მიხეილ ჩხენკელი: „გვეამაყებით თითოეული თქვენგანი, თქვენ ხართ ჩვენი ქვეყნის ინტელექტუალური განძი“
განათლების მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი მათემატიკის, ფიზიკისა და ინფორმატიკის საერთაშორისო ოლიმპიადიდან 16 მედლით დაბრუნებულ მოსწავლეებსა და მათ პედაგოგებს შეხვდა და გამარჯვება მიულოცა. ღონისძიებას ასევე ესწრებოდა საქართველოს პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარე გენადი მარგველაშვილი.
„ძვირფასო ახალგაზრდებო, გვეამაყებით თითოეული თქვენგანი! თქვენ ხართ ჩვენი ქვეყნის ინტელექტუალური განძი. ოლიმპიური მედლებით დაბრუნდით და ჩემთვის ოლიმპიური ჩემპიონები ხართ! ასევე, მინდა მივულოცო მასწავლებლებს, რომლებმაც გვასახელეს! მართლაც ბრწყინვალე შედეგები გქონდათ ყველას და მინდა ძალიან დიდი წარმატება გისურვოთ! ქართული ფიზიკა-მათემატიკური სკოლა ჩვენი ქვეყნის სავიზიტო ბარათი იყო ყოველთვის და ეს ტენდენცია უნდა შევინარჩუნოთ და სწორედ ამაში შეიტანს უდიდეს წვლილს ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი, რომელიც თქვენნაირი ნიჭიერი ახალგაზრდებისთვის ძალიან დიდი ასპარეზი იქნება,“ - განაცხადა მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა, რომელმაც ახალგაზრდებს ისტორიული მეგაპროექტის - ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის კონცეფცია გააცნო და მათ ამ უნივერსიტეტის აკადემიურ ცხოვრებაში ჩართვა შესთავაზა.
2020 წლის 8-12 იანვარს ქალაქ ალმატიში გამართულ ჟაუტიკოვის მე-16 საერთაშორისო ოლიმპიადიდან, რომელშიც 21 ქვეყნის 600 მოსწავლე მონაწილეობდა, ქართველი მოსწავლეები უპრეცედენტო შედეგებით დაბრუნდნენ. მათ 16 მედალი მოიპოვეს: 3 ოქრო, 5 ვერცხლი და 8 ბრინჯაო.
აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ მწვრთნელებს შორის გამართულ შეჯიბრში პირველი ადგილი ქართველმა პედაგოგებმა - ლელა მამულაშვილმა და მიხეილ სოხაშვილმა მოიპოვეს. მესამე ადგილი კი ვახტანგ შეკიშვილმა, ლუკა ხიზანიშვილმა და თეიმურაზ კალატოზმა გაინაწილეს. მინისტრმა მათ განსაკუთრებული მადლობა გადაუხადა და წარმატება უსურვა სამომავლო საქმიანობაში -  „მინდა ასევე მივულოცო მასწავლებლებს წარმატება. ეს ოლიმპიადა გამორჩეულია, რადგან ჩვენმა მასწავლებლებმა ძალიან გვასახელეს, თქვენ მასწავლებლების შეჯიბრშიც ძალიან წარმატებით იასპარეზეთ.“
მიხეილ ჩხენკელმა ასევე განაცხადა, რომ საერთაშორისო ოლიმპიადები ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი ინსტრუმენტია სწავლა-სწავლების დონის ასამაღლებლად და განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტს სამინისტრო ყველაფერს გააკეთებს იმისთვის, რომ ქართველ მოსწავლეებს სხვადასხვა დარგში საშუალება ჰქონდეთ მონაწილეობა მიიღონ საერთაშორისო დონის ოლიმპიადებში.
საერთაშორისო სასწავლო ოლიმპიადებში საქართველოს გუნდების მონაწილეობას ფინანსურად საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო უზრუნველყოფს.

Mikheil Chkhenkeli: "We are proud of you all, you are the intellectual treasure of our country"
“Dear young people, we are so proud of you all! You are the intellectual treasure of our country. You came back with Olympic medals and as the Olympic champions! I would like to congratulate the teachers with their fasctinating approach to education and training! You have had really great results and I wish you all the very best! This trend should continue by all means, and I assure you we will do our outmost best to nourish young people like you in our country”.
At the 16th International Zhautikov Olympiad in Almaty on January 12-12, 2020, in which 600 students from 21 countries participated, Georgian students returned with unprecedented results. They won 16 medals: 3 gold, 5 silver and 8 bronze.
It is noteworthy that Georgian teachers - Lela Mamulashvili and Mikheil Sokhashvili, were amongst the first teachers to participate in an event of this caliber. The Minister thanked them and wished them success in their future endeavors - “I would also like to congratulate the teachers on their success and fantastic results. This Olympiad is outstanding because our teachers have represented us very well, and have successfully competed in the teachers’ competition”.
Mikheil Chkhenkeli also said that the International Olympiads are one of the most important tools for raising the level of teaching and learning and the Ministry of Education, Science, Culture and Sport will do its utmost to provide Georgian students with the opportunity to participate at international Olympiads.
Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia financially supports participation of Georgian teams in international training Olympiads.