ლევან ხარატიშვილმა ღვინის ევროპული ასოციაციის პრეზიდენტს ემანუელა პანკეს უმასპინძლა
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ლევან ხარატიშვილმა ღვინის ევროპული ასოციაციის ITER VITIS-ის პრეზიდენტს ემანუელა პანკეს უმასპინძლა. შეხვედრაზე მხარეებმა საქართველოს ღვინის ევროპულ მარშრუტში გაწევრიანებაზე ისაუბრეს. ლევან ხარატიშვილმა ემანუელა პანკეს ქართველი სტუდენტების იტალიის მეღვინეობის კერებზე სტაჟირების შესაძლებლობისთვის მადლობა გადაუხადა.
2019 წლის ზაფხულში, ღვინის ევროპული ასოციაციისა და საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ხელშეწყობით, ქართველმა სტუდენტებმა იტალიის მეღვინეობის კერებზე სტაჟირება გაიარეს. პროექტი ასევე განხორციელდა საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის კონსალტინგისა და ახალი პროფესიების რეგიონალური ცენტრის ორგანიზებით.
საქართველოს, როგორც ღვინის სამშობლოს, ღვინის ევროპული მარშრუტში, საპატიო ადგილი 2017 წლიდან უკავია, ლათინური სახელით ITER-VITIS (ვაზის მოგზაურობა). მარშრუტის მიზანია, დაიცვას ღვინის ბიო მრავალფეროვნება, ხაზი გაუსვას მის უნიკალურობას დღევანდელ გლობალურ სამყაროში, ხელი შეუწყოს ღვინის მატერიალური და არამატერიალური კულტურის განვითარებას. ქართული ღვინის ისტორია ITER-VITIS მარშრუტში მრავალფეროვანი კულტურითაა წარმოდგენილი, მათ შორის: ვენახებით, მეღვინეობებითა და ღვინის ქარხნებით, ასევე ვაზთან და ღვინოსთან დაკავშირებული კულტურული მემკვიდრეობით, როგორიცაა ეკლესია-მონასტრებით, მუზეუმებითა თუ არქეოლოგიური ძეგლებით. საქართველოდან აღნიშნულ მარშრუტში გაწევრიანებულია ღვინის ტურიზმის ასოციაცია.
აღსანიშვანია, რომ უახლოეს პერიოდში იგეგმება საქართველოში Iter Vitis-ის ქსელის გაფართოება. ამ მიზნით იქმნება „ასოციაცია ITER VITIS Georgia-Caucasus“.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ „კონსალტინგისა და ახალი პროფესიების რეგიონალური ცენტრის“ აღმასრულებელი დირექტორი, ITER VITIS -ის სამეცნიერო საბჭოს წევრი თამარ ქობლიანიძე, სიცილიაში ITER VITIS -ის ერთკვირიან სტაჟირებაზე მყოფი სტუდენტები და „ასოციაცია ITER VITIS Georgia-Caucasus“ –ის დამფუძნებლები.

Levan Kharatishvili hosted the President of the European Wine Association - Emanuela Panke
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Levan Kharatishvili hosted the President of the European Wine Association ITER VITIS - Emanuela Panke. At the meeting, the sides discussed Georgia's membership in the European Wine Route. Levan Kharatishvili also thanked Ms. Panke for giving the Georgian students the opportunity to undergo various internships at Italian winemaking centers.
In the summer of 2019, with the support of the European Wine Association and the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Georgian students underwent an internship at the Italian Winery. The project was also organized by the Regional Center for Consulting and New Vocations of the Georgian Technical University.
Georgia, as the homeland of wine, has been honored in the European Wine Route since 2017, under the Latin name Iter-Vitis (Vine Travel). The aim of the route is to protect the biodiversity of wine, to emphasize its uniqueness in today's global world, to promote the development of wine material and the intangible culture. The history and heritage of Georgian wine is represented in the Iter Vitis route by its diverse culture, including vineyards, wineries, as well as varuous cultural heritage sites related to vines and wine, such as churches and monasteries, museums or archeological locations. The Wine Tourism Association of Georgia is a member of the route.
Moreover, the expansion of Iter Vitis network is planned in the coming future. For this purpose, the Association Iter Vitis Georgia-Caucasus has been established.
The meeting was also attended by Tamar Koblianidze, Executive Director of the Regional Center for Consulting and New Professions, students on a one-week internship at ITER VITIS in Sicily, and the founders of the ITER VITIS Georgia-Caucasus Association.