საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა, მიხეილ ჩხენკელმა, ფონდ „ქართუს“ გამგეობის თავმჯდომარე ნიკოლოზ ჩხეტიანთან, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის პირველ მოადგილე თამარ გაბუნიასთან, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორ ალექსანდრე თევზაძესთან, ფონდ „ქართუს“ წარმომადგენლებთან ვახტანგ ცაგარელთან და ირაკლი კაცაძესთან ერთად ლიონში (საფრანგეთი) პროტონული თერაპიის საერთაშორისო სიმპოზიუმში (ISOP 2020) მიიღო მონაწილეობა, სადაც საფრანგეთსა და ევროპის ქვეყნებში, მათ შორის, საქართველოში, რადიაციული თერაპიის თანამედროვე მეთოდების განვითარების საკითხებზე იმსჯელეს. მათ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის ადრონული თერაპიის ცენტრის პროექტი და მისი მნიშვნელობა განიხილეს.
მიხეილ ჩხენკელი: „ჩვენ მონაწილეობა მივიღეთ პროტონული თერაპიის საერთაშორისო სიმპოზიუმში, რომელიც საფრანგეთის ქალაქ ლიონში გაიმართა. ამ სიმპოზიუმზე დეტალურად განვიხილეთ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის ადრონული თერაპიის ცენტრის პროექტი და მისი განვითარების საკითხები.
ადრონული თერაპიის ცენტრი მთლიანად დაფინანსებულია ფონდ „ქართუს“ მიერ, რომელმაც 40 მილიონი ევროს ქველმოქმედება განახორციელა. ეს არის ნაწილი იმ ერთი მილიარდი ევროს ინვესტიციისა, რომელიც ბატონმა ბიძინა ივანიშვილმა და მისმა ოჯახმა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის მეგა-პროექტისთვის განახორციელეს.
ადრონული თერაპიის ცენტრში ჩვენ გვექნება ორი ციკლოტრონი. ერთი მოხმარდება სიმსივნის მკურნალობას, რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ბავშვებში სიმსივნის მკურნალობის თვალსაზრისით. მეორე ციკლოტრონი კი მოხმარდება სამეცნიერო-კვლევით პროცესს ონკოლოგიაში, ზოგადად მედიცინაში, სამედიცინო ფიზიკასა და ბირთვულ ფიზიკაში.
ამ სიმპოზიუმზე წარმოდგენილი იყვნენ ევროპის - გერმანიის, საფრანგეთის, იტალიისა და ესპანეთის წამყვანი სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრების ცნობილი მეცნიერები, რომლებიც ძალიან დაინტერესდნენ ადრონული თერაპიის ცენტრის პროექტით და გამოთქვეს მზაობა, რომ აქტიურად ჩაერთონ ცენტრის სამეცნიერო-კვლევით პროცესში.“
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის ბაზაზე რეგიონში პირველი ადრონული თერაპიის ცენტრი მსოფლიოს ერთ-ერთი წამყვანი სამედიცინო ტექნოლოგიების მწარმოებელ კომპანიასთან IBA (Ion Beam Applications S.A.) პარტნიორობით დაფუძნდება, რასაც საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდი „ქართუ“ დააფინანსებს.
ადრონული თერაპიის ცენტრში ციკლოტრონის ტიპის ორი ამაჩქარებელი განთავსდება. სამეცნიერო კვლევებისათვის განკუთვნილ ციკლოტრონზე განხორციელდება თანამედროვე კვლევები ბირთვულ ექსპერიმენტულ ფიზიკაში, რადიაციულ ბიოფიზიკასა და ქიმიაში. ხოლო სამედიცინო მიზნებისათვის განკუთვნილი ციკლოტრონის ბაზაზე დაარსდება პროტონული თერაპიის კლინიკა. იგეგმება, რომ საქართველო ჩაერთვება პროტონული თერაპიის ცენტრების საერთაშორისო ქსელში.
IBA-თან თანამშრომლობის ხელშეკრულება 2020 წლის 28 იანვარს შევიდა ძალაში, რაც ქუთაისის ადრონული თერაპიის ცენტრში ციკლოტრონის ტიპის ორი ამაჩქარებლის – Proteus®ONE solution – შეძენასა და გრძელვადიანი ოპერაციული და ტექნიკური მომსახურების უზრუნველყოფას გულისხმობს. პროექტის ღირებულება 40 მილიონ ევრომდეა. დანადგარები ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის სამეცნიერო-კვლევით და სამედიცინო ცენტრებში განთავსდება. პროტონული თერაპიის კლინიკა პირველ პაციენტებს 2024 წელს მიიღებს და იქნება ერთადერთი რეგიონული მასშტაბით, სადაც ონკოლოგიური დაავადებების მკურნალობა თანამედროვე მეთოდებით მოხდება.
IBA (Ion Beam Applications S.A.) არის გლობალური სამედიცინო ტექნოლოგიების მწარმოებელი საერთაშორისო ლიდერი კომპანია, რომელიც ავითარებს და აწარმოებს პროტონული თერაპიის დანადგარებს ონკოლოგიურ დაავადებათა სამკურნალოდ და დიაგნოსტირებისათვის. პროტონული თერაპია არის რადიაციული თერაპიის თანამედროვე სწრაფად განვითარებადი ფორმა და ის საუკეთესო სამკურნალო საშუალებას წარმოადგენს სიმსივნის მრავალი სახეობისთვის.

The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli, together with Nikoloz Chkhetiani - Chairman of the Board of the Cartu Foundation, Tamar Gabunia - First Deputy Minister of IDPs from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs of Georgia, Alexander Tevzadze - Rector of Kutaisi International University, and representatives of Cartu Foundation - Vakhtang Tsagareli and Irakli Katsadze, attended the Proton Therapy International Symposium (ISOP 2020) in Lyon. The delegation discussed the project of Hadron Therapy Center on Kutaisi International University with the Symposium attendees and examined its overall importance to the region.
Mikheil Chkhenkeli: “We took part in the International Symposium on Proton Therapy, which was held in Lyon, France. At the symposium, we discussed in detail the project of the Hadron Therapy Center of Kutaisi International University and the the related issues to its development. The Hadron Center is fully funded by the Cartu Foundation, which has donated € 40 million to its development. This is part of the € 1 billion investment made by Mr. Bidzina Ivanishvili and his family for the Kutaisi International University mega-project. Additionally, the Center of Hadron Therapy will implement two cyclotrons. One will be used to treat cancer, a significant method for treating cancer in children. The second cyclotron will be used in scientific research in oncology, medicine in general, medical physics and nuclear physics. The symposium was attended by renowned scientists from leading research centers in Europe - Germany, France, Italy and Spain - who were extremely interested in our project and expressed their readiness to be actively involved in the research process.
Iron Beam Applications S.A., one of the world's leading medical technology companies, will be established in the region on the premises of Kutaisi International University in partnership with IBA (Ion Beam Applications S.A.), which will be funded by Cartu International Charitable Foundation.
Two cyclotron-type accelerators will be installed at the Hydron Therapy Center as well. Additionally, modern research on nuclear experimental physics, radiation biophysics and chemistry will be carried out on the base of the university. Moreover, a proton therapy clinic will be founded for medical purposes. It is also planned that Georgia will be involved in the International Network of Proton Therapy Centers.
The IBA Cooperation Agreement entered into force on January 28, 2020, which provides for the purchase of two cyclotron-type accelerators - Proteus®ONE solution - and the provision of long-term operational and technical services at the Kutaisi Hadron Therapy Center. The cost of the project is up to 40 million euros. The equipment will be placed at the scientific research and medical centers of Kutaisi International University. The Proton Therapy Clinic will receive its first patients in 2024 and will be the only regional one where oncological diseases will be treated with modern methods.
IBA (Ion Beam Applications S.A.) is an international leader in global medical technology, developing and manufacturing proton therapy devices for the treatment and diagnosis of oncological diseases. Proton therapy is a modern rapidly evolving form of radiation therapy and it is the best treatment for many types of cancer.