სომეხი კოლეგები ქართულ გამოცდილებას იზიარებენ
საერთო-სამოქალაქო მოძრაობა „მრავალეროვანი საქართველო“ ახორციელებს პროგრამას, რომელიც სომხეთთან რეფორმების გატარების საქართველოს გამოცდილების გაზიარებას ისახავს მიზნად.
პროგრამის ფარგლებში, მიმდინარე წლის 31 იანვრიდან 2 თებერვლის ჩათვლით, თბილისში სემინარები იმართება, რომელიც ზოგადი, პროფესიული და უმაღლესი განათლების სისტემაში საქართველოს მიერ განხორციელებულ, მიმდინარე და დაგეგმილ რეფორმებს ასევე, სფეროში დაგროვებული ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარებას ეხება.
აღნიშნულ სემინარებს, რომელსაც საქართველოს აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების წარმომდგენლები, სფეროში მომუშავე გამოცდილი ექსპერტები ატარებენ, სომხეთის რესპუბლიკის აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების ასევე, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები ესწრებიან.
აღსანიშნავია, რომ სომხეთში არსებული მდგომარეობის წინასწარი მოკვლევის საფუძველზე, სომხური მხარის განსაკუთრებული ინტერესი საქართველოს პროფესიული განათლების სისტემის მიმართ გამოიკვეთა. შესაბამისად, სემინარების ფარგლებში, პირველი შეხვედრა საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილესთან, თამარ ქიტიაშვილთან გაიმართა.
მინისტრის მოადგილემ სესიაზე ვრცელი პრეზენტაცია წარმოადგინა პროფესიული განათლების სისტემაში არსებულ მიღწევებზე, გამოწვევებსა და განვითარების პერსპექტივებზე. თამარ ქიტიაშვილმა ასევე უპასუხა დამსწრეთა შეკითხვებს.

Armenian colleagues share the Georgian experience
The General Civic Movement "Multinational Georgia" is implementing a program aimed at sharing Georgia's experience in carrying out reforms in Armenia.
Within the framework of the program, from January 31 to February 2 of the current year, seminars will be held in Tbilisi, which will focus on past, ongoing and planned reforms implemented by Georgia in the general, vocational and higher education system, as well as knowledge and experience gained in the field.
The seminars, which are conducted by representatives of the executive and legislative branches of Georgia, experienced experts working in the field, are attended by representatives of the executive and legislative branches of the Republic of Armenia, as well as civic society.
It should be noted that based on the preliminary investigation of the situation in Armenia, the Armenian side has shown a special interest in the Georgian vocational education system. Accordingly, within the framework of the seminars, the first meeting was held with the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of Georgia, Tamar Kitiashvili.
During the session, the Deputy Minister presented an extensive presentation on the achievements, challenges and development prospects in the vocational education system. Tamar Kitiashvili also answered the questions posed by the attendees.