საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის ონლაინ კონფერენცია „განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის სისტემის განვითარება: მიღწევები და გამოწვევები“ გახსნა. სიტყვით გამოსვლისას მინისტრმა განათლების ყველა მიმართულებით ხარისხის გაუმჯობესების კუთხით უკვე მიღწეულ შედეგებსა და სამომავლო გეგმებზე ისაუბრა და ამ პროცესში საერთაშორისო ორგანიზაციების ჩართულობის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი.
მიხეილ ჩხენკელი: „პირველ რიგში, მადლობას მოგახსენებთ კონფერენციაში მონაწილეობისთვის. მსურს, მივესალმო ENQA-ს დირექტორს ქალბატონ მარია კელოს და WFME-ის პრეზიდენტს, ბატონ დევიდ გორდონს. თქვენი ჩართულობა განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის სისტემის განვითარების პროცესში ძალიან მნიშვნელოვანია.
უმაღლესი განათლების სისტემისა და ხარისხის უზრუნველყოფის მიმართულებით განხორციელებულმა რეფორმამ, რომელიც ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში მიმდინარეობს, საქართველოს უმაღლესი განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის სისტემა კიდევ უფრო დააახლოვა ევროპული სივრცის სტანდარტებს. ამის თვალსაჩინო მაგალითია განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის მიერ ხარისხის უზრუნველყოფის სააგენტოების ევროპულ ასოციაციაში (ENQA) გაწევრიანება, სამედიცინო განათლების მსოფლიო ფედერაციის (WFME) აღიარების მოპოვება და ხარისხის უზრუნველყოფის სააგენტოების ევროპულ რეესტრში (EQAR) რეგისტრაცია.“
მინისტრმა აღნიშნა, რომ უმაღლესი განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის განვითარების მიმართულებით მომავალში სამინისტროს ინიციატივით არაერთი მნიშვნელოვანი სიახლე დაინერგება. მათ შორის, ამოქმედდება კლასტერული აკრედიტაციის მოდელი, რაც უნივერსიტეტებს ადამიანური რესურსების, დროისა და ხარჯების დაზოგვაში დაეხმარება, ხელს შეუწყობს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში კვალიფიკაციების ახალი ჩარჩოსა და კლასიფიკატორის ეფექტურ დანერგვას. გარდა ამისა, სადოქტორო საფეხურის საგანმანათლებლო პროგრამების შესაფასებლად მოხდება ხარისხის უზრუნველყოფის დამატებითი მოთხოვნების შემუშავება, რაც ქვეყანაში არსებული სადოქტორო პროგრამების ხარისხს მნიშვნელოვნად გაზრდის.
მიხეილ ჩხენკელმა ყურადღება გაამახვილა უმაღლესი განათლების ხარისხის გაუმჯობესების კუთხით საერთაშორისო თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე და აღნიშნა, რომ მომავალში კიდევ უფრო გაიზრდება საქართველოს უმაღლესი განათლების სისტემის ინტერნაციონალიზაციის ხარისხი, კერძოდ, სტუდენტებისა და აკადემიური პერსონალისთვის ხელმისაწვდომი გახდება საერთაშორისო მობილობის შესაძლებლობები და გაიზრდება როგორც გაცვლითი საგანმანათლებლო პროგრამების, ასევე, ერთობლივი სამეცნიერო პროექტების რაოდენობა.
მინისტრმა განსაკუთრებით გამოყო პანდემიის პირობებში სამინისტროს მიერ უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების მხარდაჭერა და აღნიშნა, რომ, მიუხედავად გამოწვევებისა, საქართველომ შეძლო რთულ სიტუაციაში პროცესების მართვა და ადმინისტრირება. ეს ეხება როგორც სასწავლო პროცესს, ასევე, უნივერსიტეტების ავტორიზაციისა და პროგრამული აკრედიტაციის საკითხსაც.
მინისტრმა პროფესიულ განათლებაზეც ისაუბრა. მისი თქმით, განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა მნიშვნელოვანი როლი შეასრულა პროფესიული განათლების რეფორმის განხორციელების პროცესში. შედეგად, კონცეპტუალურად შეიცვალა პროფესიული განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის სისტემა, რომელიც საუკეთესო ევროპულ გამოცდილებას დაეყრდნო, მთლიანად მოერგო პროფესიული განათლების სპეციფიკასა და პედაგოგთა განვითარებაზე გახდა ორიენტირებული. მიხეილ ჩხენკელმა ასევე აღნიშნა, რომ ბოლო წლებში გაიზარდა როგორც მომზადება-გადამზადების მოკლევადიანი კურსების, ასევე, სრული საკვალიფიკაციო პროგრამების სპექტრი და თითქმის გაორმაგდა სასწავლო ადგილების რაოდენობა. გარდა ამისა, სისტემამ ინტეგრირებული პროფესიული პროგრამების სახით პირველად შესთავაზა საზოგადოებას ზოგადი განათლების მიღების ალტერნატიული გზა.
რაც შეეხება ზოგად განათლებას, მინისტრმა ხაზი გაუსვა, რომ მიმდინარე წელი ზოგადი განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის ნაწილში გარდამტეხი ცვლილებების წელი იქნება. მისი თქმით, აქტიურად ინერგება ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმა, რომელიც მოსწავლეზე ორიენტირებულ, ხარისხიან საგანმანათლებლო გარემოს უზრუნველყოფს.
კონფერენცია „განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის სისტემის განვითარება: მიღწევები და გამოწვევები“ დისტანციური ფორმით ტარდება და ის სამი დღის განმავლობაში გაგრძელდება. პირველი დღე მთლიანად ეთმობა უმაღლესი განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის საკითხებს, მეორე დღის ნაწილი მოიცავს როგორც ზოგადი განათლების, ასევე უმაღლესი განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის თემებს, ხოლო მესამე დღე მთლიანად დაეთმობა პროფესიული განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის საკითხებს.
კონფერენციაში მონაწილეობდნენ საქართველოს პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე, შალვა პაპუაშვილი, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ნუნუ მიცკევიჩი, განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორი თამარ მახარაშვილი, უმაღლესი განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის ევროპული ასოციაციის (ENQA) დირექტორი მარია კელო, სამედიცინო განათლების მსოფლიო ფედერაციის (WFME) პრეზიდენტი დევიდ გორდონი, ესტონეთის უმაღლესი და პროფესიული განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის სააგენტოს დირექტორი ჰელი მატისენი, ბელგიის ფლამანდრიის რეგიონის მთავრობის, განათლების და ტრენინგის დეპარტამენტის, უმაღლესი და ზრდასრულთა განათლების სამმართველოს უფროსი მაგალი სოენენი, ევროპის სტუდენტური გაერთიანების (ESU) ვიცე პრეზიდენტი იაკუბ გროდესკი. ასევე, სხვა პარტნიორი ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, ავტორიზაციის, აკრედიტაციის, სააპელაციო საბჭოების წევრები, სტუდენტები, დამსაქმებლები და სხვა დაინტერესებული მხარეები.

The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli opened the online conference of the National Center for Educational Quality Enhancement - "Development of Education Quality Assurance System: Achievements and Challenges". In his speech, the Minister spoke about the results already achieved and future plans in terms of quality improvement in all areas of education and stressed the importance of the involvement of international organizations in this process.
Mikheil Chkhenkeli: “First of all, thank you for participating in the conference. I would like to welcome the Director of ENQA Secretariat, Ms. Maria Kelo, and the President of WFME, Mr. David Gordon. Your involvement in the development of the education quality assurance system is of particular importance.
The reform of the higher education system and quality assurance, which has been underway for the last few years, has brought Georgia's higher education quality assurance system even closer to European standards. A good example of this is the membership of National Center for Educational Quality Enhancement in the European Association of Quality Assurance Agencies (ENQA), gaining recognition by the World Federation of Medical Education (WFME) and registration in the European Register of Quality Assurance Agencies (EQAR).
The Minister noted that several important innovations in the development of quality assurance in higher education will be introduced in the future. Among them, a cluster accreditation model will be launched, which will help universities save human resources, time, and costs, will facilitate the introduction of a new qualifications framework and classifier in higher education institutions. In addition, additional quality assurance requirements will be developed to evaluate doctoral degree programs, which will significantly increase the quality of doctoral programs in the country.
Moreover, Mikheil Chkhenkeli emphasized the importance of international cooperation in improving the quality of higher education and noted that the degree of internationalization of the Georgian higher education system will increase in the future. Quantity.
Additionally, the Minister highlighted the support of higher education institutions by the Ministry during the pandemic and noted that, despite the challenges, Georgia was able to manage and administer the processes during challenging times. This applies to the educational process, as well as the issue of university authorization and program accreditation.
Furthermore, Minister Chkhenkeli spoke about vocational education. According to him, the National Center for Educational Quality Enhancement has played a key role in the implementation of vocational education reform. As a result, the quality assurance system of vocational education has been conceptually changed, based on the best European experience, fully adapted to the specifics of vocational education, and focused on teacher development. Mikheil Chkhenkeli also noted that in recent years, the range of short-term training courses, as well as full qualification programs has increased and the number of places of study has almost doubled. In addition, the system first offered the public an alternative way of receiving general education in the form of integrated vocational programs.
As for general education, the Minister stressed that the current year will be a year of turning points in the quality assurance of general education. According to him, a new national curriculum is being actively introduced, which will provide a student-centered, quality educational environment.
The conference "Development of Education Quality Assurance System: Achievements and Challenges" is held remotely and will last for three days. The first day will be entirely devoted to quality assurance issues in higher education, the second day will focus on both general education and higher education quality assurance issues, and the third day will focus entirely on quality assurance issues in vocational education.
The conference was attended by Shalva Papuashvili - First Deputy Chairman of the Education, Science and Culture Committee of the Parliament of Georgia, Nunu Mitskevichi - Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of Georgia, Director of the National Center for Education Quality Development (ENQA) Secretariat - Maria Kelo, President of the World Federation for Medical Education (WFME) - David Gordon, Director of the Estonian Agency for Quality Assurance in Higher and Vocational Education - Heli Matisen, Head of the Department of Education and Training of the Flemish Region of Belgium - Magali Sohenen, Head of the European Student Union Vice President - Jakub Grodesky. Also, representatives of other partner local and international organizations, members of accreditation, accreditation, appeals boards, students, employers, and other stakeholders.