მიხეილ ჩხენკელმა ბრიტანეთის საბჭოს ხელმძღვანელობასთან ერთად სამომავლო თანამშრომლობის გეგმები დასახა
ლონდონში ოფიციალური ვიზიტით მყოფმა საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა შეხვედრა გამართა ბრიტანეთის საბჭოს რეგიონულ დირექტორთან ჯოანა ბურკთან და ბრიტანეთის პრემიერ მინისტრის სავაჭრო დესპან, ვინტერბორნის ბარონესა ემა ჰარიეტ ნიკოლსონთან, რომლებთანაც სამომავლო თანამშრომლობის გეგმები განიხილა.
საუბარი შეეხო საქართველოში ბრიტანეთის საბჭოს მხარდაჭერით მიმდინარე პროგრამას „შემოქმედებითი ნაპერწკალი“. მხარეებმა ამ პროგრამის განვითარების ახალი  პერსპექტივები განიხილეს. მინისტრმა ხაზი გაუსვა პროფესიული განათლების სფეროში ინგლისური ენის სწავლების მნიშვნელობას და იმედი გამოთქვა, რომ ამ პროცესში ბრიტანეთის საბჭოს ინგლისური ენის შესწავლის ციფრული სასწავლო  პლატფორმის გამოყენება გახდება შესაძლებელი.
ბრიტანეთის საბჭოს პროგრამა „შემოქმედებითი ნაპერწკალი“ წარმოადგენს სამეწარმეო განათლების პროგრამას უმაღლესი სასწავლებლებისთვის. პროგრამის მიზანია ხელი შეუწყოს საერთაშორისო  საუნივერსიტეტო და ინსტიტუციურ პარტნიორობას სამეწარმეო უნარებისა და შემოქმედებითი ინდუსტრიების  განვითარებაში.
პროგრამის განხორციელება 2018 წელს დაიწყო და მასში  უკვე ჩართულია თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი, თბილისი სახელმწიფო სამხატვრო აკადემია, თბილისი სახელმწიფო კონსერვატორია, ბიზნესისა და ტექნოლოგიის უნივერსიტეტი, ქუთაისის აკაკი წერეთლის უნივერსიტეტი, „შემოქმედებითი საქართველო“, და სხვა ორგანიზაციები.
აღნიშნული პროექტის ფარგლებში ჩატარდა კონკურსი "Big Idea Challenge", რომელიც მიზნად ისახავდა სტუდენტების, კურსდამთავრებულთა და ახალგაზრდა მეწარმეების ბიზნესიდეების განვითარებასა და წახალისებას. კონკურსი ორი ეტაპად წარიმართა. ადგილობრივ დონეზე გამარჯვებულმა ქართველი სტუდენტების პროექტმა „საპო“ საერთაშორისო ეტაპზეც გამარჯვება მოიპოვა, კატეგორიაში „კრეატივი“.

The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia Mikheil Chkhenkeli, who is on an official visit to London, met with Joan Burke, Regional Director of the British Council, and Emma Harriet Nicholson, co-chair of the British Prime Minister's Chamber of Commerce.
The conversation focused on the current program "Creative Spark", implemented with the support of the British Council in Georgia. The parties discussed new prospects for the development of this program. The Minister stressed the importance of teaching English in the field of vocational education and expressed hope that, the British Council will play a pivotal role, by using digital learning platforms.
The British Council's "Creative Spark" program is an entrepreneurship education program for higher education institutions. The program aims to promote international university and institutional partnerships in the development of entrepreneurial skills and creative industries.
The implementation of the program started in 2018 and already involves Tbilisi State University, Ilia State University, Tbilisi State Academy of Arts, Tbilisi State Conservatory, University of Business and Technology, Kutaisi Akaki Tsereteli University, Creative Georgia, and other organizations.
Within the project framework, a competition "Big Idea Challenge" was held, which aimed to develop and encourage the business ideas of students, graduates and young entrepreneurs. The competition was held in two stages.