საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროდისტანციური სწავლების ხარისხის ამაღლებისმიზნით არაერთ მნიშვნელოვან პროექტზე აგრძელებს მუშაობას. ამ მიმართულებით მიმდინარე პროექტებზე მინისტრმა მიხეილ ჩხენკლმა ანტიკრიზისული გეგმის წარდგენისას ისაუბრა.
მიხეილ ჩხენკელი: „სექტემბერში, ახალი სასწავლო წლის დაწყებისთანავე, ფუნქციონირებას იწყებს და აქტიურ აკადემიურ ცხოვრებაში ჩაერთვება ჩვენი საგანმანათლებლო სივრცის მთავარი მეგა-პროექტი - ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი. იგი პირველ ნაკადს მიიღებს 3 სპეციალობაზე, სამომავლოდ სპეციალობათა რაოდენობა გაიზრდება.
როგორც საზოგადოებას მოეხსენება, ეს პროექტი და უნივერსიტეტის იდეა ეკუთვნის ბატონ ბიძინა ივანიშვილს. ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის დასაარსებლად ბატონმა ბიძინა ივანიშვილმა და მისმა ოჯახმა 1 მილიარდი ევროს ქველმოქმედება განახორციელა.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი იქნება ჭეშმარიტად ევროპული, მსოფლიო დონის უნივერსიტეტი და მთელი ჩვენი ქვეყნის საგანმანათლებლო სისტემას გადაიყვანს თვისობრივად ახალ, მაღალ ეტაპზე.“
მინისტრის თქმით, ამ ეტაპზე, ონალინ სწავლების უკეთ წარმართვისთვის სამინისტროს მხარდაჭერით, ქართულ ენაზე ითარგმნება Microsoft Teams. ონლაინ-გაკვეთილებზე მოსწავლის დასწრებისა და შეფასების მიზნით, ხორციელდება ელექტრონული ჟურნალის პროგრამა Teams-ში ინტეგრირება. სკოლებში მიმდინარეობს “Minecraft Education Edition”-ის საპილოტე პროგრამის დანერგვა.
მიხეილ ჩხენკელი: „გუშინ მქონდა ონლაინ საუბარი Microsoft-ის განათლების მიმართულების ვიცეპრეზიდენტთან ენტონი სალსიტოსთან. მინდა გითხრათ, რომ ისინი მჭიდროდ თანამშრომლობენ ჩვენთან. იგეგმება Microsoft-ის ლოკალიზება, ანუ ქართულ ენაზე თარგმნა. ასევე ითარგმნება პროგრამა Microsoft TEAMS. რაც შეეხება “Minecraft Education Edition”-ს, მისი დანერგვა პანდემიამდეც გვქონდა დაგეგმილი. პანდემიის პერიოდში ამან დამატებითი განზომილება შეიძინა. ეს გახლავთ უნიკალური Microsoft-ის პროდუქტი, რომელიც საშუალებას აძლევს მოსწავლეებს, თამაშის პროცესში შეიძინონ ცოდნა, განათლება და განივითარონ შემოქმედებითი აზროვნება. ეს 21-ე საუკუნის პედაგოგიკაში მნიშვნეელოვანი მიმართულებაა.“
სამინისტრომ სხვადასხვა გამომცემლობასთან თანამშრომლობით უზრუნველყო გრიფირებულ ელექტრონულ სახელმძღვანელოებზე წვდომა როგორც ქართული, ასევე არაქართულენოვანი სკოლების მოსწავლეებისთვის და ამ მიმართულებით მუშაობა კვლავ გრძელდება.
აქტიურად მიმდინარეობს ელექტრონული მეთოდოლოგიის განვითარება და სასწავლო პროცესში ინტეგრირება.
სხვადასხვა საგანმანათლებლო ორგანიზაციებთან თანამშრომლობით მიმდინარებს კომპლექსური ციფრული დავალებების ბანკის შექმნა, რაც საჯაროდ გამოქვეყნდება პორტალზე EL.GE.
პანდემიის პირობებში ასევე გათვალისწინებულია სსსმ მოსწავლეების მშობელთა ინტერესები, რაც გამოიხატება სამინისტროს მულტიდისციპლინური გუნდის მხრიდან (48 ფსიქოლოგი და 1 500-მდე სპეციალური მასწავლებელი) დისტანციური სწავლების ხელშეწყობაში.

Mikheil Chkhenkeli: “In September, during the beginning of the new academic year, the main mega-project of Georgian education- Kutaisi International University will start operating. The university will receive the first stream in three specialties, and naturally the number of specialties will increase in the coming future. The project and the original idea of construction this unique university belongs to Mr. Bidzina Ivanishvili. It was Mr. Ivanishvili and his family, who donated EUR 1 billion to see this idea come to life.
Kutaisi International University will be a truly European, world-class university and will take our entire country's education system to a qualitatively new, higher level.”
Furthermore, according to the Minister, Microsoft Teams will be translated into Georgian with the support of the Ministry, to ensure a better learning outcome. Additionally, to better evaluate and report the attendance of students during the online lessons, a special e-journal software will be integrated to Microsoft Teams. Concurrently, Minecraft Education Edition pilot program is being introduced to schools.
Mikheil Chkhenkeli: “Yesterday I had an online conversation with the Vice President of Microsoft Education, Mr. Anthony Salcito. It is planned to localize Microsoft, which means translating the entire Microsoft Teams software into Georgian. As for the Minecraft Education Edition, it was planned to introduce the project before the pandemic. This created an additional dimension during the pandemic. It is a unique Microsoft product that allows students to acquire knowledge and develop creative thinking while playing a game. This is an important direction in 21st century pedagogy. ”
The Ministry, in cooperation with various publishing houses, has provided access to certified e-textbooks for students of both Georgian and non-Georgian language schools. Electronic methodology is being actively developed and integrated into the learning process.
In cooperation with various educational organizations, the Bank for Complex Digital Assignments is being set up, which will be publicly published on the portal EL.GE.
In addition, the beneficiaries are remotely served by the Psychosocial Services Center of the Resource Officer of the Educational Institution. There is a 24-hour hotline and a Skype account. Students, their parents, teachers, and school administration staff can fully access the psychological services provided by the Ministry.