ნუნუ მიცკევიჩმა უნივერსიტეტების რექტორებს უმაღლესი განათლების ხარისხის განვითარების კუთხით 2020 წელს დაგეგმილი სიახლეები გააცნო
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ ნუნუ მიცკევიჩმა და სსიპ განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა თამარ მახარაშვილმა უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების რექტორებთან სამუშაო შეხვედრა გამართეს. შეხვედრის მიზანს უმაღლესი განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის სისტემაში 2020 წელს დაგეგმილი ძირითადი სიახლეების გაცნობა წარმოადგენდა.
სამუშაო შეხვედრაზე რამდენიმე მნიშვნელოვანი საკითხი განიხილეს. მინისტრის მოადგილის, ნუნუ მიცკევიჩის, თქმით, სამინისტრო აკრედიტაციის სისტემის მოდიფიცირებას, კერძოდ, კლასტერულ აკრედიტაციაზე გადასვლას გეგმავს, რაც განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის მიერ წლის განმავლობაში მხოლოდ რამდენიმე სფეროს საგანმანათლებლო პროგრამების შეფასებას გულისხმობს.
თამარ მახარაშვილმა დეტალურად წარმოადგინა ის ძირითადი ეტაპები, რომლის მიხედვით უნდა დადგინდეს საქართველოში მოქმედი საგანმანათლებლო პროგრამების თავსებადობა განახლებული კვალიფიკაციების ეროვნულ ჩარჩოსთან და სწავლის სფეროების კლასიფიკატორთან.
მნიშვნელოვანია ისიც, რომ 2020 წლიდან ავტორიზაციისა და აკრედიტაციის ექსპერტთა კორპუსის წევრების ატესტაცია და პროფესიული განვითარება იგეგმება. ამგვარი მიდგომა ხელს შეუწყობს მაღალკვალიფიციურ ექსპერტთა კორპუსის ჩამოყალიბებას. გარდა ამისა, განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი უზრუნველყოფს უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებებისთვის მხარდამჭერი ღონისძიებების, ტრენინგების, სამუშაო შეხვედრების დაგეგმვასა და განხორციელებას.
უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების წარმომადგენლებმა საქართველოს უმაღლესი განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის სისტემაში არსებულ გამოწვევებზე თავიანთი მოსაზრებები გამოთქვეს და მათი დასაძლევის გზებზე იმსჯელეს.

Nunu Mitskevichi introduced planned activities for improving the quality of higher education to the University rectors
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Nunu Mitskevichi, together with the Director of LEPL National Center for Educational Quality Enhancement - Tamar Makharashvili held a working meeting with the rectors of higher education institutions. The purpose of the meeting was to get acquainted with the main innovations planned in 2020 in Higher Education Quality Assurance System.
Several important issues were discussed at the workshop. According to Deputy Minister - Nunu Mitskevichi, the ministry plans to modify the accreditation system, in particular the transition to cluster accreditation, which involves evaluating only a few areas of educational programs by the National Center for Educational Quality Enhancement.
Tamar Makharashvili presented in detail the main stages according to which the compatibility of the current educational programs in Georgia with the updated National Qualifications Framework and Classification of Learning Areas should be ascertained.
It is also important that the certification and professional development of the members of the Experts and Accreditation Board is planned for 2020. Such an approach would help to form a body of highly qualified experts. In addition, the National Center for Educational Quality Enhancement provides planning and implementation of support activities, trainings, workshops for higher education institutions.
Representatives of higher education institutions expressed their views on the challenges in the Georgian higher education quality assurance system and discussed ways to overcome them.