სამხრეთ კავკასიაში ევროპის საინვესტიციო ბანკის რეგიონულ წარმომადგენლობასთან პირველი სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
01.02.2020
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის პირველმა მოადგილემ ირინე აბულაძემ სამხრეთ კავკასიაში ევროპის საინვესტიციო ბანკის (EIB) რეგიონულ წარმომადგენლობასთან სამუშაო შეხვედრა გამართა, რომლის მიზანს განათლების კომპლექსურ რეფომაში ევროპის საინვესტიციო ბანკის სამომავლო ჩართულობის განხილვა წარმოადგენდა.
მინისტრის მოადგილემ სტუმრებს გააცნო სისტემური რეფორმის პრიორიტეტები, მიღწეული შედეგები, გამოწვევები და სამომავლო გეგმები.
"განათლებისა და მეცნიერების სისტემაში ევროპული სტანდარტების დანერგვა და ქვეყანაში ადამიანური კაპიტალის განვითარება მთავრობის პრიორიტეტს წარმოადგენს, რადგან აუცილებელია, საქართველოში მიღებული განათლება აკმაყოფილებდეს ადგილობრივ და საერთაშორისო შრომის ბაზრის მოთხოვნებს. მნიშვნელოვანია რეფორმის პროცესში კიდევ უფრო მეტი საერთაშორისო ორგანიზაცია ჩაერთოს,"- განაცხადა ირინე აბულაძემ.
შეხვედრაზე სტუმრებმა ევროპის საინვესტიციო ბანკის მიერ დაფინანსებულ პროექტებზე ისაუბრეს და მზაობა გამოხატეს აქტიურად ჩაერთონ რეფორმის განხორციელებაში სხვადასხვა ინფრასტრუქტურული, თუ განათლების ხარისხის ამაღლებაზე ორიენტირებული პროექტების მეშვეობით.
ევროპის საინვესტიციო ბანკი (EIB) ევროკავშირის წევრი ქვეყნების გარდა კიდევ 150 ქვეყანაში ოპერირებს. ის ერთადერთი საერთაშორისო ფინანსური ინსტიტუტია, რომელიც პოლიტიკურად პასუხისმგებელია ევროკავშირის წინაშე. ევროპის საინვესტიციო ბანკის პრიორიტეტული სფეროებია კლიმატი და გარემო, ინოვაცია და უნარები, მცირე ბიზნესი და ინფრასტრუქტურა. 2007 წლიდან ევროპის საინვესტიციო ბანკმა საქართველოში 23 მასშტაბური საინვესტიციო პროექტი განახორციელა ინფრასტრუქტურისა და ადგილობრივი კერძო სექტორის განვითარების, ასევე, ენერგოეფექტურობისა და გარემოს დაცვის მიმართულებით.

The first working meeting with the European Investment Bank Regional Office was held in the South Caucasus
01.02.2020
First Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Irine Abuladze held a working meeting with the Regional Representation of the European Investment Bank (EIB) in the South Caucasus, which aimed to discuss the future involvement of the European Investment Bank in the complex education reform.
The Deputy Minister briefed the guests on the priorities of the systemic reform, the results achieved, the challenges and future plans.
"The introduction of European standards in the education and science system and the development of human capital in the country is a priority of our government, as education in Georgia must meet local and international labor market requirements. It is important that more international organizations are involved in the reform process." stated Irine Abuladze.
Moreover, the guests talked about the projects funded by the European Investment Bank and expressed their readiness to be actively involved in the implementation of the reform through various infrastructure projects, or projects focused on improving the quality of education in Georgia.
The European Investment Bank (EIB) operates in 150 other countries besides EU member states. It is the only international financial institution that is politically responsible to the European Union. The priority areas of the European Investment Bank are as follows: the climate and environment, innovation and skills, small business and infrastructure. Since 2007, the European Investment Bank has implemented 23 large-scale investment projects in Georgia in the areas of infrastructure and local private sector development, as well as energy efficiency and environmental protection.