საქართველოში სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის კურსდამთავრებულთა გამოსაშვები ცერემონია გაიმართა, რომელსაც განათლების და მეცნიერების მინისტრი, მიხეილ ჩხენკელი, აშშ-ს ელჩი საქართველოში კელი დეგნანი, საქართველოს პარლამენტის განათლების კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე გიორგი ამილახვარი და მოადგილე თამარ ტალიაშვილი, ათასწლეულის ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი მაგდა მაღრაძე და სხვა საპატიო სტუმრები ესწრებოდნენ. სპეციალურად ამ ცერემონიისთვის საქართველოს სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის აკადემიური დელეგაცია ეწვია უნივერსიტეტის პრეზიდენტის, ადელა დე ლა ტორეს ხელმძღვანელობით.
კურსდამთავრებულებმა დაასრულეს საერთაშორისო აკრედიტაციის მქონე საბაკალავრო პროგრამები: კომპიუტერული ინჟინერია, ელექტრული ინჟინერია, სამოქალაქო ინჟინერია, სამშენებლო ინჟინერია, ქიმია/ბიოქიმია და კომპიუტერული მეცნიერებები.
მიხეილ ჩხენკელმა დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა, ახალგაზრდებს უნივერსიტეტის დამთავრება მიულოცა და ქართული უმაღლესი განათლების ინტერნაციონალიზაციის თვალსაზრისით სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
მიხეილ ჩხენკელი: „ძვირფასო ახალგაზრდებო, მოხარული ვარ, რომ მეძლევა შესაძლებლობა, მოგილოცოთ სწავლის დასრულება. თქვენს ცხოვრებაში ძალიან მნიშვნელოვანი და სიახლეებით აღსავსე ეტაპი იწყება, წარმატებები ამ გზაზე! მინდა გისურვოთ წინსვლა და ბევრი საინტერესო შესაძლებლობა ცხოვრებაში. მჯერა, ამ შესაძლებლობებს ქვეყნის სასიკეთოდ გამოიყენებთ და თქვენი ცოდნით მომავალში მნიშვნელოვან წვლილს შეიტანთ ჩვენი ქვეყნის განვითარებაში. მეამაყება, რომ ასეთი წარმატებულები და ნიჭიერები ხართ!
თქვენ განსაკუთრებულ დროს – კორონავირუსის პანდემიის პერიოდში მოგიხდათ სწავლა, რამაც, ვფიქრობ, გამორჩეულებად გაქციათ: თქვენ გაუმკლავდით მოულოდნელ სირთულეებს და წარმატებით დაასრულეთ სწავლა“.
სიტყვით გამოსვლისას მინისტრი პანდემიით გამოწვეულ სირთულეებსაც შეეხო, რომელიც დიდი გამოწვევა აღმოჩნდა განათლების სისტემისთვის და აღნიშნა, რომ მათი დაძლევა ურთიერთთანამშრომლობითა და ერთობლივი ძალისხმევით გახდა შესაძლებელი.
მიხეილ ჩხენკელმა მადლობა გადაუხადა საქართველოს სტრატეგიულ პარტნიორს – ამერიკის შეერთებულ შტატებს – ამერიკელ ხალხს, მთავრობასა და მის აღმატებულებას, ქალბატონ ელჩს, მრავალწლიანი თანამშრომლობისა და განათლების სისტემის უპრეცედენტო მხარდაჭერისთვის. მინისტრმა აღნიშნა, რომ ორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობა მისთვის, როგორც საქართველოსა და ამერიკის ორმაგი მოქალაქისთვის, ძალიან ძვირფასი და დიდი მნიშვნელობის მატარებელია.
სახელმწიფო ცერემონიების სასახლეში გამართულ ღონისძიებაზე საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტს შორის ურთიერთგაგების მემორანდუმი გაფორმდება, რომელიც ითვალისწინებს ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მეორე კომპაქტის ფარგლებში თანამშრომლობის გაგრძელებას ახალი მიმართულებებით.
აღსანიშნავია, რომ SDSU-საქართველოს კურსდამთავრებულთა 43% უნივერსიტეტს წარჩინებით ამთავრებს. გარდა ამისა, წლევანდელ კურსდამთავრებულთა 37% გოგონაა, რაც უნივერსიტეტის მიერ STEM დარგებში ქალთა ჩართულობის გაზრდისკენ მიმართული აქტიური ღონისძიებების შედეგია.
ამერიკის შეერთებული შტატების ერთ-ერთ წამყვან – სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტსა და საქართველოს შორის პარტნიორობას 2015 წელს ჩაეყარა საფუძველი. შედეგად, ამ დროიდან სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი სტუდენტებს საქართველოში სთავაზობს მაღალი ხარისხის, ამერიკის ინჟინერიისა და ტექნოლოგიების სააკრედიტაციო საბჭოს (ABET) მიერ აკრედიტებულ ამერიკულ საბაკალავრო პროგრამებს საბუნებისმეტყველო-საინჟინრო (STEM) დარგებში. აღნიშნული პროგრამები საქართველოს სამ სახელმწიფო უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით ხორციელდება, ესენია: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი და საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი. სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროგრამებს საქართველოში უკვე 250 კურსდამთავრებული ჰყავს.
სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი დახმარებას უწევს საქართველოს პარტნიორ უნივერსიტეტებს აშშ-ს აკრედიტაციის მოპოვებაში, რაც უაღრესად მნიშვნელოვანია საქართველოს უმაღლესი განათლების სისტემის ინტერნაციონალიზაციისათვის. თსუ-ს სამმა პროგრამამ უკვე მიიღო საერთაშორისო ABET და ამერიკის ქიმიკოსთა საზოგადოების აკრედიტაცია. სამომავლოდ, STEM-ის მიმართულებით მსოფლიო ბაზარზე კონკურენტუნარიანი კადრების მომზადებისთვის ეს არის უაღრესად მნიშვნელოვანი მონაპოვარი. თანამშრომლობის ფარგლებში, სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი ასევე ახორციელებს არაერთ გაცვლით პროგრამას ამერიკელი და ქართველი სტუდენტებისათვის, ქართველ აკადემიურ პერსონალს ამერიკის შეერთებულ შტატებში გადამზადების შესაძლებლობა აქვთ.

The graduation ceremony of San Diego State University was held in Georgia. The guests were present. Specially for this ceremony, the academic delegation of San Diego State University of Georgia, Adela de la Torre visited the country.
Graduates have completed internationally accredited undergraduate programs in Computer Engineering, Electrical Engineering, Civil Engineering, Chemistry / Biochemistry, and Computer Science.
Mikheil Chkhenkeli addressed the audience, congratulated the young people on graduating from the university and spoke about the importance of San Diego State University in terms of internationalization of Georgian higher education.
Mikheil Chkhenkeli: “Dear young people, I am glad to have the opportunity to congratulate you on graduation. A very important and innovative stage in your life begins, good luck on this path! I wish you progress and many exciting opportunities in life. I believe that you will use these opportunities for the benefit of the country and with your knowledge you will make a significant contribution to the development of our country in the future. I am proud that you are so successful and talented!
You had to study at a special time - during the coronavirus pandemic, which, I think, made you stand out: you faced unexpected difficulties and successfully completed your studies."
In his speech, the Minister also touched upon the difficulties caused by the pandemic, which turned out to be a great challenge for the education system, noting that their overcoming was possible through cooperation and joint efforts.
Mikheil Chkhenkeli thanked Georgia's strategic partner - the United States of America - the American people, the Government and His Excellency, the Ambassador, for their unprecedented years of cooperation and education. The Minister noted that the cooperation between the two countries is very valuable and of great importance for him, as a dual citizen of Georgia and the United States.
A memorandum of understanding will be signed between the Ministry of Education and Science of Georgia and San Diego State University at the event held at the Palace of State Ceremonies, which envisages the continuation of cooperation within the second compact of the Millennium Challenge Corporation.
It should be noted that 43% of SDSU-Georgia graduates graduate from university with honors. In addition, 37% of this year’s graduates are girls, as a result of the University’s active efforts to increase women’s involvement in STEM fields.
The partnership between San Diego State University, one of the leading universities in the United States, and Georgia was established in 2015. As a result, San Diego State University now offers high-quality American undergraduate programs in Natural Engineering (STEM) accredited by the American Engineering and Technology Accreditation Council (ABET) to students in Georgia. These programs are implemented in cooperation with three state universities of Georgia: Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Ilia State University and Georgian Technical University. San Diego State University programs already have 250 graduates in Georgia.
San Diego State University assists Georgia's partner universities in gaining US accreditation, which is critical to the internationalization of Georgia's higher education system. Three TSU programs have already received accreditation from ABET International and the American Chemical Society. This is an extremely important achievement for the training of STEM competitive personnel in the world market. As part of the partnership, San Diego State University also offers several exchange programs for American and Georgian students, with Georgian academic staff having the opportunity to train in the United States.