შეხვედრა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა გიორგი მარგველაშვილმა გახსნა, შეხვედრაში ასევე მონაწილეობდნენ ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩი საქართველოში რიჩარდ ნორლანდი და საქართველოს ფინანსთა მინისტრი ნოდარ ხადური. პრეზენტაციას უძღვებოდა ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის საქართველოს წარმომადგენლობის დირექტორი ჯიმ მაკ-ნიკოლასი და MCA-საქართველოს აღმასრულებელი დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი გია ზურაბაშვილი.
2013 წლის 19 ივნისს, აშშ-ს მთავრობის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის დირექტორთა საბჭომ, საქართველოს 140 მლნ დოლარის მოცულობის 5 წლიანი კომპაქტი დაუმტკიცა, რომელიც მიზნად ისახავს, მეცნიერების და ტექნოლოგიური განათლების ინვესტირების გზით, ადამიანური კაპიტალის ხარისხის გაზრდას და სამუშაო ძალის განვითარებას.
,,ეკონომიკური ზრდისთვის ერთ-ერთ მთავარ პირობას წარმოადგენს მოქალაქეთა უზრუნველყოფა იმ განათლებითა და უნარებით, რაც მათ სჭირდებათ მოდერნიზებულ ეკონომიკაში წარმატების მისაღწევად”, - განაცხადა ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის აღმასრულებელმა დირექტორმა დანიელ იოჰანესმა და აღნიშნა, რომ ,,წინამდებარე კომპაქტი გააძლიერებს საქართველოში არსებულ სასწავლო, აღმზრდელობით და საგანმანათლებლო დაწესებულებებს ისე, რომ სტუდენტებს შესაძლებლობა ექნებათ შეისწავლონ ის უნარები, რაც პირდაპირ კავშირშია მრეწველობასთან, რომელიც იწვევს ეკონომიკურ ზრდას. უკეთესად განათლებული მუშახელი დააჩქარებს ეკონომიკურ ზრდას, ხელს შეუწყობს სამუშაო ადგილების შექმნას, განამტკიცებს დემოკრატიულ თანამონაწილეობას და გააუმჯობესებს საქართველოს მდგომარეობას - გახდეს ამერიკის შეერთებული შტატების ძლიერი სავაჭრო პარტნიორი.”
მომდევნო კომპაქტისათვის საქართველოს მთავრობამ განახორციელა ანალიზი, რომელმაც განსაზღვრა, რომ ადამიანური კაპიტალის არსებული დონე ეკონომიკური ზრდის შემაფერხებელი ფაქტორია, რაც განსაკუთრებით იგრძნობა მეცნიერების, ტექნოლოგიის დარგში, საინჟინრო სფეროსა და მათემატიკაში (STEM).
აღნიშნულ სფეროებში განათლების ხარისხის გასაუმჯობესებლად და გამომუშავების პოტენციალის გაზრდისათვის, შემოთავაზებული კომპაქტი, სტრატეგიულ ინვესტიციებს განახორციელებს სტუდენტის ზოგადი განათლების ეტაპიდან დაწყებული, ტექნიკური მომზადების და სწავლების მომდევნო საფეხურების დამთავრების ჩათვლით, რომლის დროსაც, ყურადღება გამახვილდება STEM-ის პროფესიებში ქალთა მონაწილეობის გაზრდაზე.
კომპაქტი, რომელსაც ხელი უნდა მოეწეროს 2013 წლის ზაფხულში, შედგება სამი პროექტისგან:
ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის საბჭომ 2011 წლის იანვარში საქართველო აირჩია მეორე კომპაქტის განვითარებაზე უფლებამოსილად; ქვეყანამ, 2011 წლის აპრილში, ხუთწლიანი, 395.3 მლნ დოლარის მოცულობის კომპაქტი წარმატებით დაასრულა.

The meeting was opened by Minister of Education and Science of Georgia Giorgi Margvelashvili. Richard Norland, US Ambassador to Georgia and Minister of Finances Nodar Khaduri attended the meeting. The presentation was conducted by Director of MCC Georgia Jim McNicholas and MCA Georgia Executive Director Gia Zurabashvili.
June 19, 2013 MCC Board of Directors approved 5-year compact worth of 140 million USD for Georgia. The aim is to improve quality of human capital and work force by means of investing in science and technological education.
“One of the main conditions for economic growth is to provide citizens with education and skills necessary to succeed in modernized economy.” – stated MCC Chief Executive Director Daniel Johannes. “The Compact shall empower teaching and educational institutions, so that students will be able to master the skills that are in direct connection with industry. Better educated work force will ensure economic growth, increase in employment and the country will become strong trade partner of the United States ” added Daniel Johannes.
Government of Georgia conducted analysis for next compact. The analysis showed that existing level of human capital represents hindering factor for economic development. This is more obvious in the field of science, technology, engineering and mathematics (STEM).
The proposed compact will invest starting from the stage of general education and including the following stages, increase of women participation in STEM will be emphasized.
The Compact that will be signed in summer 2013 includes three projects:
General Education Quality Improvement Project – the project aims at general education quality improvement by means of school rehabilitation, teachers and administration trainings and educational assessments.
Industrial Skills and Work Force Development Project – the goal of the project is to meet labor market demands by means of providing citizens with corresponding technical skills.
STEM Higher Education Project – The project aims at attracting partnership with one or more American University (ies) with the aim of modernizing scientific, technological, engineering and mathematical education. This will encourage productivity and increase in employment possibilities.