე მეტი გამოყო.
სახელმწიფო საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებთან გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრებ თითოეულ სტუდენტს სასწავლო გრანტის სრული ოდენობის ფარგლებში 2250 ლარით აფინანსებს.

State to fund tuition of over 1600 students living in villages adjacent to Georgia's occupied territories
The state sponsors the education of more than 1,600 students living in the villages adjacent to the occupied territories of Georgia.
The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia allocated a total of 4 000 000 GEL for the mentioned students in the 2019-2020 academic year.
Since 2013, the Ministry has been funding affected students living in the villages adjacent to the demarcation lines enrolled in the first and second tiers of academic higher education. Within the framework of the program, students from the following municipalities are affected: Gori, Kaspi, Kareli, Khashuri, Dusheti, Dusheti, Oni, Sachkhere, Tsalenjikha and Zugdidi.
Since 2013, funding statistics for students living in villages adjacent to the occupied territories are increasing. In 2013, the state funded only 471 students. It is noteworthy, rhat over the past seven years, the state has funded more than 7,000 students and allocated more than 15 million GEL in this regard.
The state finances each student living in the villages adjacent to the occupied territories of Georgia with a total amount of 2250 GEL.