„სპეციალური მასწავლებლის წარმატებას მხოლოდ მუდმივი პროფესიული განვითარების სურვილი, მაღალი მოტივაცია და პროფესიის სიყვარული განაპირობებს“, – მიიჩნევს თბილისის N173 საჯარო სკოლის სპეციალური მასწავლებელი მარიამ მათეშვილი, რომლის მიზანს ზოგადსაგანმანათლებლო სივრცეში სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეთა ფუნდამენტური უფლებების დაცვა წარმოადგენს.
პედაგოგს მოტივაციას მოსწავლეებთან ინდივიდუალური მუშაობა, მათი ინტერესების, შესაძლებლობების აღმოჩენა და უნარების განვითარება, მათი საგაკვეთილო პროცესის შეფასება აძლევს, რასაც ძალისხმევა, პრინციპულობა, მოთმინება, სკოლის ადმინისტრაციასთან, საგნის მასწავლებლებთან და მშობლებთან ეფექტური და პოზიტიური კავშირების დამყარება სჭირდება.
მარიამ მათეშვილი დარწმუნებულია, რომ მისთვის ყველა დღე განსხვავებულია, რადგან თითოეული მოსწავლის ინდივიდუალური შესაძლებლობა, ინტერესი თუ მოტივაცია განსხვავებულია. და შენ, სპეციალურმა მასწავლებელმა, უნდა შეძლო, სწორად განსაზღვრო ბავშვის განვითარების დონე და ფრთხილად, ფაქიზად, სწორი ნაბიჯებით გადახვიდე მისი განვითარების ახალ ზონაში, აღიარო ბავშვის მიღწევები და რაც მთავარია – დააფასო!
„არაერთ ტრენინგში, სემინარსა თუ საჯარო ლექციაში ვმონაწილეობდი, მაგრამ მინდოდა უფრო სიღრმისეულად შემესწავლა ბავშვთა განვითარების დარღვევები, მეტი პრაქტიკა მიმეღო. სწორედ ამიტომ გავხდი სპეციალური განათლების მაგისტრი. მართლაც, სამაგისტრო პროგრამის ფარგლებში მივიღე როგორც თეორიული ცოდნა, შევიძინე პრაქტიკული უნარ-ჩვევებიც, მაგრამ დღემდე ვცდილობ პროფესიულ განვითარებას, ვეცნობი თანამედროვე მიდგომებს, სასწავლო სტრატეგიებს, სტატიებს, მინდა მონაწილეობა მივიღო სხვადასხვა პროექტებში, რომლებსაც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, მასწავლებლის პროფესიული განვითარების ცენტრი და სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაცია ახორციელებს“, – აცხადებს პედაგოგი, რომელსაც უფროსი სპეციალური მასწავლებლის სტატუსი სწორედ სპეციალური სამაგისტრო განათლებიდან გამომდინარე მიენიჭა და დღეს ის ერთ-ერთი წარმატებულია.
„თუმცა მანამდე იყო სტუდენტობის 4 წელი, რომელიც ასევე სოციალური მუშაობის პროფესიას უკავშირდება“ – იხსენებს მარიამ მათეშვილი, რომელმაც მცირე საოჯახო ტიპის სახლში ბენეფიციარებთან მუშაობისას ერთ-ერთი მათგანის სპეციალური საჭიროება აღმოაჩინა. მიხვდა, რომ მასთან სწავლების პროცესში მიღებული შედეგი ბედნიერებას ანიჭებდა, რაც გარდამტეხი გახდა იმისათვის, რომ მომავალი სპეციალურ მასწავლებლობასთან დაეკავშირებინა.
მარიამ მათეშვილს მიაჩნია, რომ 2019-2021 სასწავლო წელი კიდევ უფრო მრავალფეროვანი იყო, პანდემიის გამოწვევებმა მუშაობის პროცესი კიდევ უფრო საინტერესო გახადა.
„სოციალური დისტანციის აუცილებლობამ განსაკუთრებით სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე ზოგიერთი მოსწავლისათვის საგაკვეთილო პროცესი შედარებით „მშრალი“ გახადა, მაგრამ, მეორე მხრივ, საგაკვეთილო პროცესში თანამედროვე ტექნოლოგიების ჩართვამ, ვირტუალური სამუშაო ჯგუფების შექმნამ, კიდევ უფრო გაზარდა მშობლების ჩართულობა. ფაქტობრივად, შვილებს ასისტირებას ისინი უწევდნენ, ახორციელებდნენ სასწავლო პროცესის მონიტორინგს, თანამშრომლობდნენ სკოლის ადმინისტრაციასთან, მასწავლებლებთან, სპეციალურ მასწავლებლებთან და გუნდური მუშაობის პრინციპით, ერთობლივად, საჭიროებების მიხედვით ახდენდნენ პრევენცია-ინტერვენციის გზების დაგეგმვა-განხორციელებას. ინკლუზიური განათლების პრინციპები კი, სწორედ მოსწავლის გარშემო მყოფი თითოეული რგოლის ჩართულობაზე და ურთიერთთანამშრომლობაზეა დამყარებული“, – ამბობს პედაგოგი.
მარიამ მათეშვილი ფიქრობს, რომ აუცილებელია სპეციალური მასწავლებელი ზრუნავდეს სკოლაში ინკლუზიური განათლების სწორი პოლიტიკის ჩამოყალიბებაზე. ასევე აუცილებელია კოლეგებთან დაამყაროს ეფექტური კომუნიკაცია, გააღვივოს ემპათია და პოზიტიური დამოკიდებულებები.
„კოლეგებს, სპეციალურ მასწავლებლებს ვურჩევ, სწორად განსაზღვრონ პრიორიტეტები, მუდმივად იზრუნონ პროფესიულ განვითარებაზე, არასდროს შეუშინდნენ გამოწვევებს, შეინარჩუნონ სიმშვიდე, მუდმივად ახსოვდეთ, რომ კოლეგებთან პოზიტიურ ურთიერთობებს ემოციის სწორად მართვა განაპირობებს, რაც დადებითად აისახება მოსწავლეთა განვითარებასა და კეთილდღეობაზე. მე, როგორც სპეციალური მასწავლებელი, თავს წარმატებულად მაშინ ვთვლი, როდესაც, ჩემი მოსწავლეები შედეგს აღწევენ, როდესაც მათი დამოუკიდებლობის ხარისხი ეტაპობრივად, ჩემს თვალწინ იზრდება“, - აცხადებს მარიამ მათეშვილი.

The teacher is motivated to work individually with the students, to discover their interests, abilities and skills, to evaluate their teaching process, which requires effort, principledness, patience, to establish effective and positive connections with the school administration, subject teachers and parents.
Mariam Mateshvili is convinced that every day is different for her, because the individual opportunity, interest or motivation of each student is different. And you, as the special educator, should be able to correctly determine the level of development of the child and carefully, gently, correctly move to the new zone of his/her development, recognize the achievements of the child and, most importantly - appreciate!
"I participated in many trainings, seminars or public lectures, but I wanted to study child development disorders in more depth, and to get more practice. That is why I became a Master of Special Education. Indeed, within the master's program I gained both theoretical knowledge and practical skills, but I am still trying to develop professionally, I know modern approaches, teaching strategies, and I want to participate in various projects of the Ministry of Education and Science, Teacher Professional Development Center, stated the teacher, who was awarded the status of Senior Special Teacher due to his special master's education, and today he is one of the most successful.
"However, before that I was a student for 4 years, which is also related to the social work profession" recalls Mariam Mateshvili. She quickly realized that the results she received in the teaching process gave her happiness and feeling of content, which became a turning point.
Mariam Mateshvili believes that the 2019-2021 academic year was even more diverse, the challenges of the pandemic made the work process even more interesting.
"The need for social distancing has made the lesson process relatively 'dry', especially for some students with special educational needs, but on the other hand, the inclusion of modern technologies in the lesson process, the creation of virtual workgroups, has further increased parental involvement. In fact, they assisted their children, monitored the learning process, cooperated with the school administration, teachers, special educators, and, through the principle of teamwork, jointly planned and implemented prevention-intervention paths as needed. The principles of inclusive education are based on the involvement and cooperation of each circle around the student.” - said the teacher.
Mariam Mateshvili thinks that it is necessary for a special teacher to take care of establishing the right policy of inclusive education at schools. It is also necessary to establish effective communication with colleagues, to arouse empathy and positive attitudes.
"I advise colleagues, special teachers, to set the right priorities, constantly take care of professional development, never be afraid of challenges, keep calm, always remember that positive relationships with colleagues lead to proper management of emotions, which has a positive impact on student development and well-being. As a special teacher, I consider myself successful when my students achieve results, when the degree of their independence gradually increases in front of me.”