სხდომაზე რამდენიმე მნიშვნელოვანი საკითხი იქნა განხილული. პირველ რიგში, მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა საბჭოს წევრებს სკოლის მასწავლებლის პროფესიული განვითარების ახალი სქემა წარუდგინა და იმ უმაღლეს საგანმანათლებლო პროგრამების საჭიროებებზე ისაუბრა, რომელიც ახალგაზრდა პედაგოგიურ კადრებს მოტივაციას აუმაღლებს და პროფესიაში შესვლაში დაეხმარება.
საბჭოს სხდომაზე, საქართველოში Tempus-ის ეროვნული ოფისის ხელმძღვანელმა ლიკა ღლონტმა ევროკავშირის საგრანტო პროგრამის "Erasmus+" ფარგლებში, უმაღლესი განათლების მიმართულებით არსებული სიახლეები წარმოადგინა. Erasmus + არის პროგრამა განათლების, სპორტისა და ახალგაზრდობის სფეროში და მან 2014 წელს აქამდე არსებული სხვა პროგრამები ჩაანაცვლა.
ახალი პროგრამა Erasmus + ინარჩუნებს თანამშრომლობის ყველა აქამდე არსებულ ასპექტს და აქცენტს აკეთებს უკვე ინდივიდუალურ პარტნიორობაზე ევროპისა და საქართველოს უნივერსიტეტებს შორის, რაც იმას ნიშნავს, რომ ქართულ უმაღლეს სა
ბოლო წლებში საგრძნობლად გაიზარდა არა მარტო ქართველი სტუდენტების მობილობა ევროპაში, არამედ ევროპელი სტუდენტების დაინტერესება საქართველოს უმაღლესი განათლების სისტემით - აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებიდან საქართველოში Erasmus-ის პროგრამით ჩამოვიდა ყველაზე მეტი სტუდენტი ევროპიდან. საერთო ჯამში პროგრამა Erasmus+ ხელს უწყობს ჩვენი სისტემის დაახლოებას უმაღლესი განათლების ევროპულ სივრცესთან და თანასწორ პარტნიორობას საქართველოსა და ევროპის უნივერსიტეტებს შორის.
შეხვედრაზე ასევე წარმოდგენილი იქნა ინფორმაცია უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებთან დაკავშირებით, საქართველოს კანონმდებლობაში შეტანილი რამდენიმე ცვლილების შესახებ. ცვლილებების შედეგად, უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებათა ავტონომიურობისა და დამოუკიდებლობის ხარისხი მნიშვნელოვნად გაიზარდა. კერძოდ, სსიპ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებს მიენიჭათ უფლება თავად განსაზღვრონ საკუთარი საშტატო ნუსხა და სახელფასო ფონდი, განახორციელონ საგამომცემლო საქმიანობა, საგანმანათლებლო და სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის პროცესში შექმნილი პროდუქციის რეალიზება, დამხმარე ხასიათის სამეწარმეო საქმიანობა თავისი წესდებით გათვალისწინებულ შემთხვევებში და ა.შ. ასევე, სსიპ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებს მიენიჭათ უფლება გამარტივებული წესით შეისყიდონ ის საქონელი თუ მომსახურება, რომელსაც ყოველდღიურ საქმიანობაში იყენებენ, მაგალითად: ლიტერატურა, კომპიუტერული პროგრამები, ფარმაცევტული პროდუქცია, ლაბორატორიული აღჭურვილობა და მონაცემთა ბაზები.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ კანონის ცვლილების მიხედვით, სახელმწიფო უმაღლეს სასწავლო დაწესებულებები ქონების გადასახადიდან გათავისუფლდნენ, რაც მათ ფინანსურ მდგომარეობას გააუმჯობესებს და თითოეულ დაწესებულებას წლის განმავლობაში ასობით ათასი ლარი დაეზოგება.

A number of important issues were discussed at the meeting. Firstly, Deputy Minister Lia Gigauri introduced new scheme for teachers’ professional development to the Council. Lia Gigauri spoke about the need of the educational programs that will enhance motivation of young cadres and help them enter the profession.
Head of TEMPUS Office in Georgia Lika Ghlonti presented novelties in the direction of higher education within the Erasmus+ program. Erasmus+ is a program in education, sports and youth affairs. In 2014, it has replaced all previous programs.
Erasmus + preserves all the previous aspects of cooperation and emphasizes individual partnership between the universities of Europe and Georgia. This will bring along implementation of educational programs and courses, standards of European administration etc.
Georgian students’ mobility in Europe has considerably increased during the past few years, as well as European students’ interest in Georgian higher education institutions. Erasmus+ brings our system closer to the European area and encourages equal partnership between the Universities of Georgia and Europe.
Information regarding amendments in Georgian legislation were also presented. These amendments ensure increase in autonomy and level of independence for the institutions. LEPL higher education institution is entitled to define own staff list, salary fund, run publishing works, educational and research products sales, additional enterprenual activities etc. Institutions will be authorized to make simplified purchase of goods that are necessary for daily use: computers, pharmaceutical products, laboratory equipment etc.
It is noteworthy that State higher education institutions will be exempt from property tax, this in turn will improve their financial condition.