საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო პროფესიული უნარების განვითარების პროგრამის (WSD პროგრამა) ფარგლებში იწყებს განაცხადების მიღებას 2017-2019 წლებში განხორციელებული პროფესიული უნარების განვითარების საორიენტაციო კურსების გაგრძელებაზე
სკოლის მოსწავლეებში პროფესიული უნარების განვითარების პროგრამა სამინისტროს ერთ-ერთ ყველაზე მასშტაბურ ინიციატივას წარმოადგენს, რომლის მიზანიც არის (1) სკოლის მოსწავლეებისთვის პროფესიის არჩევის პროცესში დახმარების გაწევა, (2) პროფესიული განათლების ხელმისაწვდომობისა და პოპულარიზაციის ხელშეწყობა, (3) ზოგად და პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავება და (4) სკოლის მოსწავლეებისთვის პროფესიული განათლების მიღების ხელშეწყობა. პროგრამა 2017 წელს ამოქმედდა და ის უკვე გაიარა 15.000-ზე მეტმა სკოლის მოსწავლემ. პროგრამის განხორციელების პროცესში კი ჩართულია 35-მდე პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების განმახორციელებლი დაწესებულება და 600-ზე მეტი საჯარო სკოლა მთელი საქართველოს მასშტაბით.
2017-2019 წლებში განხორციელებული კურსების გაგრძელების მიზნით, პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების განმახორციელებელმა დაწესებულებამ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროში უნდა წარმოადგინოს შემდეგი დოკუმენტაცია:
• განაცხადის ფორმა;
• ბიუჯეტის დანართი;
• პარტნიორი საჯარო სკოლის ხელმძღვანელის წერილი (რომლითაც დასტურდება, რომ სკოლას აქვს სურვილი, კონკრეტულ კოლეჯთან/უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით განაგრძოს კურსის განხორციელება ახალი ჯგუფებისათვის);
• ბენეფიციარ საჯარო სკოლასთან გაფორმებული მემორანდუმი;
• ბაზრის კვლევის ამსახველი ფინანსური დოკუმენტაცია;
• ე.წ. „პროფესიული ლაბორატორიის“ ამსახველი ფოტო ან/და ვიდეო მასალა (სადაც მიმდინარეობდა და მიმიდინარე სემესტრშიც გაგრძელდება WSD საორიენტაციო კურსი);
წარმოდგენილ განაცხადებს განიხილავს საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროში შექმნილი კომისია, რომელიც უფლებამოსილია, განხილვის საფუძველზე, მიიღოს შემდეგი გადაწყვეტილებებიდან ერთ-ერთი:
• კურსის დაფინანსების შესახებ;
• კურსის დაფინანსებაზე უარის თქმის შესახებ (რაც გამყარებული უნდა იყოს შესაბამისი არგუმენტაციით);
• რეკომენდაცია კურსის შინაარსის/ბიუჯეტის კორექტირების შესახებ;
• კურსის დაფინანსების შესახებ მოთხოვნილი ოდენობისგან განსხვავებული ოდენობით (დაწესებულების წერილობითი თანხმობის შემთხვევაში).
პროფესიული განათლების ინკლუზიურობისა და WSD პროგრამის ხელმისაწვდომობის ხელშეწყობის მიზნით უპირატესობა მიენიჭება განაცხადს, რომელიც:
• კონკრეტული კურსით სარგებლობის შესაძლებლობას მისცემს ახლომდებარე საჯარო სკოლის მოსწავლეებს (ე.წ. „ჰაბი სკოლის“ მოდელის გათვალისწინებით);
• მორგებული იქნება მოსწავლეთა პროფესიულ ინტერესებსა და საჯარო სკოლების საჭიროებებს;
• გათვალისწინებული იქნება პროგრამის შეფასებისა და მონიტორინგის პროცესის რეკომენდაციები (მათ შორის შინაარსობრივ და მატერიალურ-ტექნიკურ საკითხებთან მიმართებაში).
განაცხადების წარმოდგენის ბოლო ვადაა 2020 წლის 14 თებერვალი.
დანართის სახით იხილეთ: განაცხადის ფორმა, ბიუჯეტის დანართი და საინფორმაციო ბუკლეტი პროგრამის შესახებ.

Within the Vocational Skills Development Program framework (WSD Program), The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, is receiving applications for continuing vocational skills development courses implemented in 2017-2019.
The development program for the school students vocational skills of one of the most large-scale initiative of the Ministr, the goal of which is (1) providing assistance in the process of choosing vocation for high school students (2) facilitating the access for the vocational education as well as its popularization (3) enhancing the cooperation between general and vocational education institutions and (4) the promotion of high school students in vocational education. The program was launched in 2017 and it has already been passed by more than 15,000 school students. About 35 vocational education institutions and more than 600 public schools throughout Georgia are involved in the implementation of the program.
In order to continue the courses implemented in 2017-2019, the institution implementing vocational education programs must submit the following documents to the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Georgia:
-         Application form,
-         Budget attachment,
-         Letter from the partner head of the public school (confirming that the school wishes to continue implementing the course for new groups in cooperation with a specific college / university),
-         Memorandum signed with the beneficiary public school,
-         Financial documentation reflecting market research,
-         Photo and / or video footage of the so called "Vocational Laboratory" (where the WSD orientation courses took place will continue so during the current semester),
The submitted applications will be considered by the Commission established by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, authorized to make one of the following decisions on the basis of a review:
-         Funding the course
-         Refusal to finance the course (which should be supported by a relevant argument)
-         Recommendation on course content / budget adjustment.
-         Funding a different amount from the amount requested (with the written consent of the institution).
In order to facilitate the inclusion of vocational education and access to the WSD program, preference will be given to an application that:
-         Will give the opportunity to use the specific course to the students of the nearby public school (taking into account the so-called "Hub School" model),
-          Will be tailored to the vocational interests of students and the needs of public schools,
-         Will consider recommendations regarding the program evaluation and monitoring process (including in terms of content and material-technical issues).
The deadline for applications is February 14, 2020.
Please see attached: Application form, budget attachment, and information booklet about the program.