„სპეციალური მასწავლებელი ეს არის პროფესია, როდესაც ყოველდღიურად იცვლება შთაბეჭდილებები, მუშაობის სტილი და ტაქტიკა“, – ამბობს 61-ე საჯარო სკოლის პედაგოგი ლელა ფაიქიძე, რომელსაც უფროსი სპეციალური მასწავლებლის სტატუსი 2021 წლიდან მიენიჭა.
ლელა ფაიქიძემ ჯერ კიდევ ძალიან პატარამ იცოდა, რომ მისი მომავალი საქმიანობა აუცილებლად ბავშვებთან იქნებოდა დაკავშირებული.
„ძალიან პატარა ასაკში ზუსტად ვიცოდი, რა უნდა მეკეთებინა მომავალში. მართალია, მსგავსი პროფესიის არსებობაზე წარმოდგენა არ მქონდა, მაგრამ ის ნამდვილად ვიცოდი, რომ მომავალი საქმიანობა აუცილებლად ბავშვებთან იქნებოდა დაკავშირებული. მათთან მუშაობა ყოველთვის იყო ჩემი მოწოდება. ყოველთვის მსურდა, დამეცვა მათი ინტერესები, უფლებები, ხელი შემეწყო გარემოსთან ადაპტირებაში და დავხმარებოდი საკუთარი თავის აღმოჩენაში“, – ამბობს წარმატებული პედაგოგი და ონლაინ სწავლების გამოწვევებზე საუბრისას მშობელთა უდიდეს როლზე საუბრობს: „ყველა მოსწავლეს არ აქვს არც სურვილი და არც უნარი, რომ ონლაინ ჩაერთოს საგაკვეთილო პროცესში. ასეთ შემთხვევაში, მშობლის როლი უდიდესია და მინდა მადლობა გადავუხადო იმ მოტივირებულ მშობლებს, რომლებიც ჩვენ მიერ მიწოდებულ ინსტრუქციებს ზედმიწევნით ასრულებდნენ. სპეციალურ მასწავლებლებსა და მოსწავლეებს შორის დამაკავშირებელი რგოლი სწორედ ისინი გახდნენ“, - აცხადებს პედაგოგი.
ლელა ფაიქიძე ფიქრობს, რომ სასკოლო სივრცეში სპეციალური მასწავლებლის წარმატებას მისივე მოსწავლეების შედეგი, მათგან მიღებული უკუკავშირი, მათი მხრიდან გაზიარებული ემოცია თუ უბრალოდ, მათი ბედნიერი თვალები განაპირობებს.
„როდესაც ვხედავ, რომ ჩემი მოსწავლე იმ მიზანს აღწევს, რაც ერთად დავისახეთ და რაზეც თავდაუზოგავად ვიმუშავეთ, ვგრძნობ, ეს ჩემი წარმატებაა და სხვა არაფერი მჭირდება. როდესაც მოსწავლე მენდობა, უკვე საკმარისია ჩავთვალო, რომ წარმატებას მივაღწიე.
ვურჩევ ჩემს კოლეგებს და მომავალ სპეციალურ მასწავლებლებს – არასოდეს დანებდეთ! ყოველთვის იბრძოლეთ, როგორც მოსწავლის, ასევე საკუთარი უფლებების დასაცავად! არ დაგავიწყდეთ, თქვენ, პირველ რიგში, მოსწავლის ადვოკატები ხართ და თუ საკუთარ უფლებებს ვერ დაიცავთ, როგორ შეძლებთ მოსწავლის დაცვას? ჩვენ მართლა ძალიან მნიშვნელოვანი როლი გვაკისრია და არ უნდა გავუცრუოთ ჩვენს მოსწავლეებს იმედები“, – აცხადებს პედაგოგი და წარმატების მიუხედავად, ფიქრობს, რომ სპეციალური მასწავლებლები ჯერ კიდევ ბევრი გამოწვევის წინაშე დგანან. კიდევ უფრო მეტი მუშაობაა საჭირო იმისათვის, რომ სასკოლო სივრცეში კიდევ უფრო მეტად გაიაზრონ სპეციალური მასწავლებლის როლი. სწორედ ამიტომ, მუდმივად უნდა იმუშაონ როგორც საკუთარი, ასევე მოსწავლეთა ინტერესებისთვის.

"Special teacher is a profession where impressions, work style and tactics change every day" - said Lela Paikidze, a teacher at Public School No. 61, who has been awarded the status of Senior Special Teacher since 2021.
Lela Paikidze knew from a very young age that her future activities would definitely be related to children.
"At a very young age I knew exactly what I had to do in the future. It is true that I had no idea about the existence of such a profession, but I really knew that future activities would definitely be related to children. Working with them has always been my calling. I always wanted to protect their interests, their rights, to help them adapt to the environment and to help them discover themselves. Moreover, the role of the parent is paramount, and I would like to thank the motivated parents who followed the instructions provided by us meticulously. They have become the connecting link between special teachers and students” - stated the teacher.
Lela Paikidze thinks that the success of a special teacher in the classroom is conditioned by the result of her own students, the feedback received from them, the emotion shared by them or simply their happy eyes.
"When I see that my student achieves the goal that we set together and worked on selflessly, I feel that this is my success and I need nothing else. When a student trusts me, it is enough to assume that I have succeeded.
I advise my colleagues and future special teachers - never give up! Always fight to protect both the student and your own rights! Remember, you are primarily a student's advocate, and if you cannot protect your rights, how can you protect a student? We have a very important role to play, and we should not disappoint our students” – states the teacher.