„სპეციალური მასწავლებლის წარმატების საიდუმლო მოტივაცია, ინტერესი და პროფესიის სიყვარულია. ეს ის სფეროა, სადაც პრაქტიკულ საქმიანობასთან ერთად თეორიულ ცოდნას უდიდესი მნიშვნელობა აქვს. თავს ყველაზე წარმატებულად და ბედნიერად მაშინ ვგრძნობ, როდესაც ჩემი მოსწავლეები დასახულ მიზნებს აღწევენ“ – მიიჩნევს სპეციალური მასწავლებელი სოფიკო ცირგაია, რომელიც თბილისის N108 და N85 საჯარო სკოლებში სხვადასხვა სირთულისა და საჭიროების მქონე მოსწავლეებთან მუშაობს.
სოფო ცირგაია დღეს უფროსი სპეციალური მასწავლებელია და 2021 წლიდან სტატუსის შესაბამის დანამატს იღებს. უნივერსიტეტის დასრულების შემდეგ მან სკოლაში ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებლად დაიწყო მუშაობა და სწორედ მაშინ შენიშნა, რომ თითოეულ მოსწავლეს სხვადასხვა საჭიროება, სირთულე და ინტერესის სფერო აქვს. მოსწავლეთა ნაწილს წერა-კითხვა უჭირდა, ნაწილს ქცევით-ემოციური სირთულე ჰქონდა, ზოგს კომუნიკაციური უნარ-ჩვევები არ ჰქონდა გამომუშავებული. თითოეულ მოსწავლეს ინდივიდუალური მიდგომა სჭირდებოდა. სოფიკო ცირგაიამ ინფორმაციის მოძიება დაიწყო, თუ რისი გაკეთება შეიძლებოდა ყველა მოსწავლის ჩართულობისათვის საგაკვეთილო პროცესში. სწორედ ასე აღმოაჩინა ინკლუზიური განათლება.
„როდესაც მუშაობა დავიწყე ზოგადსაგანმანათლებლო სივრცეში, სპეციალური მასწავლებელი სიახლე იყო. აღმოვჩნდი საზოგადოებაში, სადაც ინკლუზიური განათლების კუთხით ცნობიერება ძალიან დაბალი იყო. მშობლებმა საკუთარი შვილების უფლებები არ იცოდნენ. მოსწავლესთან შედეგის მისაღწევად აუცილებელია ყველა იმ რგოლის გაძლიერება, ვისთანაც ბავშვი ურთიერთობს. იქნება ეს მშობელი, დამრიგებელი, საგნის მასწავლებელი თუ ადმინისტრაციის წარმომადგენელი“, – მიიჩნევს სოფიკო ცირგაია.
„სხვადასხვა აქტივობებსა და ტრენინგებს ხშირად ვგეგმავ. სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეებთან ვმუშაობ როგორც ინდივიდუალურად, ასევე წყვილურად, ჯგუფურად და ვცდილობ, ისეთი უნარები განვუვითარო, როგორებიცაა: აკადემიური, შემეცნებითი, მოტორული, სოციალური, კომუნიკაციური, ფუნქციური, ქცევით-ემოციური და სხვა. მათ უნარებზე დაყრდნობით ვადგენ ინტერვენციის გეგმებს, რომელსაც სასწავლო წლის განმავლობაში ვახორციელებ.
საგნის მასწავლებლებს ინდივიდუალური სასწავლო გეგმების შემუშავებისა და განხორციელების პროცესში ვეხმარები. ვაცნობ სწავლების სხვადასხვა სტრატეგიებს და მეთოდებს, აქტივობების შესრულებისთვის ვთავაზობ დამხმარე აუდიო, ვიდეო თუ ტაქტილურ რესურსებს, ვასწავლი არსებული სასწავლო მასალის ადაპტირებას და ა.შ. პარალელურად ვთანამშრომლობ მშობლებთან და მუდმივად ვუზიარებ მათი შვილების პროგრესსა და არსებულ საჭიროებებს, ვთავაზობ რეკომენდაციებს“, – ამბობს თავისი პროფესიული საქმიანობის შესახებ სოფიო ცირგაია.

"The secret of a special teacher's success is motivation, interest and love of the profession. This is an area where theoretical knowledge is of great importance along with practical activities. I feel most successful and happy when my students achieve their goals” – says special teacher Sophiko Tsirgaia, who works with students with special educational needs at Tbilisi Public Schools N108 and N85.
Sopho Tsirgaia is a Senior Special Teacher and has been receiving a status supplement since 2021. After graduating from the university, she immediately started to work as a teacher of Georgian language and literature, and it was then that she had noticed, that each student has different needs, difficulties and areas of interest. Some students demonstrated difficulties in reading and writing, some of them had behavioural-emotional obstacles, some had difficulties in communication. It was obvious each student needed an individual approach. It was precisely this experience that propelled Sophiko Tsirgaia to find inclusive education.
"When I started working within general education, a special teacher was a novelty. I found myself in a society where awareness in terms of inclusive education was very low. Parents were unaware of their children’s rights. In order to achieve results with the student, it is necessary to reinforce all the social links with whom the child interacts.
"I often plan various activities and trainings. I work with students with special educational needs both individually and in pairs, in groups, and try to develop skills such as: academic, cognitive, motor, social, communicative, functional, behavioural-emotional, and more. Based on their skills, I make intervention plans that I implement during the school year. Moreover, I assist subject teachers in developing and implementing individual curricula. I am familiar with different teaching strategies and methods, I offer auxiliary audio, video or tactile resources for carrying out activities, I teach adaptation of existing learning materials, and so forth. At the same time, I work with parents and constantly share their children's progress and needs, offer recommendations” - stated Sophio Tsirgaia about her professional activities.