ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის ბაზაზე რეგიონში პირველი ადრონული თერაპიის ცენტრის დასაარსებლად „ქართუ“ ფონდმა 40 მილიონი ევროს ქველმოქმედება განახორციელა
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა, მიხეილ ჩხენკელმა, ფონდი „ქართუს“ გამგეობის თავმჯდომარე ნიკოლოზ ჩხეტიანთან,  საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის პირველ მოადგილე თამარ გაბუნიასთან, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორ ალექსანდრე თევზაძესთან, ფონდ „ქართუს“ წარმომადგენლებთან  ვახტანგ ცაგარელთან და ირაკლი კაცაძესთან ერთად ლიონში (საფრანგეთში) პროტონული თერაპიის საერთაშორისო სიმპოზიუმში (ISOP 2020) მიიღო მონაწილეობა, სადაც საფრანგეთსა და ევროპის ქვეყნებში, მათ შორის, საქართველოში, რადიაციული თერაპიის თანამედროვე მეთოდების განვითარების საკითხებზე იმსჯელეს. მათ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის ადრონული თერაპიის ცენტრის პროექტი და მისი მნიშვნელობა განიხილეს.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის ბაზაზე რეგიონში პირველი ადრონული თერაპიის ცენტრი მსოფლიოს ერთ-ერთი წამყვანი სამედიცინო ტექნოლოგიების მწარმოებელ კომპანიასთან IBA (Ion Beam Applications S.A.) პარტნიორობით დაფუძნდება, რასაც საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდი „ქართუ“ დააფინანსებს.
ადრონული თერაპიის ცენტრში ციკლოტრონის ტიპის ორი ამაჩქარებელი განთავსდება. სამეცნიერო კვლევებისათვის განკუთვნილ ციკლოტრონზე განხორციელდება თანამედროვე კვლევები ბირთვულ ექსპერიმენტულ ფიზიკაში, რადიაციულ ბიოფიზიკასა და ქიმიაში. ხოლო სამედიცინო მიზნებისათვის განკუთვნილი ციკლოტრონის ბაზაზე დაარსდება პროტონული თერაპიის კლინიკა. იგეგმება, რომ საქართველო ჩაერთვება პროტონული თერაპიის ცენტრების საერთაშორისო ქსელში.
IBA-თან თანამშრომლობის ხელშეკრულება 2020 წლის 28 იანვარს შევიდა ძალაში, რაც ქუთაისის ადრონული თერაპიის ცენტრში ციკლოტრონის ტიპის ორი ამაჩქარებლის – Proteus®ONE solution – შეძენასა და გრძელვადიანი ოპერაციული და ტექნიკური მომსახურების უზრუნველყოფას გულისხმობს. პროექტის ღირებულება 40 მილიონ ევრომდეა. დანადგარები ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის სამეცნიერო-კვლევით და სამედიცინო ცენტრებში განთავსდება. პროტონული თერაპიის კლინიკა პირველ პაციენტებს 2024 წელს მიიღებს და იქნება ერთადერთი რეგიონული მასშტაბით, სადაც ონკოლოგიური დაავადებების მკურნალობა თანამედროვე მეთოდებით მოხდება.
IBA (Ion Beam Applications S.A.) არის გლობალური სამედიცინო ტექნოლოგიების მწარმოებელი საერთაშორისო ლიდერი კომპანია, რომელიც ავითარებს და აწარმოებს პროტონული თერაპიის დანადგარებს ონკოლოგიურ დაავადებათა სამკურნალოდ და დიაგნოსტირებისათვის. პროტონული თერაპია არის რადიაციული თერაპიის თანამედროვე სწრაფად განვითარებადი ფორმა და ის საუკეთესო სამკურნალო საშუალებას წარმოადგენს სიმსივნის მრავალი სახეობისთვის.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი დაარსდა ბატონი ბიძინა ივანიშვილისა და მისი ოჯახის ინიციატივით. საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდმა „ქართუმ“ საუნივერსიტეტო კამპუსისა და პროტონული თერაპიის ცენტრის შესაქმნელად 1 მილიარდი ევროს ღირებულების ინვესტიცია განახორციელა, რაც სასწავლო და სამეცნიერო მიმართულებით ქვეყანაში უმსხვილეს ფინანსურ კონტრიბუციას წარმოადგენს. უნივერსიტეტი სტუდენტებს 2020 აკადემიური წლიდან  ბაკალავრიატის სამ საგანმანათლებლო პროგრამაზე (მათემატიკა, მენეჯმენტი და კომპიუტერული მეცნიერება) მიიღებს. საუნივერსიტეტო ცხოვრებაში ქართველ პროფესორებთან ერთად მსოფლიოს წამყვანი უნივერსიტეტების პროფესორები ჩაერთვებიან და ერთობლივ სამეცნიერო კვლევებს განახორციელებენ.
საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდი „ქართუ“ არის უმსხვილესი საქველმოქმედო ორგანიზაცია საქართველოში, რომელიც დაარსებული და დაფინანსებულია ბატონი ბიძინა ივანიშვილის მიერ. ბოლო 20 წლის განმავლობაში ფონდმა ფართო სპექტრის პროექტების დაფინანსება 3 მილიარდ ამერიკულ დოლარზე მეტი ინვესტიციით განახორციელა.

The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli, together with Nikoloz Chkhetiani - Chairman of the Board of the Cartu Foundation, Tamar Gabunia - First Deputy Minister of IDPs from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs of Georgia, Alexander Tevzadze - Rector of Kutaisi International University, and representatives of Cartu Foundation - Vakhtang Tsagareli and Irakli Katsadze, attended the Proton Therapy International Symposium (ISOP 2020) in Lyon. The delegation discussed the project of Hadron Therapy Center on Kutaisi International University with the Symposium attendees and examined its overall importance to the region.
Iron Beam Applications S.A., one of the world's leading medical technology companies, will be established in the region on the premises of Kutaisi International University in partnership with IBA (Ion Beam Applications S.A.), which will be funded by Cartu International Charitable Foundation.
Two cyclotron-type accelerators will be installed at the Hydron Therapy Center as well. Additionally, modern research on nuclear experimental physics, radiation biophysics and chemistry will be carried out on the base of the university. Moreover, a proton therapy clinic will be founded for medical purposes. It is also planned that Georgia will be involved in the International Network of Proton Therapy Centers.
The IBA Cooperation Agreement entered into force on January 28, 2020, which provides for the purchase of two cyclotron-type accelerators - Proteus®ONE solution - and the provision of long-term operational and technical services at the Kutaisi Hadron Therapy Center. The cost of the project is up to 40 million euros. The equipment will be placed at the scientific research and medical centers of Kutaisi International University. The Proton Therapy Clinic will receive its first patients in 2024 and will be the only regional one where oncological diseases will be treated with modern methods.
IBA (Ion Beam Applications S.A.) is an international leader in global medical technology, developing and manufacturing proton therapy devices for the treatment and diagnosis of oncological diseases. Proton therapy is a modern rapidly evolving form of radiation therapy and it is the best treatment for many types of cancer.
Kutaisi International University was established by the initiative of Mr. Bidzina Ivanishvili and his family. The International Charitable Foundation "Cartu" has invested 1 billion Euros in the establishment of the University Campus and Proton Therapy Center, which is the largest financial and scientific contribution to the country. The university will accept students from the 2020 academic year on three bachelor’s degree programs (Mathematics, Management and Computer Science). Along with Georgian professors, professors from the world's leading universities will be involved in university life and will conduct joint scientific research.
Cartu International Charitable Foundation is the largest charitable organization in Georgia, founded and funded by Mr. Bidzina Ivanishvili. Over the past 20 years, the Foundation has funded a wide range of projects with more than $ 3 billion in investment.