„თვითგანვითარებაზე ზრუნვა და მუდმივი ძიება წარმატებული მუშაობისთვის გადამწყვეტი ფაქტორია“ – მიაჩნია თბილისის №136 საჯარო სკოლის სპეციალურ მასწავლებელს თამარ ქიტესაშვილს, რომელსაც წლის დასაწყისში უფროსი სპეციალური მასწავლებლის სტატუსი მიენიჭა და ერთ-ერთი წარმატებული პედაგოგი გახდა. ამავდროულად, ის საქართველოს წითელი ჯვრის მოხალისეა, რაც მისთვის ასევე ძალიან საამაყოა. თუმცა, დატვირთული სასწავლო პროცესის მიუხედავად, ფიქრობს, რომ თვითგანვითარებაზე ზრუნვა, მეტი პრაქტიკული გამოცდილება და მუდმივი ძიება წარმატებული მუშაობისთვის გადამწყვეტი ფაქტორია.
თამარ ქიტესაშვილს გავლილი აქვს სხვადასხვა პრაქტიკული კურსი ინტეგრირებულ კლასებსა და მრავლობითი დარღვევების მქონე მოსწავლეებთან მუშაობისათვის:
„ბაკალავრის ხარისხი სამართალმცოდნეობის დარგში მაქვს აღებული. ბავშვობიდან მინდოდა ვყოფილიყავი ადამიანი, ვინც სხვებს დაეხმარებოდა. წარმოვიდგინე, რომ ადვოკატად მუშაობის დროს საკუთარი თავისთვის ამ სურვილის ასრულებას შევძლებდი. თუმცა უნივერსიტეტის დამთავრების შემდეგ მონაწილეობა მივიღე პროექტში „ქართული ენა მომავალი წარმატებისთვის“ და ჯავახეთის ერთ-ერთ სოფელში მოხალისე მასწავლებელი გავხდი.
სხვადასხვა საჭიროების მქონე მოსწავლესთან მუშაობა ყოველგვარი გამოცდილების გარეშე, უდიდესი ენობრივი ბარიერის პირობებში დავიწყე. სირთულეების მიუხედავად, მოტივაცია უფრო და უფრო მემატებოდა და ყველა პატარა წინსვლა, ახალი დასწავლილი სიტყვა, უდიდეს მიღწევად მიმაჩნდა. სასწავლო წლის ბოლოს რეალურად ფიქრი აღარ დამჭირვებია, გადავწყვიტე, სწავლა განათლების სფეროში გამეგრძელებინა. ფაკულტეტების შერჩევისას ილიას უნივერსიტეტში შემთხვევით ვიპოვე ახლი დაფუძნებული სპეციალური განათლების ფაკულტეტი და, საბედნიეროდ, ჩავაბარე კიდეც“, – იხსენებს წარმატებული პედაგოგი.
როგორც ყველა სპეციალური მასწავლებლისთვის, თამარ ქიტესაშვილისთვის სკოლაში სამუშაო პროცესი ინდივიდუალური გაკვეთილებით, აკადემიური, მოტორული, კოგნიტური, ფუნქციური უნარების განვითარებაზე ზრუნვით, სასწავლო რესურსის შემუშავებით, ყველა მოსწავლის ინტერესების გათვალისწინებით, საგაკვეთილო პროცესში მოსწავლის ასისტირებით, მათი საჭიროებების იდენტიფიცირებით, საჭიროების შემთხვევაში მასწავლებლების კონსულტირებით თუ მოსწავლეებისთვის პოზიტიური გარემოს ჩამოყალიბებით შემოიფარგლება. თუმცა მისთვისაც უდიდესი გამოწვევა იყო დისტანციური სწავლება:
„ეს ჩემთვის ძალიან ემოციური იყო. პირველ რიგში, მქონდა კომპლექსი, როგორ შევძლებდი ეკრანიდან გაკვეთილის ჩატარებას, ყველა სიტყვა წინასწარ მქონდა გაწერილი. თუმცა არაერთი დაბრკოლება გაჩნდა, რადგან მშობლები მოსწავლის საჭიროებებიდან გამომდინარე, ზოგჯერ ვერ ახერხებდნენ ასისტირების გაწევას, ზოგჯერ ბავშვებსაც არ ჰქონდათ განწყობა ონლაინ გაკვეთილებში ჩართვისა და იყო გაცდენების შემთხვევები. შედარებით დარეგულირდა პროცესი, როდესაც სსსმ მოსწავლეებს უფლება მისცეს სკოლის გარემოში მიეღოთ ინდივიდუალური გაკვეთილები და, მართლაც, თითქმის ყველა მშობელმა ისარგებლა ამ მომსახურებით. ცხადია, საკმაოდ ჩართული იყვნენ ასევე საგნის მასწავლებლებიც და ინდივიდუალური გეგმების შესაბამისად ისინიც უტარებდნენ ინდივიდუალურ გაკვეთილებს.
დისტანციური სწავლებისას მშობლებზეც დიდი პასუხისმგებლობა გადავიდა, ამიტომ მათთან მუშაობა გავაძლიერეთ. სხვადასხვა პატარა აქტივობებით, კოგნიტური უნარების, მოტორიკის, აკადემიური უნარების გასავარჯიშებლად დამატებით ვწერდი ორ-სამ წუთიან ვიდეო გაკვეთილებს. ყველა რგოლის მონაწილეობით სირთულე ნელ-ნელა დაძლევადი გახდა. წარმატება ყველამ ერთად შევძელით“, - იხსენებს პედაგოგი და ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ №136 საჯარო სკოლაში მეტად კვალიფიციური, მიმღები და მოტივირებული მასწავლებლები მუშაობენ.
პედაგოგისთვის სასიხარულოა, რომ დღეს ამ კუთხით საზოგადოები ცნობიერება გაცილებით ამაღლდა, რაც, რა თქმა უნდა, ინკლუზიური განათლების განვითარებას განაპირობებს. თუმცა გულისტკივილს გამოთქვამს, რომ ჯერ კიდევ არის შემთხვევები, როდესაც ბავშვებს მოიხსენიებენ არა სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონედ, არამედ „ინკლუზიურ“ ბავშვად, და არა მხოლოდ ბავშვებს, პედაგოგებსაც სპეციალური მასწავლებლების ნაცვლად „ინკლუზიურ მასწავლებლებს უწოდებენ:
„მინდა ყველა ჩემს კოლეგას ვთხოვო, რომ არ დაეზაროთ და ასეთი ტერმინები არასდროს დატოვონ ყურადღების მიღმა. ვინმემ შეიძლება იფიქროს, რას წყვეტს, ვის რას დაუძახებენ, თუმცა სწორი დამოკიდებულებების ჩამოყალიბების ხელშესაწყობად, სწორი ტერმინოლოგია ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორია“.
საბოლოოდ, თამარ ქიტესაშვილი ფიქრობს, რომ დასახული მიზნების მიღწევა, სასკოლო გარემოში პოზიტიური დამოკიდებულებების არსებობის გარეშე შეუძლებელია, მაგრამ ყველაზე მნიშვნელოვანი ბავშვებისგან მიღებული სიყვარულია.

"Taking care of self-development and constant search is a crucial factor for successful work" says Tamar Kitesashvili, a special teacher at Tbilisi Public School №136, who was awarded the status of Senior Special Teacher at the beginning of the year and became one of the most successful teachers. At the same time, she is a volunteer of the Georgian Red Cross, which she is also very proud of. However, despite the busy learning process, she thinks that taking care of self-development, more practical experience and constant search are the decisive factors for successful work.
Tamar Kitesashvili has taken various practical courses to work with integrated classes and students with multiple disorders:
"I have a bachelor's degree in law. From childhood I wanted to be a person who would help others. I imagined that I could fulfil this wish for myself while working as a lawyer. However, after graduating from university, I participated in the project "Georgian Language for Future Success" and became a volunteer teacher in one of the villages of Javakheti.
I started working with students with different needs without any experience. Despite the difficulties, my motivation grew more and more, and every little step forward, a new learned word, was considered a great achievement. At the end of the school year, I no longer really thought about it, I decided to continue my studies in the field of education. While choosing the faculties, I accidentally found a newly established special education faculty at Ilia University and, fortunately, I even passed it” - recalls a successful teacher.
As for all special teachers, Tamar Kitesashvili's work process at school is conducting individual lessons, and focusing on the development of academic, motor, cognitive, functional skills, development of learning resources, taking into account the interests of all students, assisting students in the lesson process, identifying their needs. However, the biggest challenge for her was distance learning:
"It was very emotional for me. First, I found it really hard, to conduct a lesson from the screen. Additionally, several obstacles arose because parents, due to the needs of the student, were sometimes unable to provide assistance, and sometimes children were not in the mood to engage in online lessons and there were instances of absenteeism. The process was relatively regulated when students with special educational needs were allowed to take individual lessons, and indeed, almost all parents benefited from this service. Obviously, the subject teachers were also quite involved.
A great deal of responsibility has also shifted to parents in distance learning, so we have intensified our work with them. In addition to practicing cognitive skills, motor skills, and academic skills with various small activities, I also write two- to three-minute video tutorials. We all succeeded together” - the teacher recalled.
It is gratifying for the teacher that today the public awareness in this regard has become much higher, which, of course, contributes to the development of inclusive education.
"I want to ask all my colleagues to always protect the rights of children."
Finally, Tamar Kitesashvili thinks that achieving the set goals is impossible without positive attitudes at the school environment, but the most important thing is the love received from children.