„არ არსებობს უნარი, რომლის განვითარებაც სწორად მუშაობის შემთხვევაში შეუძლებელია,“ - აცხადებს თბილისის №31 და №114 საჯარო სკოლების პედაგოგი ქეთევან გოგოლაძე, რომლის გამოცდილებით, სპეციალური მასწავლებლისთვის ყველა რგოლზე მუშაობა თანაბრად მნიშვნელოვანია, რადგან მხოლოდ კომპლექსურ მუშაობას მოაქვს შედეგი.
მიღებული სამაგისტრო განათლება ქეთევან გოგოლაძეს დაეხმარა იმაში, რომ სპეციალური მასწავლებლის პროფესიული განვითარების სქემაში ჩაერთო და 2021 წლიდან უფროსი სპეციალური მასწავლებელი გახდა, რაც მის ანაზღაურებაზეც აისახება.
გულისხმიერი პედაგოგის სკოლასთან კომუნიკაცია ჯერ კიდევ სტუდენტობისას დაიწყო. ფსიქოლოგიის მესამე კურსის სტუდენტი სტაჟირებაზე იმ სარეაბილიტაციო-სადიაგნოსტიკო ცენტრში მოხვდა, სადაც სპეციალური საჭიროების მქონე ბავშვების განვითარებაზე ზრუნავდნენ. ბავშვებთან კარგ შედეგებს აღწევდა, მაგრამ პატარებს სკოლის სივრცეში რეალიზება მაინც უჭირდათ.
„მაშინ ინკლუზიური განათლება, საკმაოდ ახალი იყო სასკოლო გარემოში, ამიტომ ძალიან მაინტერესებდა, რა ხდებოდა სკოლაში, რატომ არ ეძლეოდა შესაძლებლობა ყველა მოსწავლეს, საკუთარი შესაძლებლობების მაქსიმუმი გამოევლინა. მიუხედავად იმისა, რომ სამი წლის დამთავრებულიც არ მქონდა სკოლა და რეალურად, ვიცოდი სკოლის შიგნით რა ხდებოდა, მაინც ვიფიქრე, რომ, აი, მე რომ იქ ვყოფილიყავი, მივცემდი ბავშვებს უნარების გამოვლენის შესაძლებლობას“, - იხსენებს პედაგოგი.
რამდენიმე თვის შემდეგ, როდესაც სტუდენტებისთვის საჯარო სტაჟირების პროგრამა გამოცხადდა, ალტერნატივებს შორის საჯარო სკოლაც იყო. ქეთევან გოგოლაძემ სკოლა დაუფიქრებლად აირჩია. როგორც იხსენებს, სკოლაში უზარმაზარი ამბიციებით მივიდა, მაგრამ ეს იყო მისი პირველი შეჯახება რეალობასთან. მიხვდა, რომ საკმაოდ რთულად იყო ყველაფერი, ფსიქოლოგებსა და სპეციალურ მასწავლებლებს სკოლაში ბევრ ფრონტზე უნდა ებრძოლათ იმისათვის, რომ სკოლაში რეალური ინკლუზიური განათლება შეექმნათ.
სტაჟირების პერიოდში აშკარა გახდა, რომ მისი თეორიული თუ პრაქტიკული ცოდნა არ იყო საკმარისი იმისთვის, რომ სკოლაში კარგად ემუშავა. ამიტომ ისეთი პროგრამების ძიება დაიწყო, სადაც კომპეტენციის ამაღლებას შეძლებდა და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის სპეციალური განათლების სამაგისტრო პროგრამა აღმოაჩინა, სადაც ამ მიმართულებით ცოდნა და პრაქტიკული გამოცდილება მიიღო.
პედაგოგი მოხარულია, რომ ინკლუზიური განათლება ყოველდღიურად ვითარდება, მაგრამ სამუშაო ჯერ კიდევ ბევრია. ეს განსაკუთრებით პანდემიის პირობებში გამოიკვეთა, რადგან სპეციალური საჭიროების მქონე მოსწავლეებმა რომ შეიმეცნონ, გააანალიზონ და დაიმახსოვრონ, სჭირდებათ ბევრად მეტი, ვიდრე მხოლოდ ეკრანზე დანახული გამოსახულება და მოსმენილი ბგერებია. გამოხატული ყურადღებისა და ქცევის სირთულეების არსებობის შემთხვევაში კი ბევრად უფრო გართულებულია ბავშვის ეკრანთან გაჩერება და ინფორმაციის მიღებაც კი.
„ამავდროულად, როგორც ყველაფერს, დადებითი მხარე აღმოაჩნდა დისტანციურ სწავლებასაც. მშობლების ჩართულობა ძალიან გაიზარდა. ჩემი სამუშაოს ძირითადი ნაწილი დისტანციური სწავლების პროცესში, მშობლების ინფორმირება გახდა. სწორედ მათ ვაძლევდი აქტივობებს და ინსტრუქციებს, როგორ მიეწოდებინათ ეს ბავშვისთვის და საკმაოდ კარგ შედეგებსაც მივაღწიეთ.
სპეციალური მასწავლებლების წინაშე ბევრი გამოწვევაა. სპეციალური საჭიროების მქონე მოსწავლეების უნარების განვითარებაზე ინდივიდუალური მუშაობის გარდა, აუცილებელია მასწავლებლების დახმარება, მშობლებისთვის სწავლის სტრატეგიების გაცნობა და, ზოგადად, ბავშვებისთვის ჯანსაღი გარემოს შექმნა. ყველა რგოლზე მუშაობა თანაბრად მნიშვნელოვანია, რადგან მხოლოდ კომპლექსურ მუშაობას მოაქვს შედეგი. არ არსებობს უნარი, რომლის განვითარებაც შეუძლებელია, ნებისმიერი ასაკის ადამიანთან სწორად მუშაობის შემთხვევაში.“

"There is no skill that is impossible to develop if you work correctly" stated Ketevan Gogoladze, a special teacher at Tbilisi №31 and №114 public schools.
The received master’s education helped Ketevan Gogoladze to join the professional development scheme of a special teacher and become a senior special teacher in 2021, which will be reflected on her renumeration.
Ketevan Gogoladze, a third-year psychology student took an internship at a rehabilitation-diagnostic centre where children with special needs were cared for. During her internship there, she achieved exceptional results with children.
"Inclusive education at that time was quite new in a school environment, so I was very interested in what was happening. It was evident, that not all students were given equal opportunity to showcase their maximum potential. Even though I have graduated not long ago, I quickly assessed the internal dynamics, and realized if it was for me, I would have done everything for these students, and help them to demonstrate their full potential.” – recalls the teacher.
A few months later, when a public internship program was announced for students, a public school was among the alternatives. As she recalls, she came to school with huge ambitions, but this was her first collision with reality. Realizing that everything was quite difficult, psychologists and special educators had to fight on many fronts at school in order to create a real inclusive education.
During the internship it became clear that her theoretical or practical knowledge was not enough. So, she started looking for programs where she could increase her competence and, eventually discovered a master's degree program in special education at Ilia State University. Upon graduation, she gained valuable knowledge and practical experience in this field.
Ketevan Gogoladze is happy that inclusive education is evolving on a daily basis, but there is still a lot of work to be done. This was especially evident during the pandemic, as students with special needs, require much more than just the images seen on screen. Even with pronounced attention and behavioural difficulties, it is much more difficult for a child to absorb information merely from the screen.
"At the same time, as with everything, there was a positive side to distance learning. Parental involvement has greatly increased. A key part of my job during the distance learning process was the direct communication with the parents. It was to them that I gave activities and instructions on how to deliver it to the child and as a result, we achieved quite satisfactory results.
Special teachers face many challenges. In addition to working individually to develop the skills of students with special needs, it is essential to assist teachers, familiarize parents with learning strategies, and, in general, create a healthy environment for children. Working on all the rings is equally important because only complex work brings results. There is no skill that is impossible to develop if you work properly with people of any age."