14 იანვარი ქართული თეატრის დღეა
14 იანვარი ქართული თეატრის დღეა. წლევანდელი თარიღი, თეატრალური   საზოგადოებისა და საქართველოს  თეატრის კრიტიკოსთა კავშირის გადაწყვეტილებით, მიეძღვნა ისტორიული ჰერეთის   –  სოფელ  ალიბეგლოს   დრამატულ   თეატრს,  რომელიც სახელმწიფო სტატუსის მქონე ერთადერთი ქართული თეატრია საქართველოს ფარგლებს   გარეთ.
ქართული თეატრის დღის აღსანიშნად გაიმართა სპეციალური ღონისძიება. მასში მონაწილეობა მიიღო ალიბეგლოს დრამატული თეატრის დასმა, რომელიც სრული შემადგენლობით თბილისს აზერბაიჯანიდან სპეციალურად ამ დღისთვის ეწვია. ღონისძიების ფარგლებში ალიბეგლოს დრამატული თეატრის დასის წევრებს ქართული კულტურის პოპულარიზაციის საქმეში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის მადლობის სიგელები გადაეცათ; თეატრის დამაარსებელს, ანზორ დოლენჯაშვილს, სანდრო ახმეტელის სახელობის პრემია, თეატრის მესვეურებს კი– „ამაგდარის“ წოდება მიენიჭა.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა დასის წევრებს ქართული თეატრის დღე პირადად მიულოცა და პროფესიულ საქმიანობაში წარმატებები უსურვა:
“წლევანდელი იუბილე განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია - თეატრალური   საზოგადოებისა და საქართველოს  თეატრის კრიტიკოსთა კავშირის გადაწყვეტილებით, ეს დღე ეძღვნება ალიბეგლოს დრამატულ თეატრს, რომელიც ერთადერთი სახელმწიფო სტატუსის მქონე ქართული თეატრია საქართველოს ფარგლებს გარეთ. ყველა ჩვენგანი აცნობიერებს, თუ რაოდენ მნიშვნელოვანია, რომ ქართული მხატვრული სიტყვა ხმამაღლა ისმოდეს ისტორიულ ჰერეთში. ხელისუფლების, ჩვენი სამინისტროს, მთელი ჩვენი საზოგადოების სახელით მადლობას ვუხდი თეატრის ხელმღვანელობას, რეჟისორებს, დასის თითოეულ წევრსა და თანამშრომელს. მათი დღევანდელი დაჯილდოება მხოლოდ მცირედი დაფასებაა იმ დიდი სახელმწიფოებრივი და ეროვნული საქმისა, რასაც ასეთი თავდადებით ემსახურებიან. კიდევ ერთხელ გულითადად გილოცავთ ქართული თეატრის დღეს თითოულ მსახიობს, რეჟისორს, დრამატურგს, სცენოგრაფს, თეატრის ყველა მუშაკსა და, რასაკვირველია, ერთგულ მაყურებელს.”
1980-1981წლებში ისტორიული ჰერეთის სოფელ ალიბეგლოში თეატრალური ინსტიტუტის სარეჟისორო ფაკულტეტის სტუდენტები: მანანა   კვირკველია და მზია  მჭედლიშვილი ჩავიდნენ, რომლებმაც პირველი სპექტაკლი „სალამურა“ დადგეს. მოგვიანებით რეჟისორმა ანზორ დოლენჯაშვილმა საინგილოში ქართული პროფესიული თეატრი დააარსა, რომელსაც ილია ჭავჭავაძის სახელი მიენიჭა. დღეს თეატრის დასი 20 კაცისგან შედგება და მის რეპერტუარში  10 სპექტაკლია.
ქართული პროფესიული თეატრის ისტორიის მთავარი ეტაპი პოეტისა და დრამატურგის, გიორგი ერისთავის, სპექტაკლით „გაყრა“ იწყება, რომელიც მან 1850 წლის 2 (14) იანვარს თბილისის გიმნაზიის სააქტო დარბაზში დადგა.  ეს თარიღი მიჩნეულია ქართული თეატრის აღდგენის თარიღად და XIX საუკუნის 80-იანი წლებიდან აღინიშნება, როგორც ქართული თეატრის დღე.

January 14th is officially the Georgian Theater Day. This year's date, at the decision of the Theater Society and Georgian Theater Critics' Union, was dedicated to the historic theater of Hereti - the village of Alibeglo, the only Georgian state-owned theater outside Georgia.
A special event was held to mark the Georgian Theater Day. Undoubdetly, Alibeglo Drama Theater participated in the event, which was a full-fledged visit to Tbilisi from Azerbaijan specifically for this day. Members of the Alibeglo Drama Theater were awarded with certificates of appreciation for their special contribution to the promotion of Georgian culture; the founder of the theater - Anzor Dolenjashvili, was awarded the Sandro Akhmeteli Prize, and the theater directors were awarded the title of "Amagdari".
The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Mikheil Chkhenkeli personally congratulated the members of the troupe on the Day of the Georgian Theater and wished them success in their professional activities:
"This year's anniversary is especially imperative - with the decision of the Theater Society and the Critics' Union of Georgia, this day is dedicated to the Alibeglo Drama Theater, the only state-owned Georgian theater outside Georgia. All of us realize how important it is for Georgian art to be heard aloud in historical Hereti. On behalf of the government, our ministry, and our entire community, I express my immense gratitude to the theater leadership, the directors, each member and staff of the theater. Once again, we cordially congratulate every actor, director, playwright, screenwriter, every theater worker and, of course, its loyal audience.”
In 1980-1981, Manana Kvirkvelia and Mzia Mchedlishvili, students of the Directing Department of Theater Institute in the village of Alibeglo, historical Hereti, arrived to perform the first performance "Salamura". Later, director Anzor Dolenjashvili founded the Georgian Professional Theater in Saingilo, named after Ilia Chavchavadze. Today the theater troupe is made up of 20 people and has 10 performances in its repertoire.
A major milestone in the history of the Georgian professional theater begins with the play "Divorce" by poet and playwright - Giorgi Eristavi, which took place on January 2, 1850, in the Assembly Hall of the Tbilisi Gymnasium. This date is considered to be the date of the restoration of the Georgian Theater and is celebrated as the Day of the Georgian Theater since the 80s of the XIX century.