„ახალი სკოლის მოდელში“ სახელოვნებო განათლების პროექტის გაფართოებასთან დაკავშირებით საქართველოს მუზეუმების წარმომადგენლებთან შეხვედრა გაიმართა
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ ეკატერინე დგებუაძემ განათლების რეფორმის ფარგლებში მიმდინარე „ახალი სკოლის მოდელში“ არაფორმალური სახელოვნებო განათლების ხელშეწყობის პროექტის „სკოლა მუზეუმში“ შესახებ საქართველოს მუზეუმების წარმომადგენლებთან გაცნობითი ხასიათის შეხვედრა გამართა.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო პროგრამის მასშტაბის გაფართოების მიზნით ორმხირივი ურთიერთობებისა და თანამშრომლობის გაღრმავების პერსპექტივებს. მხარეებმა ერთმანეთს საკუთარი გამოცდილება გაუზიარეს, განიხილეს არაფორმალური განათლების მიმართულებით არსებული გამოცდილება, მიღწევები, გამოწვევები და განხორციელებული პროგრამები.
ეკატერინე დგებუაძემ აღნიშნა, რომ სკოლების მონაწილეობა სხვადასხვა არაფორმალურ საგანმანათლებლო აქტივობებში უფრო საინტერესოს გახდის სასწავლო პროცესს და მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლებას შეუწყობს ხელს. მინისტრის მოადგილემ მადლობა გადაუხადა მუზეუმების წარმომადგენლებს მრავალწლიანი ნაყოფიერი თანამშრობლობისთვის და საგანმანათლებლო პროგრამების შემუშავების პროცესში მათი ჩართულობის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი.
შეხვედრის ბოლოს მხარეებმა თანამშრომლობისთვის მზადყოფნა გამოთქვეს და კონკრეტული საკითხების განსახილველად სამომავლო შეხვედრები დაგეგმეს. საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერით ხორციელდება არაფორმალური სახელოვნებო განათლების პროექტი „ხელოვნება სკოლაში“, რომელიც ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში კულტურის კომპონენტის გაძლიერებისა და მოსწავლეთა სასკოლო ცხოვრების გამრავალფეროვნების მიზნით შეიქმნა. იგი კულტურის სამ მნიშვნელოვან სფეროს აერთიანებს და შემდეგ პროგრამებს მოიცავს: „სკოლა მუზეუმში,“ „სკოლა თეატრში“ და „კინო სკოლაში“. პროგრამა „სკოლა მუზეუმში“ საქართველოს ეროვნული მუზეუმის კოლექციების სასწავლო რესურსად გამოყენებას გულისხმობს. საგანმანათლებლო პროგრამების შემუშავებისა და განხორციელებისთვის სამუზეუმო ექსპონატები საგანგებოდ ირჩევა და ისინი სამ მუზეუმში ხორციელდება: სიმონ ჯანაშიას სახელობის საქართველოს მუზეუმში, დიმიტრი შევარდნაძის სახელობის ეროვნული გალერეასა და გიორგი ჩიტაიას სახელობის ეთნოგრაფიული მუზეუმში ღია ცის ქვეშ.

A meeting with representatives of Georgian museums was held in connection with the expansion of the art education project in the New School Model
Ekaterine Dgebuadze, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of Georgia held an introductory meeting with the representatives of the museums of Georgia about the non-formal art support project "School Museum" in the current "New School Model" within the scope of the education reform.
The meeting focused on the prospects of expanding bilateral relations and cooperation in order to expand the scale of the program. The parties shared their experiences with each other, discussed the experience, achievements, challenges and programs implemented in the field of non-formal education.
Ekaterine Dgebuadze noted that the participation of schools in various non-formal educational activities will make the learning process more interesting and will help to increase the motivation of students as well. The Deputy Minister thanked the representatives of the museums for their many years of fruitful cooperation and stressed the importance of their involvement in the development of educational programs.
At the end of the meeting, the parties expressed their readiness to cooperate and planned future meetings to discuss specific issues. With the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, an informal art education project "Art at School" is being implemented, which was created to strengthen the cultural component in general education institutions and to diversify the school life of students. It combines three important areas of culture and includes the following programs: "School in the Museum", "School in the Theater" and "Film School". The program "School in the Museum" involves the use of the collections of the Georgian National Museum as a teaching resource. Museum exhibits are specially selected for the development and implementation of educational programs and they are carried out at three museums: the Simon Janashia Museum of Georgia, Dimitri Shevardnadze National Gallery and Giorgi Chitaia Ethnographic Museum in the open air.