„ინკლუზიური განათლება, ჩემი ცხოვრების განუყოფელი ნაწილია“, – ამბობს სპეციალური მასწავლებელი ნინო ცხადიაშვილი, რომელმაც 17 წლის ასაკში ზუსტად იცოდა, რომ ეს იყო პროფესია, სადაც თავს კომფორტულად იგრძნობდა და მთელი გულით შეიყვარებდა.
წარმატებული პედაგოგი, რომელსაც წლის დასაწყისში სამინისტრომ უფროსი სპეციალური მასწავლებლის სტატუსი მიანიჭა, თბილისის №60 საჯარო სკოლაში 2010 წლიდან მუშაობს. 2015 წლიდან იგი ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბავშვის განვითარების ინსტიტუტის აკადემიური უნარების თერაპევტია, ხოლო 2021 წლიდან №70 საჯარო სკოლის პედაგოგია.
„2005 წელს, როდესაც უნივერსიტეტში ამ მიმართულებით სწავლა დავიწყე, ამ სფეროში პირველი ნაბიჯები სწორედ მაშინ იდგმებოდა. არ ვიცი რატომ, მაგრამ 17 წლის ასაკში ზუსტად ვიცოდი, რომ ეს იყო პროფესია, რომელშიც თავს კომფორტულად ვიგრძნობდი და მთელი გულით შევიყვარებდი. ჩემი მოლოდინი ნამდვილად გამართლდა, დღეს სხვა პროფესიაში თავი ვერ წარმომიდგენია. ბავშვებთან მუშაობა მაბედნიერებს, მათი და მათი მშობლების სიხარულით და იმედით ანთებული თვალები მაძლევს სტიმულს, რომ თავდაუზოგავად ვიმუშაო, ვისწავლო, ვიყო მუდმივად ძიების პროცესში და ამით გავაძლიერო სხვაც და საკუთარი თავიც“, – ამბობს ნინო ცხადიაშვილი და იხსენებს იმ სირთულეებს, რომელიც მუშაობის თერთმეტწლიან პერიოდში შეხვდა.
პედაგოგი სიძნელეებს საზოგადოებას უკავშირებს, რომელიც იმ პერიოდში ჯერ მზად არ ისეთი ცვლილებებისთვის, რათა ღრმად ჩამოყალიბებული და დამკვიდრებული სტერეოტიპები შეეცვალა:
„ამ ყველაფრის დაძლევაში უდიდესი როლი ითამაშა ქვეყნის მკაფიოდ გამოხატულმა პოზიციამ, რომ ინკლუზიური განათლება იყო პრიორიტეტული მიმართულება. ამასთანავე, განუსაზღვრელ შრომას დებდა სკოლის ადმინისტრაცია. მათ თანადგომას მუდმივად ვგრძნობდით მე და ჩემი კოლეგები. უმნიშვნელოვანესი ფაქტორია მშობელთა ჩართულობაც. მათი აქტიურობისა და დახმარების გარეშე სასურველი შედეგის მიღწევა ნამდვილად რთულია“.
პანდემიის დროს სწავლის პერიოდზე პედაგოგი იხსენებს, რომ საწყის ეტაპზე წარმოდგენაც კი ურთულესი იყო, როგორ ემუშავა სსსმ მოსწავლესთან დისტანციურად. თუმცა მშობლების თანადგომით, მათი ჩართულობით გამოსავალი აქაც მოიძებნა, პროცესი ნელ-ნელა აეწყო და დასახული მიზნისკენ სიარული შეძლეს.
საკუთარ მიღწევებს ნინო მხოლოდ ბავშვების სიყვარულს, თავდაუზოგავ შრომას, სირთულეების მიუხედავად, მიზნისკენ ჯიუტად სწრაფვას და გუნდურ მუშაობას უკავშირებს.
„ჩემს კოლეგებს ვურჩევ, უამრავი პრობლემის მიუხედავად, არ დაყარონ ფარ-ხმალი, იბრძოლონ, ისწავლონ და ასწავლონ სხვებსაც, რათა ყველამ ერთად შევძლოთ ჩვენი პროფესიის განვითარება“.

"Inclusive education is an integral part of my life" said Nino Tskhadiashvili, a special education teacher who knew at the age of 17 that it was a profession where she felt comfortable and loved it with all her heart.
The successful teacher, who was awarded the status of Senior Special Teacher by the Ministry at the beginning of the year, has been working in Tbilisi Public School N60 since 2010. Since 2015 she has been an Academic Skills Therapist at Ilia State University Institute for Child Development, and since 2021 she has been a №70 public school teacher.
"In 2005, when I started studying in this direction at the university, the first steps in this field were taken then. I do not know why, but at the age of 17 I knew for sure that it was a profession in which I felt comfortable and loved with all my heart. My expectations were really fulfilled, I cannot imagine myself in another profession today. Working with children makes me happy, their eyes lit with joy and hope by them, and their parents give me the incentive to work tirelessly, to learn, to be constantly in the process of searching and thus strengthen others and myself” - said Nino Tskhadiashvili.
The teacher attributes the difficulties to a society. At that time, the society was not yet ready to change the deeply established stereotypes:
"The biggest role in overcoming all this was played by the clearly stated position of the country that inclusive education was a priority. In addition, the school administration put in indefinite work. My colleagues and I constantly felt their support. The most important factor is the involvement of parents. It is really difficult to achieve the desired result without their activity and assistance."
Nino connects her achievements only with the love of children, selfless hard work, stubbornly striving for a goal and teamwork despite the difficulties.
"I advise my colleagues, despite many problems, to fight on, to learn and to teach, so that we can all develop our profession together."