ქართველი მოსწავლეები საერთაშორისო სასწავლო ოლიმპიადიდან 16 მედლით დაბრუნდნენ
მორიგი გამარჯვებით და უპრეცედენტო შედეგით დაბრუნდნენ ქართველი მოსწავლეები ქალაქ ალმატიში გამართულ ჟაუტიკოვის მე-16 საერთაშორისო ოლიმპიადიდან.
ასპარეზობა მიმდინარე წლის 8-12 იანვარს გაიმართა და მასში 21 ქვეყნის 84 გუნდის 600-მდე მოსწავლე მონაწილეობდა. ოლიმპიადაში თბილისის კომაროვის 199-ე, ვეკუას 42-ე და ქუთაისის რაზმაძის სახელობის 41-ე ფიზიკა-მათემატიკური სკოლის გუნდები იღებდნენ მონაწილეობას. ქართველმა მოსწავლეებმა 16 მედალი მოიპოვეს (3 ოქრო, 5 ვერცხლი და 8 ბრინჯაო). 16-დან 13 მედალი (3 ოქრო, 5 ვერცხლი და 5 ბრინჯაო) კომაროველებს ერგოთ. შესაბამისად, კომაროვის სახელობის 199-ე სკოლის გუნდმა მესამე საპრიზო ადგილიც (რეიტინგით მეხუთე ადგილი) მოიპოვა.
ოქროს მედლებით დაჯილდოვდნენ: თეიმურაზ თოლორაია - აბსოლუტური პირველი ადგილი (მათემატიკა-კომაროვი), ნიკოლოზ ბირკაძე (მათემატიკა - კომაროვი) და ანა ონოფრიშვილი (მათემატიკა - კომაროვი).
განსაკუთრებით სასიხარულოა ის ფაქტი, რომ მწვრთნელებს შორის გამართულ შეჯიბრში პირველი ადგილი ჩვენმა პედაგოგებმა - ლელა მამულაშვილმა (მათემატიკა - ვეკუა) და მიხეილ სოხაშვილმა (ფიზიკა - კომაროვი) მოიპოვეს. მესამე ადგილზე კი, ვახტანგ შეკიშვილი (ინფორმატიკა - რაზმაძე), ლუკა ხიზანიშვილი (ფიზიკა - ვეკუა) და თეიმურაზ კალატოზი (ფიზიკა - კომაროვი) გავიდნენ.
პრესტიჟულ საერთაშორისო სასწავლო ოლიმპიადებში საქართველოს გუნდების მონაწილეობას და ყველა საჭირო ფინანსურ ხარჯს საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო უზრუნველყოფს.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ზუსტ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებში შეჯიბრება წლის განმავლობაში რამდენჯერმე იმართება მსოფლიოს სხავადასხვა ქვეყანაში, სადაც ყოველთვის წარმატებით მონაწილეობენ ჩვენი ქვეყნიდან წარგზავნილები.
აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ ბოლო წლებში განსაკუთრებით გაიზარდა მოსწავლეების მიერ მიღწეული შედეგები როგორც ეროვნულ ისე, საერთაშორისო ოლიმპიადებში.
ზუსტი და საბუნებისმეტყველო მეცნიერების განვითარება ჩვენი ქვეყნის ერთ-ერთი პრიორიტეტია, შესაბამისად ფიზიკა-მათემატიკური სკოლების გაძლიერება, ამ სკოლების თანამედროვე ტექნიკითა და ლაბორატორიებით აღჭურვა ზრდის მოსწავლეებში მოტივაციას და ხელს უწყობს მათ დაინტერესებას მეცნიერებით.

The event was held on January 8-12, 2020 and was attended by 600 students from 84 teams from 21 countries. Teams from Komarov, Tbilisi Public school N199, Vekua's, Public school N42 and Kutaisi Razmadze's 41 Physics and Mathematics School participated in the Olympiad. Georgian students won 16 medals (3 gold, 5 silver and 8 bronze). 13 of the 16 medals (3 gold, 5 silver and 5 bronze) were awarded to the Komarovians.
Gold medals were awarded to: Teimuraz Toloraia - Absolute First Place (Mathematics-Komarov), Nikoloz Birkadze (Mathematics-Komarov) and Anna Onoprishvili (Mathematics-Komarov).
It is especially gratifying that our teachers - Lela Mamulashvili (Mathematics - Vekua) and Mikheil Sokhashvili (Physics - Komarov) took the first place among the coaches competition as well. Vakhtang Shekishvili (Informatics - Razmadze), Luka Khizanishvili (Physics - Vekua) and Teimuraz Kalatozi (Physics - Komarov) seized the third place.
The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia will provide Georgian teams with all the necessary materials and financial funding in order to participate at International Olympiads.
It is important to note that the exact and natural sciences competitions are held several times a year in different countries of the world.
Additionally, It is noteworthy that in recent years the achievements of Georgian students in both national and international Olympiads have increased drastically.
Development of accurate and natural sciences is one of the priorities of our country, accordingly, strengthening the fields of physics and mathematics, equipping them with modern equipment and respective laboratories increases the students’ motivation and encourages their interest in science.