მინისტრი დიმიტრი შაშკინი საქართველოს
ინფორმაციული ტექნოლოგიების ტექნოპარკის პრეზენტაციას დაესწრო. პრეზენტაციაზე წარმოდგენილი იყო ტექნოპარკის მიზნები და უახლოესი ამოცანები, ასევე მოხდა
სტუ-ს სტუდენტური თვითმმართველობისა და IT ტექნოპარკის პირველი ერთობლივად განხორციელებული პროექტის -
“სტუნეტის” (www.stunet.ge)
პრეზენტაცია.
სტუ-ს IT ტექნოპარკი, რომელიც სამინისტროს მხარდაჭერით შეიქმნა, წარმოადგენს ინფორმაციული ტექნოლოგიების დარგში არსებული იდეების გენერირებისა და განხორციელების ხელისშემწყობ ორგანიზაციას. მისი საშუალებით ტექნოპარკის საქმიანობაში ჩართულ სტუდენტებს ექნებათ შესაძლებლობა მოიგონონ, განახორციელონ იდეები და გახდნენ კომერციულად წარმატებული IT პროექტის მფლობელები.
სტუ-ს IT ტექნოპარკი მონაწილეებს IT პროდუქტების შექმნის პრაქტიკული ჩვევებითა და ცოდნით უზრუნველყოფს - ჩართავს მათ კონკრეტული კომერციული დაკვეთის შესრულების პროცესში, წელიწადში ორჯერ მოხდება იდეათა გენერირება, საუკეთესო 2 იდეა განხორციელდება და ავტორებს საკუთრებაში გადაეცემათ პროექტის კომერციალიზაციისათვის.
სტუ-ს ინფორმაციული ტექნოპარკისა და სტუ-ს სტუდენტური თვითმმართველობის პირველი ერთობლივი პროექტი - “სტუნეტი” Web ტექნოლოგიებით დამზადებული სოციალური ქსელის ტიპის ვებ–საიტია (www.stunet.ge), რომლის პროგრამაც საქართველოში შეიქმნა და აქტიურად დაინერგა სტუდენტურ ცხოვრებაში, იგი ახალგაზრდებს აერთიანებს და სწავლის პროცესში ეხმარება.
საქართველოს უმაღლეს სასწავლო დაწესებულებათა და კონკრეტულად, ტექნიკური უნივერსიტეტის ბაზაზე ნოვაციური ტექნოპარკების ამოქმედების ინიციატორი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროა. ეტაპობრივად, ტექნოპარკები ტექნიკურ უნივერსიტეტში არსებული მიმართულებების პრაქტიკულად 80% დაფარავს, რაც ავტომატურად ქვეყნის ეკონომიკის განვითარებასა და ტექნიკური უნივერსიტეტის დაახლოებით 10 ათასმდე სტუდენტის დასაქმებას ნიშნავს. საკუთარი ანაზღაურებით, სტუდენტებს შესაძლებლობა მიეცემათ საკუთარი სწავლის საფასურზე გაცილებით მეტი გამოიმუშავონ. პარალელურად, პრაქტიკა გაიარონ. ტექნოპარკების ამოქმედებით საქართველოში ათობით საწარმო ამუშავდება.

Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini attended a presentation of IT Technological Park at the Georgia Technical University. Within the scope of the event, the goals and activities of the IT Technological Park was discussed and presentation of the joint project of this technological park and Georgia Technical University’s Student’s Self-Government Body “Stunet” was held. (www.stunet.ge)
The IT Technological Park of the Georgian Technical University was established with the support of the Ministry of Education and Science of Georgia and encourages development of the innovative ideas in the IT field, the students engaged in the activities of the IT Technological Park will have opportunity to invent and implement t business ideas and become the owners of the successful IT projects.
IT Technological Park participants will get involved in the process of development of IT products, the institution provides the participants with the practical skills and knowledge as it enables them to actively participate in commercial ordering. Twice a year, new ideas are generated and the best 2 projects are implemented by the members of the technological park.
“Stunet” project is a joint venture of the IT Technological Park and Georgia Technical University’s Student’s Self- Government Body and it is a social network. (www.stunet.ge).
The Ministry of Education and Science of Georgia initiated to establish innovative technological parks on the base of the higher educational institutions. Apart from IT field, technological parks will be set up in different fields of studies at the Georgian technical University. This will contribute to the enhancement of the Georgian economy, up to 10 000 students will be employed at the technological parks. On the one hand, the students will have opportunity to take up an internship; on the other hand, they will earn money. Establishment of Technological Parks will boost operation of various industrial companies in Georgia.