2001 წლის 11 სექტემბერს განხორციელებული ტერაქტიდან 20 წლისთავთან დაკავშირებით ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში მემორიალი „მსოფლიო სავაჭრო ცენტრის არტეფაქტი“ გამოიფინა და ტრაგედიის ამსახველი ფოტოგამოფენა გაიმართა. ღონისძიებაში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა მიიღო მონაწილეობა.
სიტყვით გამოსვლისას მიხეილ ჩხენკელმა პატივი მიაგო 11 სექტემბრის ტერაქტის შედეგად დაღუპულთა ხსოვნას და აღნიშნა, რომ ეს დღე ყველაზე საშინელ ტრაგედიად რჩება თანამედროვე მსოფლიოს ისტორიაში.
მიხეილ ჩხენკელი: „20 წელი გავიდა 11 სექტემბრის საშინელი ტრაგედიიდან, რაც ნიუ-იორკში მოხდა. ეს არ იყო მხოლოდ ამერიკის ტრაგედია, ეს იყო მსოფლიოს ტრაგედია და ის პირადად მეც შემეხო - იმ პერიოდში ამერიკის შეერთებულ შტატებში ვმოღვაწეობდი. 11 სექტემბერს ერთ-ერთ შენობაში იმყოფებოდა ჩემი ყოფილი ამერიკელი სტუდენტი და ის დაიღუპა. ვუსამძიმრებ დაღუპულთა ოჯახებს, ამერიკელ ხალხს და მთელ კაცობრიობას.
ძალიან მნიშვნელოვანი იყო, რომ დღეს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გაიხსნა 11 სექტემბრის მემორიალი და ყველას ექნება შესაძლებლობა, ეს მემორიალი იხილოს და გაიხსენოს ეს დღე.
ჩემთვის, როგორც საქართველოს და ამერიკის ორმაგი მოქალაქისთვის, მნიშვნელოვანია, რომ ეს მემორიალი პირველად საქართველოში გამოიფინა.
მემორიალი გამოიფინება საქართველოს სხვადასხვა უნივერსიტეტში, მათ შორის, რეგიონულ უნივერსიტეტებში. ჩვენს ახალგაზრდებს, სტუდენტებს და ყველა დაინტერესებულ პირს ექნება შესაძლებლობა, ეს მემორიალი და ფოტოგამოფენა იხილოს, რათა ყველას ახსოვდეს 11 სექტემბრის ტრაგედია და ტერორისტული აქტები არასოდეს განმეორდეს.
მინდა უდიდესი მადლობა გადავუხადო ამ ღონისძიების ორგანიზებისთვის პირველ რიგში ჩემს კოლეგას, კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის მინისტრს, ქალბატონ თეა წულუკიანს, როძიანკოების ოჯახს და თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტს“.
მემორიალის, რომლის მესაკუთრეები ამერიკის შეერთებული შტატების მოქალაქეები ბატონი პოლ როძიანკო და ქალბატონი ჩონსი როძიანკო არიან, მთავარი ელემენტია აფეთქებული ცათამბჯენისგან გადარჩენილი ფოლადის საყრდენი. მასზე შემორჩენილია კომპანია Laclede Steel-ის, სენტ-ლუისის ფოლადის წამყვანი მწარმოებლის სახელი და ინვენტარის ნომერი. როძიანკოთა ოჯახისა და საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს ინიციატივითა და ორგანიზებით, სკულპტურა სიმბოლურად სწორედ ტერაქტიდან 20 წლის თავზე, პირველად საქართველოში გამოიფინა. აღსანიშნავია, რომ მემორიალი საქართველოს სხვა უნივერსიტეტებში, მათ შორის, რეგიონულ უნივერსიტეტებშიც გამოიფინება.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ და დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართეს მემორიალური სკულპტურის მესაკუთრემ პაულ როძიანკომ, საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა, ვიცე-პრემიერმა თეა წულუკიანმა, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა გიორგი შარვაშიძემ და ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩის მოადგილემ რაიან ჰარისმა.
2001 წლის 11 სექტემბერს ისლამისტმა ტერორისტებმა აშშ-ის ტერიტორიაზე თავდასხმების სერია განახორციელეს. 19 ტერორისტმა ოთხი კომერციული სამგზავრო თვითმფრინავი გაიტაცა, ორი თვითმფრინავი გამიზნულად შეაჯახეს ნიუ-იორკში მსოფლიო სავაჭრო ცენტრის ორ ცათამბჯენს (ე. წ. ტყუპებს), რის შედეგადაც დაიღუპა თვითმფრინავის ყველა მგზავრი და ამ შენობებში იმ მომენტში მყოფი ხალხის დიდი ნაწილი. გამტაცებლებმა მესამე თვითმფრინავი პენტაგონის შენობას დააჯახეს. მეოთხე თვითმფრინავი კი სომერსეტ-ქაუნთის (პენსილვანია) ველზე ჩამოვარდა. ტერაქტის შედეგად დაიღუპა 3000-ზე მეტი ადამიანი 62 ქვეყნიდან.

In his speech, Mikheil Chkhenkeli paid tribute to the memory of those killed in the September 11 terrorist attacks, noting that this day remains the most horrific tragedy in the history of the modern world.
Mikheil Chkhenkeli: "20 years have passed since the terrible tragedy of September 11, which happened in New York. It was not just an American tragedy, it was a world tragedy, and it affected me personally - I was working in the United States at the time. On September 11, my former American student was in one of the buildings and he died unfortunately. My condolences to the families of the victims, to the American people, and to all of humanity.
It was very important that the 9/11 Memorial was opened at Tbilisi State University today and everyone will have the opportunity to see and remember this day.
For me, as a dual citizen of Georgia and the United States, it is important that this memorial was exhibited in Georgia for the first time.
The memorial will be exhibited in various universities of Georgia, including regional universities. Our young people, students and all interested parties will have the opportunity to see this memorial and photo exhibition so that everyone can remember the tragedy of 9/11 and the terrorist acts will never happen again.
I would like to thank first of all my colleague, the Minister of Culture, Sports and Youth, Ms. Tea Tsulukiani, the Rodzianko family and Tbilisi State University for organizing this event. "
The memorial, which is owned by U.S. citizens Mr. Paul Rodzianko and Ms. Chaunce Rodzianko, features a steel pillar that survived an exploding skyscraper. It bears the name and inventory number of Laclede Steel, a leading manufacturer of St. Louis steel. Initiated and organized by the Rodzianko family and the Ministry of Culture, Sports and Youth of Georgia, the sculpture was symbolically exhibited in Georgia for the first time 20 years after the terrorist attack. It should be noted that the memorial will be exhibited in other universities of Georgia, including regional universities.
The event was attended by the owner of the memorial sculpture, Paul Rodzianko, the Minister of Culture, Sports and Youth Affairs of Georgia, Vice Prime Minister Tea Tsulukiani, the Rector of Tbilisi State University, Giorgi Sharvashidze and the Deputy Ambassador of the United States of America, Ryan Harris.
On September 11, 2001, Islamist terrorists carried out a series of attacks on US territory. 19 terrorists hijacked four commercial passenger planes, two of which deliberately crashed into two skyscrapers of the World Trade Center in New York (the so-called twins), killing all the passengers on the plane and most of the people in those buildings at the time. The hijackers shot down a third plane at the Pentagon. A fourth plane crashed in Somerset County, Pennsylvania. The terrorist attack killed more than 3,000 people from 62 countries.