„ქართული სიმღერა-თამაშები“ კრებულის პრეზენტაცია
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ეკატერინე დგებუაძე ორენოვანი სანოტო კრებულის „ქართული სიმღერა-თამაშები“ პრეზენტაციას დაესწრო, რომელიც სამინისტროსა და ა(ა)იპ „სმენადარღვეულ ბავშვთა აბილიტაცია/რეაბილიტაციისა და განვითარების საქველმოქმედო ფონდის „აი ია“ მხარდაჭერით გამოიცა.
ეკატერინე დგებუაძემ საზოგადოებას სიტყვით მიმართა და განსაკუთრებული საჭიროების მქონე ბავშვებისთვის ქართულ ენაზე გამოცემული სანოტო კრებულის მნიშვნელობაზე ისაუბრა. „განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო დაახლოებით 15 წელია მუშაობს ინკლუზიური განათლების განვითარებაზე. დღეს შეგვიძლია ვთქვათ, რომ მხოლოდ ზოგადი განათლების საფეხურზე, 10 000 - მდე საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლე იღებს განათლებას. აქედან, დაახლოებით 500 მოსწავლეს აქვს სმენის პრობლემა. მნიშვნელოვანია, ამ ბავშვების განვითარების და განათლების პროცესები ადრეულ ასაკში მოხდეს. სმენის პრობლემის მქონე ბავშვებისთვის აუცილებელია მრავალფეროვანი სერვისების, საგანმანათლებლო და არაფორმალური რესურსების არსებობა. დარწმუნებული ვარ, რომ ეს სახელმძღვანელო არის პირველი გადადგმული ნაბიჯი, რომელიც ამ ბავშვებს დაეხმარება განათლებასა და განვითარებაში. სამინისტრო 2020 წელსაც განიხილავს და დააფინანსებს შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ადამიანებისთვის, ბავშვებისთვის საინტერესო პროექტებს. მოხარული ვარ რომ მსგავსი პროექტების მხარდაჭერა ასევე ხდება საერთაშორისო ორგანიზაციებისა თუ ადგილობრივი ფონდების ჩართულობით“.
„ქართული სიმღერა-თამაშები“ პირველი სანოტო კრებულია, რომელიც მსოფლიოში გავრცელებული ნორდოფ-რობინსის მუსიკის თერაპიის პრინციპებზე არის დაფუძნებული. სიმღერა-თამაშების შექმნაზე ერთობლივად მუშაობდნენ: გერმანიაში მოღვაწე მუსიკათერაპევტი, ფსიქოთერაპევტი და ონკოფსიქოლოგი მარინა რაიდტ-ალთუნაშვილი და მისი ასისტენტები – საქველმოქმედო ფონდის ,,აი ია“ გუნდის წევრები და კომპოზიტორები – სალომე ხუციშვილი და თამარ ჟორდანია. კრებულის შექმნის იდეა მათი ყოველდღიური პროფესიული საქმიანობის დროს გაჩნდა. ვინაიდან ყველა სიმღერა-თამაში, რომელიც ბენეფიციარებთან გამოიყენებოდა, გერმანულიდან უხეშ თარგმანს წარმოადგენდა, თერაპიის პროცესში იმპროვიაციების შედეგად ბუნებრივად იქმნებოდა ახალი - ქართული ენისთვის ორგანული სიმღერა-თამაშები. სწორედ ამ იმპროვიზაციებმა მისცა ბიძგი ავტორებს ქართულ ენაზე გამოეცათ სიმღერა-თამაშების კრებული განსაკუთრებული საჭიროების მქონე ბავშვებისთვის.
„ქართული სიმღერა-თამაშები“ საქართველოს მასშტაბით სხვადასხვა დაწესებულებას საჩუქრად გადაეცემა. მისი პრაქტიკაში გამოყენება შეეძლებათ, როგორც შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვებთან მომუშავე სარეაბილიტაციო ცენტრების სპეციალისტებს, ასევე, საბავშვო ბაღებსა და სკოლებში ტიპური განვითარებისა და სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე ბავშვებთან მომუშავე მუსიკის მასწავლებლებს. კრებული საჩუქრად გადაეცემა გერმანიის ქალაქ ვიტენში მდებარე ნორდოფ-რობინსის ცენტრსაც.
საქველმოქმედო ფონდი „აი ია“ 2016 წლის 14 აპრილს ბიზნესმენმა ივანე ჩხარტიშვილმა დააფუძნა. ფონდი საქართველოში მცხოვრები სმენადარღვეული ბავშვებისთვის სრულფასოვანი რეაბილიტაციის მოდელის შემუშავებისა და დანერგვისთვის შეიქმნა.

Presentation of the collection "Georgian Song-Games"
Ekaterine Dgebuadze, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia attended the presentation of the bilingual music collection "Georgian Song-Games", which was published with the support of the Ministry and the Children's Ability / Rehabilitation and Development Charitable Foundation – “Ai Ia”.
Ekaterine Dgebuadze addressed the public and spoke about the importance of the notation collection published in Georgian language for children with special needs. "The Ministry of Education, Science, Culture and Sports has been working on the development of inclusive education for about 15 years. Today we can say that only at the level of general education, up to 10,000 students with educational need to receive education. Of these, about 500 students have hearing problems. It is crucially important that these developmental and educational processes take place at an early age. Children with hearing impairments need a variety of services, educational and informal resources. I am convinced that this guide is the first step that will help these children in education and development. The Ministry will also review and fund interesting projects for individuals with disabilities. I am very pleased that such projects are also being supported by international organizations or local foundations. ”
"Georgian Song-Games" is the first notation collection, based on the principles of world music therapy by Nordof-Robins. Marina Reidt-Altunashvili, a music therapist, psychotherapist and oncopsychologist working in Germany, and her assistants - members and composers of the Ai Ia Charitable Foundation - Salome Khutsishvili and Tamar Jordania worked together to create the songs and games. The idea of ​​creating a collection, started during their daily professional activities. Since all songs and games that were used on the beneficiaries were rough translations from German, as a result of improvisations in the therapy process, new songs were naturally created - organic songs and games for the Georgian language. It was these improvisations that prompted the authors to publish a collection of songs and games for children with special needs in Georgian.
"Georgian Song-Games" will be presented to various institutions throughout Georgia. It can be used in practice by specialists from rehabilitation centers working with children with disabilities, as well as music teachers working with children with typical development and special educational needs in kindergartens. The collection will also be donated to the Nordof-Robbins Center in Witten, Germany.
Ivane Chkhartishvili, a businessman, founded the Ai Ia Charitable Foundation on April 14, 2016. The fund was created for the development and implementation of a full-fledged rehabilitation model for hearing-impaired children living in Georgia.