მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების სქემის ფარგლებში საკლასო დაკვირვების პროცესის პილოტირება 2016 წლის მარტიდან დაიწყო. პილოტირების პირველი ეტაპისათვის ქვემო ქართლისა და შიდა ქართლის 20 სკოლა შეირჩა. პროცესში რუსთავისა და კასპის საჯარო სკოლის 80 პედაგოგი ჩაერთო.დღეს, შეფასებისა და გამოცდების ეროვნულ ცენტრში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე და შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის დირექტორი მაია მიმინოშვილი პილოტირების პროცესში ჩართულ პედაგოგებს შეხვდნენ და პროცესის მიმდინარეობაზე იმსჯელეს.
საკლასო დაკვირვების პროცესის პილოტირება არ გულისხმობს კონკრეტული პედაგოგის საქმიანობის შეფასებას, ტარდება მხოლოდ პროცესის იმიტაცია, რათა შეფასდეს მისი მიმდინარეობის ეფექტურობა პილოტირების პროცესში. მიღებული ინფორმაცია საკლასო დაკვირვების დახვეწასა და განვითარებას შეუწყობს ხელს.
საკლასო დაკვირვების პროცესი საქართველოს საჯარო სკოლებში 2016-2017 სასწავლო წელს ამოქმედდება და ის მნიშვნელოვანი კომპონენტი იქნება მასწავლებლის პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლისათვის. საკლასო დაკვირვების მომზადების მიზნით შეფასებისა და გამოცდების ეროვნულმა ცენტრმა განახორციელა რამდენიმე ეტაპი: სხვადასხვა ქვეყანაში არსებული გამოცდილების შესწავლა, გაანალიზება და საჭიროებების გამოვლენა; მოქმედი პედაგოგების თანამონაწილეობით საკლასო დაკვირვების ნაწილის ძირითადი პრინციპებისა და შეფასების კრიტერიუმების შემუშავება; საინფორმაციო და სამუშაო შეხვედრები მთელი საქართველოს მასშტაბით. ასეთი ტიპის შეხვედრები მომავალშიც გაგრძელდება.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების სქემის მიხედვით, საკლასო დაკვირვების ნაწილი უფროსი მასწავლებლის სტატუსის მქონე პედაგოგებმა უნდა გაიარონ. საკლასო დაკვირვების ფარგლებში გათვალისწინებულია მასწავლებლის მიერ ჩატარებულ გაკვეთილებზე დაკვირვებისა და ანალიზის გზით პედაგოგიური უნარების შეფასება.

Teacher professional development scheme within the classroom observation process piloted in March, 2016. For the first phase 20 schools of Kvemo Kartli and Shida Kartli were selected. Rustavi and Kaspi public schools were included as well. Today, The Minister of Education and Science of Georgia – Tamar Sanikidze, and the director of the National Examinations Center – Maia Miminoshvili met with the teachers who are involved in the processed and discussed several important matters.
Classroom observation process is not meant to assess a specific teacher's activity, but are held only in imitation of the process to assess the effectiveness of the general process. Information obtained from classroom observation is used to enhance the education quality.
Classroom observation process will be fully launched in 2016-2017 academic year and will be an important component for the teacher’s professional and career development. There are several stages for the process: The information obtained on how different countries analyze and evaluate the process, the participation of teachers in the classroom observation over the basic principles and the evaluation criteria, and using the information to create workshops across the country. Teachers with the status of head teachers will need to undergo the process.