„ჩემთვის თითოეული ბავშვი ძალიან ძვირფასია. დღემდე მახსოვს ყველა იმ მოსწავლის ინტერესი, საყვარელი ნივთი თუ სურვილები, რომლებთანაც მიმუშავია“, – აცხადებს თბილისის 143-ე და 22-ე სკოლების წარმატებული სპეციალური მასწავლებელი თამარ კაველიძე, რომელიც დარწმუნებულია, რომ მშობლებთან და მასწავლებლებთან აქტიური კომუნიკაციის, ამასთანავე, უზარმაზარი ენერგიისა და შემართების გარეშე უბრალოდ არაფერი გამოვა.
თამარ კაველიძე ჯერ ფსიქოლოგი, შემდეგ კი ერთ-ერთი კლინიკის ქცევითი თერაპევტი იყო. სწორედ ამ დროს აღმოაჩინა სპეციალური მასწავლებლის სამაგისტრო პროგრამა და ამ მიმართულებით სწავლის გაგრძელების პროცესში კიდევ უფრო მეტი ინტერესი და მოტივაცია გაუჩნდა.
„აღმოვაჩინე, რომ სპეციალური მასწავლებლობა გაცილებით საინტერესოა, ვიდრე ფსიქოლოგის ან ქცევითი თერაპევტის პროფესია და, აი, უკვე 6 წელია ვემსახურები ამ საქმეს. უდიდეს ბედნიერებას მანიჭებს ჩემს მოსწავლეებში იმის დანახვა, რომ რაღაც მნიშვნელოვანი ან თუნდაც მცირე წვლილი შევიტანე იმაში, რომ მათი ცოდნა და შესაძლებლობა ახლა უფრო მეტია, ვიდრე წინა დღეს, წინა კვირას, ან გასულ თვეს იყო. მიუხედავად იმისა, რომ სპეციალური მასწავლებლები, ხშირად ძალიან ბევრ სირთულეებს ვაწყდებით, დღემდე არ მინანია ჩემი არჩევანი. ვფიქრობ, ჩემთვის ამაზე უფრო შესაფერისი პროფესია არ მოიძებნება.
ჩემი აზრით, ყველა მასწავლებლისთვის, მით უმეტეს, სპეციალური მასწავლებლებისთვის, დისტანციური სწავლება დიდი გამოწვევა იყო. რთულია ახალ რეალობას სწრაფად და ეფექტურად მოერგო. ძალიან გამიჭირდა, განსაკუთრებით ინტეგრირებულ კლასში, რადგან ძირითად ძალას ამ შემთხვევაში მშობლები წარმოადგენდნენ. მათ გარეშე უბრალოდ შეუძლებელი იყო რაიმე თვალსაჩინო შედეგის მიღწევა. შედარებით მარტივი აღმოჩნდა ამ პროცესების გავლა რესურს ოთახში. იმედი მაქვს, მომავალი სასწავლო წლიდან აღარ იქნება დღის წესრიგში სწავლების ონლაინ ფორმატზე გადასვლის საკითხი“, – იხსენებს პედაგოგი.
თამარ კაველიძე მიიჩნევს, რომ პედაგოგის მაღალი კვალიფიკაცია ძალიან მნიშვნელოვანია. მას უნდა ჰქონდეს როგორც თეორიული, ასევე, პრაქტიკული გამოცდილება. მხოლოდ ბავშვების სიყვარული ან შრომისმოყვარეობა არ არის საკმარისი იმისთვის, რომ ზუსტად შეფასდეს მოსწავლის საჭიროებები, თუ რა ტიპის ჩარევა სჭირდება და რა აქტივობების შერჩევა.
„მიუხედავად ჩემი გამოცდილებისა, მუდმივად მაქვს განცდა, რომ რაღაც უფრო მეტის გაკეთება, მეტის ცოდნა, მეტი მუშაობაა საჭირო ბავშვებთანაც და საკუთარ თავთანაც. სანამ მივიღებ გადაწყვეტილებას, მოსწავლესთან რა უნდა გავაკეთო, ძალიან ბევრს ვფიქრობ, ხშირად ვცვლი ამოცანებს, თუ ამის საჭიროებას ვხედავ, ასევე ვეკითხები აზრს სხვა სპეციალისტს“ – ამბობს თამარ კაველიძე, რომელსაც სპეციალური სამაგისტრო განათლების გამო 2021 წლიდან უფროსი სპეციალური მასწავლებლის სტატუსი მიენიჭა.
თამარ კაველიძე კოლეგებს ურჩევს, იყვნენ საკუთარ და მოსწავლის ძალებში დარწმუნებულნი, რადგან ამის გარეშე არაფერი გამოვა: „მნიშვნელოვანია გჯეროდეს, რომ რასაც აკეთებ, ამას ნამდვილად ექნება შედეგი. მოსწავლისთვის კი მნიშვნელოვანია იმის დანახვა, რომ მისი შესაძლებლობების სჯერათ, მის წინსვლას ხედავენ და აღნიშნავენ...“
„ყველა ჩვენგანი აუცილებლად უნდა ვზრუნავდეთ ჩვენი კვალიფიკაციის ამაღლებაზე, რადგან ეს ის სფეროა, სადაც თუ გაჩერდი, მუდმივად არ განვითარდი, არ ისწავლე ახალი, არ გაეცანი ახალ მიდგომებს, ვერ შეძლებ იმუშაო ისე, როგორც საჭიროა და როგორც მოსწავლეს სჭირდება. მუდმივად იცვლება ყველაფერი და თუ სიახლეებს ფეხი არ აუწყვე, დაინახავ, რომ ვეღარ მუშაობ, აღარ იცი, რა ქნა კონკრეტულ სიტუაციაში, რით დაეხმარო ბავშვს და ეს ძალიან რთულია...“ – ამბობს პედაგოგი.

"Every child is very precious to me. I still remember the interest, favourite thing or desires of all the students I worked with.” - said Tamar Kavelidze, a successful special teacher at Tbilisi Schools 143 and 22, who is convinced that without active communication with parents and teachers, it will be extremely difficult to see positive results.
At first, Tamar Kavelidze was a psychologist and then a behavioural therapist in one of the clinics. It was at this time that she discovered the special education master's program and became even more interested and motivated in the process of continuing her studies in this field.
"I found that special education is much more interesting than the profession of a psychologist or behavioural therapist, and I have been working in this field for 6 years now. It gives me the greatest happiness to see my students grow, and the fact that I can make this little contribution in their lives. Although special teachers often face many difficulties, I still do not regret my choice. I think there is no more suitable profession for me.
In my opinion, distance learning was a big challenge for all teachers, especially special teachers. It is difficult to adapt to the new reality quickly and efficiently. It was very difficult for me, especially in the integrated classroom, because the main force in this case was the parents. Without them it was simply impossible to achieve any visible outcomes. It was relatively easy to go through these processes in the resource room. I hope that from next school year, the issue of switching to online teaching format will no longer be on the agenda” - stated the teacher.
Tamar Kavelidze believes that the high qualification of a teacher is very important. A teacher must have both theoretical and practical experience. Children’s love or hard work alone is not enough to accurately assess a student’s needs, what type of intervention is needed, and what activities to select.
"Despite my experience, I always have the feeling that I need to do something more, know more, work more with children and with myself. Before I decide, what to do with the student, I think a lot, I often change tasks if I see the need for it, I also ask the opinion of another specialist" - said Tamar Kavelidze, who was awarded the status of Senior Special Teacher in 2021 due to special master's education.
Tamar Kavelidze advises colleagues to be confident in their own and the student's strengths, because without it nothing will come out: “It is important to believe that what you do will really have a positive outcome.
"All of us must excel and work hard in this field, because this is an area where if you stop, do not constantly develop, do not learn something new, do not get acquainted with new approaches, you will not be able to work as needed and as a student need. Everything is constantly changing and if you do not keep up with the innovation, you will see that you can no longer work, you no longer know what to do in a particular situation” – stated the special teacher.